عنوان طلاق توافقي در قانون وجود ندارد

خبرگزاري فارس: نماينده مجلس ششم شوراي اسلامي گفت: در دادنامه‌ها عنواني به نام طلاق توافقي وجود ندارد و چيزي به نام طلاق توافقي ثبت نمي‌شود.

محمد رئيسي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس گفت: در طلاق توافقي‌، به جاي اين‌كه حاكم تصميم‌گيري كند،‌ 2 طرف شرايطي را براي يكديگر فراهم مي‌كنند و از يكديگر بدون كشمكش و يا اختلافات شديد جدا مي‌شوند.
وي تأكيد كرد: در دادنامه طلاق توافقي نداريم و اين نوع طلاق به نام طلاق توافقي ثبت نمي‌شود.
نماينده مجلس ششم شوراي اسلامي در ادامه توضيح داد: زن براي اينكه بتواند رضايت مرد را جلب كند،‌ رضايت مي‌دهد و توافق مي‌كند و مهريه خود را مي‌بخشد ضمن اين‌كه بايد بدانيم، هيچ قانوني نمي‌تواند به زن بگويد كه مهريه خود را ببخشد. اما زن خودش در طلاق توافقي اين كار را انجام مي‌دهد تا شرايط براي جدايي فراهم شود. زن و مرد در همه مواردي كه اختلاف دارند به توافق مي‌رسند، سپس دادگاه به راحتي تصميم مي‌گيرد و ديگر لازم نيست حل اختلاف كند و وقت زيادي را صرف اين موضوع كند.
وي در رابطه با وضعيت ثبت طلاق توافقي گفت: « فكر نمي‌كنم به شكل دقيق آماري در اين رابطه وجود داشته باشد و طلاق‌ها تفكيك نمي‌شوند.»
رئيسي ضمن تأكيد بر افزايش آمار طلاق توافقي در كشور ، در مورد سختي شرايط طلاق افزود: البته واقعيت اين است براي رفع نقص در قوانين نياز است مجلس كار بيشتري انجام دهد؛ قضات در خيلي از موارد دستشان بسته و ادامه دادرسي طولاني است و افرادي كه از نزديك با موضوع آشنا هستند تشويق مي كنند كه زن و شوهر‌ها به صورت توافقي جدا شوند.
نماينده مجلس ششم اسلامي تصريح كرد: اگر بنا باشد تا براي بهتر شدن شرايط در دادگاه‌هاي خانواده اقدامي انجام شود ابتدا بايد از مجلس شروع كنيم.
وي گفت: اين مشكل متوجه دستگاه قضائي نيست و اگر ايراداتي وجود دارد متوجه مجلس است و مجلس بايد نظارت كند. واقعيت اين است كه بايد در كميسيون قضائي در خصوص حقوق خانواده نياز است تا بررسي‌ها و اقداماتي انجام شود.
وي در ادامه توضيح داد: به خاطر اذيت و آزارهايي كه زنان در طول مدتي كه درخواست طلاق يا درخواست مطالبه مهريه مي‌دهند به آن دچار مي شوند، در آخر مجبور مي‌شوند و توافق مي‌كنند تا با شرايط مرد كنار بيايند و جدا شوند. حتي زن‌هايي كه مهريه كمي هم دارند به قدري اذيت مي‌شوند كه مهريه ناچيز خود را مي‌بخشند تا رها شوند.
اين وكيل دادگستري گفت : حتي مرداني هستند كه حاضرند مبلغ زيادي را به وكيل بدهند ولي به خاطر لجبازي با همسرشان و اذيت كردن ،حاضر نيستند مهريه ناچيز همسرشان را پرداخت كنند يا اين‌كه به بهانه عدم توانايي مالي اين حق را ضايع كنند و يا اموالشان را به ديگران منتقل مي‌كنند تا زن نتواند مبلغي از مهريه خود را دريافت كند.
وي گفت : با اين شرايط خيلي از زن‌ها به ناچار كوتاه مي‌آيند و توافق مي‌كنند. در صورتيكه مهريه حق زن است و مي‌تواند در هر لحظه‌اي مطالبه كند.
وي با بيان اين‌كه طلاق توافقي ايرادي ندارد تأكيد كرد: بايد تلاش كنيم تا طلاق كم شود اما اگر در جايي زن و مرد نتوانستند با يكديگر زندگي كنند بايد بتوانند با شرايط آسان و وجود قوانين جامع و كامل از يكديگر جدا شوند.
رئيسي تصريح كرد: براي جلوگيري از افزايش طلاق توافقي بهتر است قبل از هرچيز نسبت به شناخت عوامل اصلي در ايجاد طلاق اقدام شود. بايد اصل مطلب ريشه‌يابي شود كه چرا تا اين حد افزايش طلاق وجود دارد و به صورت مجموعه‌اي مسائل بررسي شود و اجازه ندهيم تا قبح طلاق از بين برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.