اعدام زير 18 سال و پرونده صغرا ،نسرین ستوده

مدرسه فمینیستی: وقتي پدر صغري با استفاده از حق ولايتش دختر خود را براي كار به منزلي در رشت سپرد او 9 سال بيشتر نداشت. اما وقتي به اتهام قتل پسر خانواده راهي زندان شد 13 ساله بود. از نظر قانون ايران، او ديگر بچه نبود. همين بود كه به مثابة آدم بزرگسالي محاكمه و محكوم به قصاص شد. قاضي رسيدگي كننده البته براي راحتي وجدانش چشم به روي آزارهاي مكرر صغري كه مدعي بود توسط پدر خانواده صورت گرفته بود، بست و مطابق معمول شانه‌هاي كوچك صغري بود كه ضربات شلاق را تحمل كرد و نه شريك او. شريك او مانند بسياري از پرونده‌ها نامعلوم و ناشناخته بود.

از آن تاريخ 18 سال مي‌گذرد و صغري كه تمام اين سالها را از زير تيغ اعدام روزگار گذرانده است به دختري 31 ساله تبديل شده است وكالت صغري را به اتفاق همكار محترم سركار خانم نسيم غنوي در اسفند/85 به عهده گرفتم از آن زمان تاكنون راههاي مختلفي را براي رسيدگي مجدد به پرونده آزموديم به اين اميد كه با رسيدگي مجدد به پرونده، نقاط ابهام آن برطرف و رأي بر برائت صغري صادر شود اما در آخرين اقدام كه تقاضاي خود را به دفتر هيأت نظارت و پيگيري قوه قضائيه ارائه كرديم، قاضي رسيدگي كننده اظهار داشت كه حكم صادره خلاف بين شرع نيست و بنابراين قابل رسيدگي مجدد نمي‌باشد. اكنون و به اين اظهار نظر حكم سابق صغري قابليت اجرا يافته است و دخترك 13 ساله‌اي كه با اين اتهام راهي زندان شد اكنون پس از 18 سال زندان، مستحق سپردن به چوبه دار است.

به ياد داشته باشيم:

اولاً- جنازه كودك در چاهي با درب سنگي پيدا شده بود كه از دختر 13 ساله مانند صغري تكان دادن درب چاه بر نمي‌آيد.

ثانياً- مجازاتي كه صغري تا بدينجا در زندان تحمل كرده است معادل يك حبس ابد و يا مجازات قتل در بسياري از سيستم‌هايي است كه فاقد مجازات اعدامند.

ثالثاً- نقاط ابهام بسياري در اين پرونده وجود داشته كه علي‌القاعده بايد منجر به صدور حكم برائت صغري مي‌شده است كه نشده است.

رابعاً- صغري در زمان وقوع حادثه 13 سال بيشتر نداشته است و حتي اگر در فرض محال نيز تصور شود صغري مرتكب قتل شده است، وجدان عمومي مجازات اعدام را بر دختركان 13 ساله روا نمي‌دارد.

صغري از قربانيان بارز كار كودكان است. او بخش مهمي از زندگيش را در دوران كودكي و نوجواني در گوشه زندان گذرانده است. اكنون زمان آن فرا رسيده است تا در پناه افكار عمومي قرار گيرد شايد وجدان جمعي بخشي از ظلم فاحش به او را جبران كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.