هشت زن و یک مرد در انتظار سنگسار

سرمایه: انتقاد به حذف نشدن مجازات سنگسار در لایحه حمایت از خانواده و ماده 23 این لایحه که تسهیل کننده چند همسری است و به زنانه تر شدن قانون سنگسار منجر می شود و همچنین گزارش وضعیت هشت زن و یک مرد محکوم به سنگسار از مواردی بود که روز گذشته در کنفرانس مطبوعاتی وکلای زنان محکوم به سنگسار عنوان شد.

تعدادی از فعالان حقوق زنان چندسالی است که کمپینی را با نام «کمپین بی سنگسار» تشکیل داده اند. وکلای محکومان به سنگسار دیروز درباره آخرین وضعیت موکلان شان سخن گفتند. بر پرده آبی رنگ نصب شده در قسمتی از سالن برگزاری این کنفرانس جمله «عدالت بالاترین ارزش هاست» حک شده است. در این جلسه هم از لایحه جدید حمایت از خانواده و انتقاد از مواد آن صحبت به میان آمد؛ لایحه ای که شهریورماه سال گذشته در کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح شد.

این لایحه ابتدا توسط قوه قضائیه طرح شده بود اما دولت نهم با اضافه کردن بندهایی به آن، این لایحه را به مجلس فرستاد؛ لایحه ای که موجب انتقاد بسیاری از فعالان حوزه زنان از جمله شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل شده است. به اعتقاد آنها این لایحه نه تنها از خانواده حمایت نمی کند که برخلاف کیان خانواده هم عمل خواهد کرد. این لایحه چند روز پیش در کمیسیون قضایی مجلس تصویب شد و قرار است به زودی در صحن علنی مجلس نیز بررسی شود.

شادی صدر حقوقدان و فعال حقوق زنان با بیان اینکه در لایحه جدید مجلس قانون سنگسار برای مجازات زنان محصنه همچنان وجود دارد، معتقد است: «این لایحه مشکلات جدی فراوانی دارد که به آن معترض هستیم. در این لایحه نه تنها به حذف سنگسار و اعدام و برابری دیه زن و مرد توجهی نشده بلکه جرائم جدیدی نیز تحت عنوان ارتداد، سحر و جادو را مشمول مجازات هایی سنگین مثل اعدام قرار داده اند.» به عقیده او در این لایحه مجازات ها حتی بسیار سنگین تر از گذشته پیش بینی شده است.

محمد مصطفایی وکیل یکی از محکومان به سنگسار با نام شمامه اهل نقده که به اتهام ارتباط نامشروع با مردی به نام مراد در انتظار سنگسار است، می گوید: «موکل من در آخرین دیدار با وکلای خود گفت، می خواهد سنگسار شود زیرا حتی اگر تبرئه شود مردان خانواده اش او را زنده نخواهند گذاشت.»

به گفته او مراد برخلاف میلش به او تجاوز کرده است. مصطفایی ادامه می دهد: «هنوز حکم سنگسار موکلم صادر نشده و در حال بررسی است.» این حقوقدان نیز لایحه مورد بررسی در مجلس را دارای ایرادهای زیادی می داند که مطرح کردن آن به سود اعتبار بین المللی ایران نیست.

شادی صدر می گوید: «در تجربه دوساله مان دریافتیم با اینکه مجازات سنگسار در قانون برای زن و مرد یکسان است اما بیشتر یک مجازات زنانه تلقی می شود.» او برای اثبات گفته هایش به آمارهایی که درباره سنگسار وجود دارد، استناد می کند: «دو سال قبل 12 زن و دو مرد محکوم به سنگسار شدند، اکنون هم هشت زن و یک مرد محکوم به حد رجم هستند همین آمارها نشان می دهد زنان بیشتر مشمول این حکم هستند.»

او معتقد است: «به دلیل اینکه طبق قانون مردان می توانند چند همسر یا زن صیغه ای داشته باشند با اثبات این مساله معمولاً از این حکم می گریزند.»

طبق ماده 23 لایحه حمایت از خانواده مردان می توانند بدون اجازه همسر اول و فقط به شرط تمکن مالی و اجرای عدالت همسر دوم اختیار کنند. صدر با اشاره به این ماده آن را تسهیل کننده چند همسری می داند: «طبیعی است که این ماده به زنانه تر شدن مجازات سنگسار هم می انجامد.» شادی صدر همچنین از موکلانش ایران و خیریه سخن می گوید که هردو محکوم به سنگسارند.

آنها نیز معتقدند حتی پس از خروج از زندان و تبرئه از سنگسار هم توسط خانواده هایشان کشته خواهند شد. آنها در مناطقی از ایران زندگی می کنند که قتل های ناموسی رواج دارد. شادی صدر می گوید: «تا قانون تغییر نکند سنگسار هم متوقف نخواهد شد. در لایحه جدید هم تنها چیزی که به حکم رجم اضافه شده، آن است که اگر دادستان اجرای حکم تشخیص دهد که اجرای حکم موجب وهن نظام جمهوری اسلامی است حکم را تبدیل به شلاق یا اعدام خواهد کرد که طبق تجارب سه پرونده قبلی دادستان معمولاً به این نکته بی توجه است و خواستار اجرای حکم است.»

مصطفایی هم ادامه می دهد: «بسیاری از کشورهای دنیا مجازات های بدنی را از قوانین خود حذف کرده اند پس برای ما هم پسندیده نیست که در لایحه جدیدمان این گونه مجازات ها را قید کنیم.» به گفته او در این لایحه مجازات دیگری هم اضافه شده است. تا پیش از این حکم مجازات معاونت در قتل، حبس بوده اما در این لایحه برای این اتهام مجازات کور کردن در نظر گرفته اند. او چنین مجازات هایی را دور از شأن کشورمان می داند و معتقد است: «هرکس بخواهد با کشوری آشنا شود ابتدا به قوانین آن مراجعه می کند و اگر ما از قوانین مجازات بدنی استفاده کنیم شأن خود را زیر سوال برده ایم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.