حتي اگر لازم شد تحصن می کنیم

کانون زنان ایرانی -مهرزاد غنی پور :در حالی که کلیات لایحه جدید خانواده تیرماه امسال در کمیسیون قضایی مجلس به تصویب رسیده و قرار است به زودی در صحن علنی مجلس مطرح شود، گروه ههایی از زنان روز شنبه در دفتر جمعیت زنان مسلمان نواندیش در ایران گردهم آمدند تا مخالفت خود را با این لایحه به ویژه ماده 23 آن که در واقع ترویج چندهمسری است، نشان دهند. راکعی دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش در این همایش گفت :دولت اين بار با جرياني از زنان كه نيمي از جمعيت كشور را تشكيل مي‌دهند مواجه شد. زنا ن كشور ما هرگز اجازة تصويب اين لايحه را نمي‌دهند و حتي اگر لازم باشد جلوي مجلس شوراي اسلامي تحصن خواهيم كرد».

تعدادی از زنان زنان اصولگرا و اصلاح طلب در ابن همایش گفتند:” در صورت مطرح شدن لایحه حمایت از خانواده در صحن علنی مجلس، خواستار دخالت رهبری می شویم. ”

فاطمه راکعی دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش در ابتدا درباره این لایحه گفت: «اینکه این لایحه در مجلس هفتم مطرح شده، نتیجه تفکر اقلیتی قدرتمند در دولت است که می خواهند این لایحه را به تصویب برسانند. زمانی که این طرح از قوه قضائیه به دولت رفت در واقع یک آیین دادرسی و بیشتر مربوط به دادگاه های خانواده بود که متاسفانه دولت بدون نظر کارشناسی و براساس سلایق خودش موادی را به این لایحه تحمیل کرد.»

راکعی در ادامه گفت: «قوه قضائیه بارها از دولت خواسته تا ماده 23 را حذف کند اما دولت اصلاً توجه نمی کند.»

فاطمه راكعي همچنین گفت: «معلوم نيست به چه انگيزه‌اي يك عده به نام اسلام مسائلی را دامن مي‌زنند كه هرگز قابل‌اغماض نيست. اين مسائلي كه به‌وجود آمده فقط مسألة زنان نيست بلكه مسألة خانواده است و اگر خانواده از درون متلاشي شود، جامعه از درون مي‌پاشد».

او در ادامه گفت:« قوة قضائيه اين طرح را در قالب يك آيين دادرسي مربوط به دادگاه خانواده به دولت ارائه داد اما دولت بدون نظر كارشناسي مواردي را به آن اضافه كرد. اين در حالي است كه قوة قضاييه بارها از دولت خواسته كه مادة 23 لايحة جديد خانواده را حذف كند و دولت توجهي نمي‌كند.»

راكعي ادامه داد:« اما دولت اين بار با جرياني از زنان كه نيمي از جمعيت كشور را تشكيل مي‌دهند مواجه شد. زنا ن كشور ما هرگز اجازة تصويب اين لايحه را نمي‌دهند و حتي اگر لازم باشد جلوي مجلس شوراي اسلامي تحصن خواهيم كرد».

در ادامه جلالی روان شناس و عضو هیات علمی دانشگاه قزوین هم به نقد روان شناختی این لایحه پرداخت: «در دیدگاه سنتی اعتقاد بر این است که مرد نیازهای جنسی بیشتری دارد و فلسفه وجودی زن، ارضای نیازهای جنسی مرد است. این یک نگاه مردسالارانه است به طوری که مرد موجودی مستقل وزن موجودی وابسته در نظر گرفته شده.»

او با اشاره به اینکه «نگاه خانوادگی در لایحه وجود ندارد»، گفت: «در فرهنگ ما عرف همیشه قوی تر از قانون بوده به طوری که هیچ پدری حاضر نیست دخترش را به صیغه موقت فرد دیگری درآورد و هیچ پدر و مادری نیست که دختر خود را به مرد همسردار بدهد.»جلالی معتقد است: «این لایحه در جامعه ایجاد ناامنی می کند و تصویب این لایحه، منجر به سوءاستفاده برخی افراد خواهد شد.»

صدیقه وسمقی عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در این همایش به موضوع «چندهمسری و اسلام» اشاره کرد و گفت: «مواد لایحه با شئونات زن در فرهنگ ایرانی و اسلامی سازگار نبوده و ما نه تنها به این لایحه معترضیم بلکه خواستار اصلاح قوانین در کشور به سمت ایجاد قوانینی برابر برای مرد و زن هستیم.»

وسمقی در ادامه به آیه قرآن اشاره کرد و گفت: «در قرآن به صراحت گفته شده اکتفا به یک همسر بهتر است برای اینکه ستم نکنید و اینکه این آیه مستقیماً منع نکرده و حرام اعلام نکرده به خاطر این بوده که ادیان هیچ وقت در پدیده های ساخت بشر دخالت نکردند چرا که با گذشت زمان و برطرف شدن جهل انسان مشکلات کم کم برطرف می شد. همانطور که دیگر در جهان با پدیده برده داری مواجه نیستیم.»او معتقد است: «اگر قرآن به صراحت چندهمسری را منسوخ اعلام می کرد شاید خیلی از افراد به دین اسلام اعتقاد نمی یافتند و دیگر اینکه بسیاری بی سروسامان می شدند.»

وسمقی همچنین معتقد است که این لایحه تنها براساس اغراض شخصی تنظیم شده و روی موارد آن بحث کارشناسی انجام نشده است.

