لایحه حمایت از خانواده ، مالیات بر مهر ، ترویج چند همسری/مینوکیامان

مدتي است كه با خبر شديم كليات لايحه اي تحت عنوان « لايحه حمايت از خانواده » از كميسيون حقوقي مجلس شوراي اسلامي گذشت و قرار است د رصحن علني مجلس به راي عمومي گذاشته شود .

اين لايحه سراسر مردسالار نه تنها مباني تحكيم خانوده ها را حفظ نمي كند ، حاوي موادي در جهت تحقيير هرچه بيشتر زنان و بي ثباتي خانواده هاست . در اينجا تنها به نقد و معرفي دو ماده آن مي پردازيم :

« ماده 23» اين لايحه به مساله چند همسري پرداخته است . براساس اين ماده مردان ميتوانند با جلب نظر قاضي و بدون كسب رضايت و اجازه ازهمسر اول ، همسربعدي وبعدي را اختيار كنند . اين در شرايطي است كه طبق قوانين موجود زنان از « حق طلاق » برخوردارنبوده و براي جدا شدن ازندگيهاي غير قابل سازش مجبورند ماهها وحتی سالها با تهديد و آزارو بي نتيجه گي ، پشت درهاي دادگاهها منتظر باشند . بنظر ميرسد قانونگذار پيوسته دغدغه ارضاء غرايز جنسي آقايان را با خود همراه دارد و براي رهايي از اين دغدغه نه تنها بر چند همسري تاکید داشته ، بلكه رضايت همسراول راهم جهت سهولت در اين امر، از شروط آن برداشته است . در همين ماده به تشخيص دادگاه ( قاضی مرد) براي داشتن همسر دوم و سوم و … داشتن شرايط مالي كافي است . ميتوان درك كرد كه تا چه حد اين ماده منافع مردان مرفه جامعه را برآورده ميسازدو چگونه اخلاقيات تحت الشعاع ماديات قرار ميگيرد .

« ماده 25 » اين لايحه بر مهريه زنان ، ماليات تعين ميكند. بر طبق اين ماده : « وزارت امور اقتصادي و دارايي موظف خواهد بود از مهريه هاي بالاتر از حد متعارف و غير منطقي با توجه به وضعيت زوجين و مسائل اقتصادي كشور متناسب با افزايش مهريه به صورت تصاعدي ، در هنگام ثبت ازدواج ماليات وصول كند . »

بايد پرسيد حد متعارف را چه كسي يا كساني تعريف ميكنند ؟

با توجه به اينكه مهريه توسط زن تنها به عنوان ابزاري براي دفاع از كمترين حقوقش بكار ميرود ، حقوقي كه بطور معمول چه از طريق قانون و چه بصورت عرفي ناديده گرفته ميشود ، ميتوان ناعادلانه بودن اين ماده رادرك كرد . بسياري از زنان تنها با ناديده گرفتن مهريه و بخشودن آن ، توانسته اند از زندگيهاي نكبت بار و سراسر خشونت و تحقيير خلاصي يابند . بسياري ديگر با تهديد به اجراي مهر خود توانسته اند تا حدي برهوسرانيها و رفتارهاي خارج از چارچوب خانواده همسرانشان ، افسار زنند و بسياري ديگر اگرچه هرگز نتوانسته اند به دريافت قراني از آن نائل شوند، اما به داشتنش ، در مقابل كوهي از دردهاي خشونت خانگي ، دلخوش بوده اند و البته تنها دلخوش !

چه كسي يا كساني قرار است حد متعارف براي مهريه بيابند در حاليكه قوانين نابرابر زندگيهارا نا متعارفتر و نا امن تر از ميزان مهريه ها كرده است ؟

گفته اند : … غير منطقي . سوال اينجاست كه درحاليكه منطق افزايش مهريه ، بطور مستقيم درارتباط با ناديده گرفتن حقوق اوليه زن به عنوان انسان در زندگي مشترك بوده است وهرجا كه مردم احساس ناامني نسبت به آينده دخترانشان كرده اند بر افزايش مهريه به عنوان ضمانتي براجراي امنيت در زندگي دخترانشان پاي فشرده اند . آنقدر ارزش و حقوق زن در قوانين جاري ناديده گرفته ميشود كه مردم خود بخود به اين قسم افزايشات روي مي آورند .

در حاليكه صفت اصلي بسياري از مهريه ها « كي داده ، كي گرفته است » بوده ، قرار است طبق قانون از چيزي كه هنوز عملا « نه كسي داده نه كسي گرفته » ماليات اخذ شود و اين نشان آشكاري از زن ستيزي اين لايحه دارد.

http://we4barabari.blogfa.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.