مریم بهروزی ، دبیر جامعه زینب:لایحه خانواده اجحاف به زنان و مردان است

سرمایه، آمنه شیر افکن

مریم بهروزی مشاور حقوقی و امور مجلس رئیس جمهوری و دبیر جامعه زینب(س) لایحه حمایت از خانواده را نه تنها بی توجهی به حقوق زنان که لایحه ای اجحاف آمیز درباره مردان می داند. او همچنین این لایحه را یکی از عواملی می داند که به افزایش سن ازدواج جوانان بیش از حد کنونی خواهد انجامید.

+فکر می کنید دلیل اینکه مجلس هشتم با وجود انتقادات فراوان به لایحه حمایت از خانواده به بررسی آن پرداخت، چه بود؟

نفس اینکه مجلس به بررسی لوایح بپردازد اقدام مثبتی است به ویژه اینکه این اقدام در حوزه زنان باشد اما درباره لایحه حمایت از خانواده قاعدتاً این موضوع صدق نمی کند.

+به هر حال در کمیسیون قضایی مجلس لایحه حمایت از خانواده تصویب ابتدایی شده است؟

این تصویب به معنای تصویب نهایی نیست و مرحله ای صرفاً مقدماتی به شمار می آید. بنابراین تا لایحه بخواهد در صحن علنی مجلس طرح شود امکان نقد و بررسی آن فراوان است. گروه های مختلف زنان باید برای نقد این لایحه اقدام کنند.

+جامعه زینب(س) به شکل ویژه چه اقدامی در این زمینه انجام داده است؟

از طرف جامعه زینب(س) نامه ای خطاب به نمایندگان مجلس نوشتیم و در آن اعضای مجلس هشتم را نسبت به برخی بندها و مواد آن لایحه از جمله ماده 23 آگاه ساختیم.

+به نظرتان لایحه حمایت از خانواده در راستای حمایت از زنان اقدام می کند؟

خیر، اصلاً این طور نیست. این لایحه هیچ حمایتی نیست و در آن نه تنها از زنان حمایت نشده بلکه در حق مردان هم اجحاف شده است. اگر نگاه گذرایی هم به خانواده های چندهمسری بیندازیم پرواضح است که مردان در چنین خانواده هایی خوشبخت نیستند و این شکل زندگی برای آنان مضرات اقتصادی، روحی و روانی فراوانی به دنبال دارد.

+نقد عمده تان به لایحه حمایت از خانواده چیست؟

مهم ترین ایراد به لایحه حمایت از خانواده این است که جهت لایحه مشخص نیست. باید اشکال ماهوی در مقدمه و توجیه حقوقی آن به شکل شفاف بیاید مبنی بر اینکه حمایت از خانواده براساس عدالت باشد و عدالت اساس قرار گیرد.

+فکر می کنید بند 23 لایحه کنونی حمایت از خانواده برای چه افرادی منافع در بردارد؟

یکی از نقدهای عمده بر این لایحه جامع نبودن امر ازدواج در فصل سوم و به ویژه در ماده 23 است که در صورت تصویب پدیده چندهمسری را رواج خواهد داد. در حقیقت تکیه بر توان مادی و مالی مرد و نادیده گرفتن بسیاری از مسائل مهم، تعدد زوجات را بدون ضابطه و غیرقابل کنترل ساخته و به تعبیری برای خوشگذرانی پولدارها سفره سودجویی پهن شده و میدان تاخت و تاز هواپرستی برای آن فراهم شده است و حال اینکه اینگونه افراد چندان نیازی به قانون ندارند زیرا پول و ثروت مطمئن ترین ابزار برای دستیابی به خواسته و تمایلات آنان است.

+نظر شخصی تان درباره تعدد زوجات مردان چیست؟

قطعاً مخالف این پدیده هستم مگر در شرایط خاص و در سایه عدالت اسلامی اما خداوند در قرآن هم تک همسری را توصیه کرده و در آیه سوم سوره نسا با تاکید بر عدالت می فرماید: «حتی اگر نمی توانید یک همسر را به عدالت اداره کنید به ملک یمن اکتفا کنید. این به عدالت و عدم تجاوز به حقوق آنان (زنان) نزدیک تر است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.