انتقاد دوباره شيرين عبادي از لايحه حمايت از خانواده:درهيچ سيستم حقوقي از بدهكار ماليات اخذ نمي شود

خبرگزاري كار ايران: شيرين عبادي حقوقدان و برنده جايزه صلح نوبل در گفتگو با خبرگزاري ايلنا گفت: در هيچ سيستم حقوقي از بدهكار ماليات اخذ نمي شود.

اين فعال حقوق زنان ادامه داد: طبق اصول حقوقي هر كس كه درآمدي كسب كند بايد ماليات آن را بپردازد و پرداخت ماليات همواره برعهده دارنده حق است. درهيچ سيستم حقوقي از بدهكار ماليات اخذ نمي شود، بنابراين برداشتي كه از اين لايحه مي شود اين است كه كسي كه از مهريه منتفع مي شود بايد ماليات بپردازد.
وي ادامه داد: البته پرداخت ماليات از مهريه زن با مشكلات حقوقي مواجه است زيرا مهريه ديني است بر ذمه زوج و محتمل الوصول است و تا كسي مالك چيزي نشده باشد، نبايد مالياتي بپردازد.

عبادي افزود: اين مساله حتي مورد مخالفت شرع اسلام هم هست و آيت الله صانعي در فتوايي كه دادند اخذ ماليات از مهريه را حرام اعلام كردند.

اين فعال حقوق زنان سپس در رابطه با ازدواج موقت كه در اين لايحه ثبت آن ضروري شمرده نشده است گفت: ازدواج موقت در واقع همان تعدد زوجات است با اين تفاوت كه هيچ گونه محدوديتي هم ندارد. به عبارت ديگر از اين لايحه مي توان دريافت كه يك مرد مي تواند 500 زن موقت اختيار كند بدون اينكه نيازمند كسب موافقت از دادگاه باشد و يا همسران قبلي او از اين موضوع مطلع باشند و هوسراني مرد موجبات طلاق براي همسر اول شود.

وي ادامه داد: اين چنين اموري جز تزلزل در بنيان خانواده چيز ديگري نيست. قوانين نبايد به گونه اي مطرح شوند كه به افراد هوسران اجازه داده شود كه جنبه قانوني به اميال خود بخشند.

عبادي يكي ديگر از مشكلات ازدواج موقت را سرنوشت فرزنداني دانست كه بر اثر اين گونه روابط در خانواده ها متولد مي شوند. وي اثبات رابطه نسب اين كودكان را دشوار دانست و افزود: بين كودكاني كه از مادران متفاوت هستند اختلاف و رقابت پيش خواهد آمد و كانون گرم خانواده تبديل به ميدان جنگ بين زنان متعدد عقدي و صيغه اي مي شود و اين لايحه نه تنها باعث تحكيم خانواده نمي شود بلكه با قانون اساسي كه در اصل 10 مقرر داشته است كه قوانين بايد براي استحكام و استواري خانواده تنظيم شود مغايرت دارد ، بنابر اين نيازمند كارشناسي و بازنگري دقيق تري است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.