اظهارات ضد و نقیض بهزیستی درباره داغ کودکان یتیم

سرپرست بهزيستي استان زنجان با اشاره به خبر منتشره در مورد آزار كودكان در يكي از مراكز نگهداري كودكان زنجان گفت: اين اقدام صورت گرفته ولي مشخص نيست كه مسئول انجام اين كار چه كسي بوده است.

رسول سيدي فرد امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در زنجان با اشاره به اينكه اين اتفاق زماني رخ داده است كه مربي در پاس شيردهي بوده است خاطر نشان كرد: گفته مي‌شود كه خدمه اين مركز دست به اين كار زده است، ولي هنوز اين امر نيز محرز نشده است. اين خانم خدمه در آستانه بازنشستگي است و بيش از 18 سال سابقه دارد.

به گفته رئيس بهزيستي شهرستان زنجان اين خانم در مدت فعاليت خود حتي يك سيلي هم به كودكان نزده است.
سيدي فرد با اشاره به اينكه امروز گزارش كامل، اظهارات و گفته‌هاي خاطيان در اين پرونده به تهران ارجاع داده شده است افزود: تهران در اين زمينه نظرنهايي را خواهد داد.

وي با اشاره به اينكه مسئول مركز از اين سمت به دليل عدم نظارت دقيق كنار گذاشته شده است گفت: مربي شيفت نيز از كار معلق شده است تا در اين زمينه پاسخگو باشد همچنين خانم خدمه نيز به مراجع ذيصلاح معرفي شده است.
سرپرست بهزيستي استان زنجان در ادامه با اشاره به اينكه اين قبيل كارها در مراكز اتفاق مي‌افتد تصريح كرد: بسياري از مواقع اتفاقاتي اين چنيني هرگز گفته نمي‌شود.
وي كودكان آزار ديده را بد سرپرست معرفي كرد و نه بي سرپرست افزود: يكي از كودكان در اظهارات خود اعلام كرده كه اين عمل يعني داغ كردن را چندين بار از سوي پدرش شاهد بوده است.
ضمن اينكه بهزيستي استان زنجان در اين زمينه نيز گزارشي را ارسال كرده است كه به اين شرح است:
1- بيش از75 درصد از فرزندان مقيم آن مركز بدسرپرست هستند يعني فرزنداني كه به علت عدم صلاحيت والدين ناشي از اعتياد، جرم، زندان، همچنين بچه‌هاي طلاق هستند كه در فضاي خانوادگي، داراي خشونت‌هاي فردي و خانوادگي بوده كه شاهد تنبيهات قهري همسران با خود و فرزندان خود بوده و با اين خشونت زندگي كرده‌اند. تقليد رفتارهاي والدين براي فرزندان در اين سنين تقريباً طبيعي به نظر مي‌رسد كه نگهداري چنين فرزنداني در مراكز استيجاري و فاقد استانداردهاي لازم و همچنين محدوديت منابع و عدم امكان تأمين نيروي انساني متخصص مورد نياز بر وقوع چنين حوادثي بي‌تأثير نخواهد بود.

2- بعد از وقوع حادثه سوختگي بلافاصله كارشناس مسئول بخش معاون مربوطه و دفتر مسئول ارزيابي عملكرد و پاسخگويي به شكايات در مركز حضور پيدا كرده كه بر اساس گزارشات و پيگيري‌ها مشخص شده در زمان وقوع حادثه مربي شيفت مربوطه جهت استفاده از پاس شير كه داراي نوزاد 5 ماه بوده در مركز حضور نداشته و مركز با حضور خدمه در آن ساعت از فرزندان مراقبت مي‌شده است كه با بررسي به عمل آمده از طريق دفتر ارزيابي و اعمال تدابير لازم خدمه حاضر در شيفت ضمن كتمان اقدام سوختگي از سوي خود اظهار مي‌دارد در حين رسيدگي به نظافت و بهداشت نوزادان 2 كودك در آشپزخانه به هم ديگر آسيب رسانده‌اند و اين موضوع كاملاً جدي در دستور كار واحد ارزيابي و حراست سازمان بوده كه دقيقاً قانون در مورد افراد خاطي در صورت اثبات اعمال خواهد شد، اما علي‌رغم عدم اثبات و احراز تخلف خاطيان در اقدام اول با خدمه مسئول مركز و مربيان و كارشناسان مربوطه برخورد و نسبت به جابجايي آن اقدام شده و اين موضوع توسط سازمان بهزيستي استان زنجان تا فرجام توسط مراجع ذي‌صلاح پيگيري مي‌شود.
در پايان بهزيستي استان از حادثه و اتفاقي كه به وقوع پيوسته و موجب درد عميق و جريحه دار شدن اذهان عمومي و مردم عزيز و شهيد پرور شده پوزش طلبيده و از خداوند كريم طلب بخشش كرده و اميدواريم با اتخاذ تدابير لازم از وقوع چنين اتفاقاتي پيشگيري كنيم و با كمك اصحاب رسانه و مردم نوعدوست و سخاوتمند استان در اداي دين نسبت به جامعه هدف اين سازمان با همراهي و همياري آنان موثر واقع شويم.

طي چند روز گذشته 3 كودك به نام‌هاي محمد مهدي، زهرا و مريم در يكي از مراكز نگهداري بهزيستي زنجان از ناحيه پا، گردن و صورت توسط يكي از خدمه به واسطه داغ گذاشتن آسيب ديده‌اند.

بی خبری قائم مقام معاون اجتماعی بهزيستی از تنبيه كودكان يتيم
قائم مقام معاونت اجتماعي بهزيستي گفت: از تنبيه و داغ كردن 3 كودك يتيم در مركز نگهداري كودكان مهر زنجان خبر ندارم و چنين اتفاقي غير‌ممكن است.

به گزارش فارس، نبي‌الله عشقي ثاني درباره خبر داغ كردن 3 كودك يتيم در مركز نگهداري كودكان مهر زنجان‌ گفت: از چنين اتفاقي هيچ خبري ندارم و به همين علت هيچ توضيحي نمي‌توانم بدهم، مربيان و مسئولان در مراكز نگهداري كودكان كه از سازمان بهزيستي مجوز دارند حتي حق يك پشت دستي زدن به كودكان را ندارند و هرگز در اين مراكز تنبيهي انجام نمي‌شود و به طور كلي تنبيه در مراكز بهزيستي ممنوع است.

وي گفت: چنين موضوعي تاكنون سابقه ندارد و اگر اتفاق افتاده باشد مربي و مسئولان مربوطه در آن مركز حتماً به كميته تخلفات بهزيستي احضار مي‌شوند و اگر ثابت شود با آنها برخورد قانوني مي‌شود.

وي گفت: سازمان بهزيستي صحت و سقم اين خبر را بررسي مي‌كند.

برخي منابع خبري با انتشار عكس‌هايي اعلام كردند كه در مركز نگهداري كودكان مهر زنجان‌ اين شهر بر روي بدن 3 كودك يتيم به نام‌هاي زهرا، مريم و محمدمهدي داغ گذاشته شده است. كه بر اثر آن صورت زهرا، پاي مريم و گردن محمدمهدي سوخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.