فاطمه راکعي :حداقل نيمي از جمعيت کشور مخالفند

گروه اجتماعي اعتماد، فاطمه زارع؛ اين بار جمعيت زنان مسلمان نوانديش ميزبان زنان و مرداني بود که در اعتراض به طرح لايحه حمايت از خانواده در صحن علني مجلس در دفتر اين جمعيت گرد هم آمده بودند. لايحه حمايت از خانواده قرار است روز چهارشنبه در صحن علني مجلس مطرح شود.

فاطمه راکعي رئيس فراکسيون زنان مجلس ششم، ضمن ضدخانواده بودن لايحه حمايت از خانواده گفت؛ «متن اوليه لايحه که توسط قوه قضائيه تنظيم شده به اين صورت متلاشي کننده بنيان خانواده نبود، اما دولت بدون انجام کار کارشناسي، مواردي به آن افزود که علاوه بر جمعيت ها و گروه هاي مختلف زنان، مخالفت قوه قضائيه را نيز به ويژه در مورد ماده 23 برانگيخته است. اما باعث تعجب است که بعضي ها با پافشاري تمام در پي تصويب آن لايحه هستند.»

او افزود؛ «مساله تعدد زوجات در جوامع سنتي و دوران فئوداليته به صورت حداکثري رواج داشته، اما امروزه بسيار محدود شده است. به گونه يي که در جامعه ما نيز به طور کلي زمينه لازم براي پذيرش چنين مسائلي وجود ندارد به ويژه که در اينجا فقط مساله زنان مطرح نيست بلکه از هم گسيختگي خانواده، سردرگمي و گمراهي فرزندان و در نتيجه تلاش جامعه در ميان است.» وي تاکيد کرد؛ «يکي از اهداف جمعيت متشکل کردن زنان از اقشار مختلف براي جلوگيري از چنين نابرابري ها است. ما به هيچ وجه قصد مردستيزي نداريم و از آنجايي که همه با هم جامعه بشري را تشکيل مي دهيم خواستار احترام متقابل براي حقوق انساني و فارغ از نژاد، قوميت، طبقه بندي هاي جنسيتي و… هستيم.»

دکتر جلالي روانشناس و عضو هيات علمي دانشگاه بين المللي قزوين در رابطه با مساله تعدد زوجات و مسائل بهداشت رواني ازدواج گفت؛ «براي بهداشت رواني ازدواج وجوهي مطرح مي شود و اعتقاد بر اين است که در آن وجوه زن و مرد بايد حظ برابر ببرند يعني کسي بر ديگري تقدم و برتري ندارد. اين وجوه شامل، نيازهاي عاطفي، جنسي، مادي، معيشتي و … است که ممکن است تقدم و تاخري در حوزه هاي مختلف در خصوص زن و مرد، نسبت به آنها وجود داشته باشد. مثلاً براي زن ها وجوه عاطفي تقدم داشته باشد و براي مردها وجوه ديگري، اما هيچ کدام دليل برتري يکي بر ديگري نيست.»

وي افزود؛ «اخيراً در فرآيندهاي روانشناسي علمي، تغييراتي به وجود آمده است که منجر به کاهش تفاوت هاي فردي شده است. امروزه در اغلب نظريه ها وقتي راجع به روش هاي شناختي، قالب هاي شخصيتي و رشد صحبت مي شود، ما ديگر چيزي در رابطه با ويژگي هاي جنسيتي نمي يابيم، مثلاً در نظريه هاي رشد ديگر نمي گوييم که پسرها در 14 سالگي به ذهن انتزاعي دست مي يابند و دخترها در 12 سالگي، در دوران کنوني علاوه بر اينکه مساله برابري جنسيتي محوريت يافته، پايه هاي نگرشي آنها نيز به انسان تغيير کرده است و به تفرد انسان ها اهميت مي دهد. يعني انسان ها صرف نظر از وجوهي که آنها را قيد مي زند (نژاد، جنسيت، مذهب و …) داراي وجوهي في نفسه و مستقل هستند. بنابراين هم زن و هم مرد هويتي مستقل دارند و ارتباط شان فقط براساس زنانگي و مردانگي است و هيچ کس بر ديگري برتري ندارد.

اما هنوز جوامع سنتي به چنين باوري در مورد انسان و حقوق انساني نرسيده اند.»

وي در رابطه با نگاه جنسيتي جامعه سنتي به مرد و زن گفت؛ «در اين نگاه، مرد وجودش في نفسه و کامل تر است اما زن وجودي لنفسه دارد و داراي هويتي پيوندي است، يعني زن بودن در پيوند با وجودهاي ديگر تعريف مي شود. (مادر خوب، همسر خوب و …)

طبيعتاً اين نگاه، زن را فاقد يک سري استعدادها و نيازهاي خاص مي داند.

