اعتراض به بازداشت مدافعان حقوق زنان ،گزارشگران بدون مرز

گزارشگران بدون مرز اعمال فشار و سخت‌گيری بر وب‌نگاران فمينيست و مدافعان حقوق زنان را محکوم مي کند. ۹ تن از مدافعان حقوق زنان برای شرکت در تجمعي در سالروز ٢٢ خرداد، روز همبستگي زنان به شکل خودسرانه بازداشت شدند. همه ی دستگير شدگان در اولین ساعات جمعه ٢٣ خرداد با قيد ضمانت آزاد شدند.

گزارشگران بدون مرز در اين باره اعلام مي کند ” مقامات امنيتي- قضايي ايران باز هم راه سرکوب عليه مدافعان حقوق زنان و وب‌نگاران فمنيست را برگزيدند، فعالانی که اينترنت به تنها وسيله ی بيان خواست های شان در ايران تبديل شده است. افزايش سخت‌گيری و سرکوب از سوی دولت نشان وحشت آنها از گسترش جنبش برابر خواهي زنان است.”

٢٢ خرداد ماه نيروهای انتظامي با بستن درهای ورودی گالری راه ابريشم در تهران مانع برگزاری تجمع مسالمت‌آميز زنان در گراميداشت روز همبستگي زنان شدند. ٢٢ خرداد ١٣٨٥ مدافعان حقوق زن در ميدان هفت تير تجمعي مسالمت آميز برگزار کردندکه از سوی نيروهای امنيتي به خشونت کشيده شد و به بازداشت ده ها نفر انجامید. در اين تظاهرات مسالمت‌آميز بر روی پلاکارد های زنان نوشته شده بود ” ما زنيم، انسانيم، اما حقی نداريم و حقوق زنان حقوق بشر است.” روز گذشته ماموران امنيتي با بستن در های ورودی محل برگزاری تجمع ژيلا بني يعقوب، جلوه جواهری، آیدا سعادت، فريده غائب، سارا لقماني، نفيسه آزاد، ناهيد ميرحاج و عاليه مطلب زاده روزنامه نگاران و وب‌نگاران سايت های مدافع حقوق زنان : کانون زنان ايران ، مدرسه فمينستي، تغییر برای برابری ، و نسرين ستوده وکيل بسياری از روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق زن را بازداشت کردند. بازداشت شدگان در اولين ساعات روز جمعه ٢٣ خرداد با سپردن ضمانت آزاد شدند.

ماموران امنيتي در همين روز به منازل تعداد ديگری از فعالان و وب نگاران فمنيست از جمله پروين اردلان و سوسن طهماسبي اعضای تحريره سايت تغییر برای برابری مراجعه کرده بودند. منازل برخی از فعالان مدافع حقوق زنان از ماه ها پيش تحت کنترل ماموران امنيتي قرار دارد. پروین اردلان برنده ی جایزه حقوق بشر اولاف پالمه در سال ٢٠٠٧ است. وی در ١٣ اردیبهشت از سوی شعبه سیزده دادگاه انقلاب تهران به ” اتهام اجتماع و تبانی غیر قانوین و تمرد در مقابل پلیس به قصد برهم زدن امنیت کشور ” به دو سال زندان محکوم شده است. اين حکم به مدت سه سال تعلیق شده است.

در ماه گذشته دست کم ١٤ سایت اینترنتی مدافع حقوق زنان مسدود شده است. اکثریت این سایت ها متعلق به حامیان کارزار ” یک میلبون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز نسبت به زنان” در ايران و برخی دیگر سایت ها اطلاع رسانی و وبلاگ های روزنامه نگاران و فعالان مدنی هستند. مسئولان چند شرکت‌های خدمات دهنده اینترنتی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، با تائید خبر دستور برای مسدود سازی سایت های خبر رسانی، به گزارشگران بدون مرز گفتند” این دستوری تازه نیست ما هر روز لیستی از سایت‌ها برای از دسترس خارج کردن انها دریافت می‌کنیم، اما افزایش ارسال دستورات نشان از گسترش موج تازه‌ای سانسور بر روی اینترنت است.”

گزارشگران بدون مرز ياد آور مي شود که ايران یکی از سرکوبگر ترین کشورهای خاورمیانه در عرصه اينترنت است و در ليست کشورهای “دشمنان اينترنت” در جهان قرار دارد. در اين کشور در طي سال گذشته ده‌ها وبلاگ‌نویس و وب‌نگار بازداشت شده‌اند. ایران همچنین در رده بندی آزادی مطبوعات در کشورهای جهان در رده ١٦٦ از میان١٦۹ کشور قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.