معصومه رضایی ، دبیرکل جامعه اسلامی زنان نیز از سخنرانان دیگر این همایش بود. او گفت: «در شرایطی که افزایش آمار طلاق نگران کننده شد آیا باید چنین لایحه ای به مجلس بفرستیم؟ در حالی که دولت براساس قانون اساسی موظف به حفظ و تقویت بنیان خانواده است.»

او با اشاره به اینکه «لطمات ناشی از تصویب این لایحه غیرقابل جبران خواهد بود»، گفت: «حکومت کردن به این آسانی ها نیست که شب بخوابید و صبح که بلند شدید مساله جدیدی مطرح کنید برعکس اداره مملکت باید مدبرانه باشد.»رضایی ادامه داد: «براساس آمار سال 1385 به ازای هرهزار و 14 مرد در سن ازدواج، هزار زن وجود دارد بنابراین جامعه ما نیازمند ترویج چندهمسری نیست.»

نسترن ادیب راد عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و کارشناس مسائل خانواده نیز به پیامد عملی ازدواج هر مرد با چهار زن اشاره کرد و گفت: «وقتی 40 درصد زنان جامعه را به 10 درصد مردان جامعه اختصاص دهیم ازدواج طبقاتی می شود و 40 درصد مردان جامعه بدون همسر می مانند که این موجبات فساد را فراهم می کند.»

او در ادامه گفت: «در هیچ جا گفته نشده که مرد از لحاظ جنسی قوی تر از زن است پس چرا باید زن را یک چهارم مرد در نظر بگیریم.»

صديقه وسمقي گفت:« در هزار سال تاريخ فقه و در تمام كتب فقهي زن موجودي منفعل تصوير شده كه اگر مرد نباشد زن از گرسنگي مي‌ميرد. اين زن براي بيرون رفتن از خانه بايد از همسرش اجازه بگيرد، مسؤوليتي نسبت به تربيت فرزندان ندارد، شهادتش مورد قبول نيست و اين همان چهره‌اي است كه آقايان فقها براي زن ترسيم كرده‌اند.»

او در ادامه گفت:« اين در حالي است كه فقها برداشت خود را منتسب به اسلام كرده و اين برداشتها را احكام شرع ناميده‌اند. براي مثال فقها محدود بودن حق حضانت زن نسبت به فرزند و در اولويت بودن مرد براي حضانت فرزندان را جزء احكام شرع مي‌دانند.بودن ولايت فرزندان با پدر خانواده و پس از آن با جد پدري و تعيين سن نه سال براي دختر هم ازمواردي است كه فقها آنها را نيز جزء احكام شرع مي‌دانند.»

او در ادامه گفت:« اين قوانين نابرابر كه به‌نام اسلام تمام شده بيش از آنكه اجحاف به زنان و فرزندان و خانواده باشد اجحاف به اسلام است.»

ادیب راد با اشاره به اینکه «21 درصد قتل ها ناشی از همسرکشی است»، گفت: «در خوزستان زن ها چهار درصد بیش از مردها دست به همسرکشی زده اند و تحقیقات نشان داده که در 67 درصد موارد خیانت مرد به زن عامل همسرکشی بوده است.»

اعظم طالقانی سخنران آخر این همایش هم مساله دیگری را مطرح کرد و گفت: «مهم تر از لایحه، بستری است که برای طرح این لایحه به وجود آمده و باید پرسید چگونه بستری به وجود آمده که چنین لایحه ای بتواند عرضه شود؟ چرا 10 سال پیش چنین بحثی مطرح نشده و چرا از دوره هفتم این مباحث اوج گرفته است؟»

طالقانی حرکت دولت در اضافه کردن موادی به لایحه را خلاف قانون دانست و گفت: «دولت باید طرح را به دستگاه مربوطه بازمی گرداند تا سازمان مربوطه تغییرات لازم را اعمال کند نه اینکه دولت خودش دست به تغییرات بزند.»
طالقانی ادامه داد: «همیشه و حتی بعد از جنگ آمار زنان کمتر از مردان بوده پس چگونه جامعه ما می تواند نیاز به چندهمسری داشته باشد.»

طالقانی که معتقد است برخی برخوردها و رفتارها بستر طرح این لایحه را فراهم کرده، گفت: «وقتی دختر و پسر جوان را به خاطر کوچک ترین حرکت به منکرات می برید و 48 ساعت او را با قاچاقچی و معتاد و چاقوکش همنشین می کنید و پرده حیا را می درید و بستر جامعه را فاسد می کنید حالا دیگر نمی توانید جلو مشکلات به وجود آمده را بگیرید.»

او از جوان ها خواست تا جامعه را به سمت سلامتی ببرند و در ساختن جامعه ای سالم مشارکت کنند.

اعظم طالقاني در ادامه گفت:« يادم هست كه در زمان جنگ مردان را به خاطر ثواب به ازدواج مجدد تشويق مي‌كردند و زني هم براي رفتن به بهشت به شوهرش اجازة ازدواج مجدد داد اما در زمان عقد زن دوم، زن اول تاب نياورد و در لحظة عقد كارش به بيمارستان كشيد.”

او در ادامه ‌گفت:« مملكت تبديل به يك موش آزمايش شده و عده‌اي نادان و جاهل بر آن حكومت مي‌كنند. واي بر آن ملتي كه عده‌اي نادان آن را اداره كنند.»

در پایان این همایش بیانیه ای هم در مخالفت با این لایحه صادر شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.