وي معتقد است؛ «چون نگاه سنتي مرد را متغيري مستقل و زن را متغيري وابسته مي داند، بنابراين در امر تابعيت نيز زن بايد تابعيت داشته باشد و نه مرد. وقتي صحبت از شئون مغاير خانواده يا فسادهاي جنسي و فحشا مي شود، توجه ديدگاه سنتي به رفتارهاي به اصطلاح نادرست زنان معطوف شده و بيشتر او را عامل محوري فساد معرفي مي کند.» وي ادامه داد؛ «به دليل قدمت تاريخي اين نگاه سنتي، زن ها در طول تاريخ حقشان تضييع شده است که اين نيز به نوبه خود در قرون معاصر باعث شکل گيري پديده يي رواني – اجتماعي با عنوان «فرياد عليه زن بودن» شده است که البته در حقيقت اين اعتراض به زن بودن نيست بلکه اعتراض به نوع نگاه اجتماعي است که به زن مي شود که مي توان آن را محرکي قوي براي ديدگاه هاي فمينيستي دانست.»

دکتر جلالي ضمن ناعادلانه دانستن اين لايحه توضيح داد؛ «در نگاه يونگ که به آنيما و آنيموس (بخش زنانه و مردانه هر فرد) قائل است، زن و مرد وجه مکمل هم تلقي مي شوند.

هر مرد و زني وجه ناپيدايي از جنس مخالف را درون خودش دارد.

بنابراين در جهان بيروني به طور ناخودآگاه به دنبال «نيمه پنهان» خودش مي گردد و «ديگر دوستي» که اتفاق مي افتد، در واقع نوعي «خوددوستي» است بنابراين براساس چنين ديدگاه هايي غيرطبيعي است که کسي عليه بخشي از وجود خودش عمل کند يا قوانيني تصويب شود که به اين نوع «ديگردوستي» که در واقع «خود دوستي» است، خدشه وارد کند. اين بسيار باعث تاسف است که در کشور ما با اين غناي فرهنگي و ادبيات پرباري که داعيه عشق محوري و «ديگر دوستي» دارد آن گاه به «ديگري » که انسان است، اين گونه «جنس دومي» نگاه شود.»

او خاطرنشان کرد؛ «کساني که مدافع جدي تصويب چنين قوانيني هستند، به دنبال معناي متعالي عشق نيستند، ما چگونه با چند همسري مقوله يي به نام خانواده خواهيم داشت؟

تعريف جامعه شناسي خانواده که جز پدر و مادر و فرزندان جايي حتي براي پدربزرگ و مادربزرگ هم تعريف نشده، جايي براي «هوو» خواهد داشت؟، تصويب لوايحي از اين دست تنها مي تواند آسيب هاي روانشناختي و جامعه شناسي جبران ناپذيري بر جاي گذارد، چون عملاً اين آسيب ها وجود دارد و قانوني کردن آن هيچ مشکلي را حل نمي کند.»

دکتر معصومه رضايي دبيرکل جامعه اسلامي زنان ديگر سخنران اين همايش ضمن متلاطم دانستن اوضاع خانه و خانواده در شرايط کنوني جامعه ما و بالا رفتن آمار طلاق، فجايعي را که پس از تصويب اين لايحه رخ مي دهد جبران ناپذير خواند.

وي خاطرنشان کرد؛ «اسلام به زنان هويت بخشيد و ملاک برتري زن و مرد در پيشگاه خداوند را تقواي بيشتر معرفي کرد و اگر در پاره يي از مواقع مسائلي چون چندهمسري را در نظر مي گرفتند که هرچند در آن زمان نيز تک همسري را شايسته تر دانسته و بيشتر توصيه مي کردند، به دليل اقتضائات زماني خاص آن دوران بوده است، ولي امروزه متناسب با اقتضائات زماني مان ما نمي توانيم آن گونه عمل کنيم، آن هم موقعي که در حال گذار از جوامع سنتي به جوامع مدرن هستيم.»

وي در ادامه افزود؛ «تصويب چنين لوايحي نه تنها به فروپاشي نظام اجتماعي مي انجامد، بلکه به ساحت مقدس اسلام نيز خدشه وارد مي کند، لذا من در همين جا از مقام هاي بالاي نظام مي خواهم که ما زنان را به حضور بپذيرند و شخصاً به اين مساله رسيدگي کنند.»

در اين همايش سخنرانان ديگري از جمله دکتر صديقه وسمقي، اعظم طالقاني، دکتر اديب راد و ناهيد توسلي از جنبه هاي مختلف در نقد و رد لايحه حمايت از خانواده به سخنراني پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.