فعالیت های علنی بهاره هدایت اتهام هایش را زیر سوال می برد

کانون زنان ایرانی :فعالان جنبش زنان بهاره هدایت را از افتخارات این جنبش خواندند .آنها روز گذشته در دیدار با خانواده بهاره این موضوع را بار دیگر تایید کرده و گفتند حضور بهاره در دو جنبش دانشجوئی و زنان آنقدر پر رنگ است که نمی توان او را به تنهائی عضو یک جنبش دانست.

بهاره هدایت عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت روز 23 تیر ماه توسط نیر و های امنیتی در منزلش دستگیر و روانه زندان اوین شد .این در حالی است که بهاره سال گذشته نیز وقتی برای اعتراض به زندانی بودن دوستانش در دانشگاه امیرکبیر به همراه شش تن از اعضای دفتر تحکیم وحدت مقابل این دانشگاه حضور یافته بود دستگیرو پس از تحمل یک ماه حبس آزاد شد . محمد هاشمی دیگر عصو این دفتر نیز همان روز در منزلش دستگیر شد.

مادر بهاره هدایت با نگاه ارام و مهربانش به میهمانانش خوشامد می گوید . بیشتر دوستان بهاره در دفتر تحکیم وحدت دیروز-پنج شنبه- در منزلش حضور یافتند تا به همه یاد آوری کنند که بهاره را هرگز فراموش نخواهند کرد . درمیان چهره های جوان و پر جنب و جوش جنبش دانشجوئی میتوان تعدادی از فعالان جنبش زنان را نیز دید .پروین اردلان ؛سوسن طهماسبی ؛ناهید میر حاج و ژیلا بنی یعقوب.

امین احمدیان همسر بهاره هدایت از آخرین پی گیری هایش درباره همسرش می گوید :”از دو سه روز قبل که بهاره با ما تماس گرفت دیگر خبری از او نداریم اما قاضی پرونده اتهام اولیه او را که ارتباط با گروههای بیگانه عنوان شده بود تکذیب کرده و گفته او به دلیل اقدام علیه امنیت ملی دستگیر شده است .همچنین قاضی پرونده تحقیقات از او را محرمانه دانست و گفت او اکنون در بند 209 زندان اوین به سر می برد.”

نسیم سرابندی از اعضای کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت که این روزها جای خالی دبیر این کمیسیون را احساس می کند می گوید :” این روزها واقعا ناراحتیم نیر وهای امنیتی به خانه بهاره آمده و از همه جا فیلمبرداری کرده و موجب ناراحتی خانواده بهاره شده اند.من نمی دانم انها در خانواده فعالان حقوق بشر و زنان دنبال چه می گردند .”

به گفته او انها جز اتهامات واهی چیز دیگری را نمی توانند به بهاره نسبت دهند چرا که فعالیتهای بهاره ان قدر شفاف و علنی است که جای هیچ شبهه ای را باقی نمی گذارد .

او بهاره را از 22 خرداد 85 شناخته است . روزی که زنان برای احقاق حقوق برابر در میدان هفت تیر گرد هم آمدند بهاره در ان روز نیز دستگیر شد.نسیم می گوید :”بعد از آن روز بهاره همیشه در حوزه های زنان و دانشجوئی حضورفعال و موثر داشت . من همیشه به شجاعت او غبطه خورده و تحسینش کرده ام. قطعا فعالیتهای شفاف و مسالمت آمیز بهاره این اتهامات واهی را زیر سوال می برد .”

پروین اردلان از فعالان جنبش زنان برای دومین بار است که نزد خانواده بهاره می آید:”دستگیری دوباره بهاره نشان می دهد او به چه میزان در فعالیتهایش مستمر و پی گیر است . شهامت او برای ما همیشه جالب بوده است . این شهامت همراه با نگاه انسانی و هزینه ای که به خاطر آرمانهایش می پردازد نشان دهنده آن است که او نمی تواند نسبت به اوضاع دور و برش بی توجه باشد.این افراد می توانند به پویائی جنبشها هم یاری رسانند.”

پروین ادامه می دهد :”ما اکنون بهاره های زیادی را در زندان ها داریم .هانا عبدی و روناک صفار زاده چند ماهی است که به خاطر جمع کردن امضا برای کمپین یک میلیون دستگیر شده اند . محبوبه از دیگر فعالان کمپین هم به دلایل واهی و بدون هیچ حرکتی در اتو بوس دستگیر و معصومانه مدتهاست که در زندان به سر می برد .

او چند لحظه ای مکث می کند :”من فکر می کنم در اینده نزدیک هم بهاره های زیادی به خاطر آرمانهایشان دستگیر می شوند”.

ژیلا بنی یعقوب روزنامه نگار و فعال جنبش زنان در ابتدای سخنانش از آرامش و شهامت بالای بهاره می گوید :”مقاومت و آرامش کسانی که در بیرون از زندان هستند به مقاومت آنهائی که در زندان هستند بیشتر کمک می کند. او به چهره مهربان مادر بهاره که با دقت به سخنان میهمان اش گوش می دهد نگاهی می اندازد :”آرامش و مقاومت مادر بهاره منجر به مقاومت بیشتر بهاره در زندان می شود .”

او می گوید :” آن قدر حضور بهاره در هر دو جنبش پر رنگ است که نمی توانیم او را خاص یک جنبش بدانیم او حلقه ارتباطی موثری بین دو جنبش دانشجوئی و زنان ایجاد کرده است . مطمئنم این بار هم بهاره با سر بلندی از زندان آزاد می شود و کسانی که به او اتهام نابجا زده اند رو سیاه می شوند.”

ناهید میر حاج از کمیته مادران کمپین یک میلیون امضا هم می گوید :”همیشه از اعتماد به نفس و شجاعت بهاره تعجب و به آن افتخار می کنم . اکنون هم ما مادران کمپین از بهاره حمایت خواهیم کرد .”

سوسن طهماسبی دیگر فعال جنبش زنان نیز می گوید :”فعالیت جوانانی مثل بهاره جای تقدیر دارد جوانانی که تا این حد مقاوم اند و حاضرند به خاطر آرمان هایشان هزینه بپردازند . سزای این جوانان که با تمام مشکلات موچود حقوق بشر را دنبال می کنند سزای تقدیر و تشکر و نه زندان است .”

اعضای دفتر تحکیم وحدت در این روز دیگر دوستانشان را از یاد نمی برند : ؛احسان منصوری ؛احمد قصابان و مجید توکلی از دانشجویان دربند پلی تکنیک ماههاست در زندان اوین به سر می برند :”

علی وقفی از اعضای کمسیون دفتر تحکیم وحدت هم از فعالیتهای علنی و شفاف بهاره هدایت بیشتر می گوید :”جنبش های اجتماعی از دل مطا لبات مردم بیرون آمده اند پس این بهاره نیست که باید برائت خود را اثبات کندو برائت او از اینکه یک فعال اجتماعی است و به دنبال خواسته های مردم است محرز شده است . ”

به گفته او بر خورد حاکمیت با این جنبش های مردمی و فعالان آن جای شگفتی دارد.

مهدی عرب شاهی دیگر عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت هم از روحیه آرمان خواهی بهاره می گوید :” این رو حیه بهاره همواره موجب پیشر فتمان شده است .او اولین زنی است که پس از سالها توانست ساختار سنتی و مردانه دفتر تحکیم وحدت را تغییر دهد و به عضویت شورای مر کزی در آید بهاره با توجه به تغییر جنسییتی دانشگا هها این سد را شکست. او وقتی به شورای مر کزی آمد بهترین بود .”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.