مشاور استاندار اصفهان: پانصد هزار دختر مجرد بالاي 31 سال در كشور وجود دارد

مشاور استاندار اصفهان با تأكيد بر ازدواج جوانان‌ گفت:‌ 500 هزار دختر بالاي 31 سال وجود دارد كه هنوز ازدواج نكرده‌اند .

به گزارش سرويس اجتماعي خبرگزاري زنان ايران “ايونا” ، نيما بانكي مشاور استاندار اصفهان در جمع خبرنگاران گفت:‌ 500 هزار دختر از 31 سال عبور كردند و هنوز ازدواج نكرده‌اند همچنين 500 هزار زني كه ازدواج كرده‌اند و سپس طلاق گرفته‌اند يا حتي همسر خود را از دست داده‌اند هر ساله باعث مي‌شود تا جمعيت بيش‌تري به ‌آمار مجردها بيفزايد و بايد در اين زمينه كار بيش‌تري انجام شود .

وي با بيان اين كه ‌آمارهاي موجود در زمينه ازدواج روشن و دقيق است اما آمارهاي ضد و نقيضي مطرح مي‌شود، گفت: اگر براي خانم‌ها سن ازدواج را 17 سال به بالا و براي پسران‌ 20 سال را مد نظر قرار دهيم، به ‌14 ميليون جوان مي‌رسيم كه در سن ازدواج قرار گرفته‌اند ضمن اين كه ‌2 ميليون نفر از اين 14 ميليون جوان از سن ازدواج نيز گذشته‌اند .

بانكي با اشاره به مشكلات مسكن و اشتغال جوانان گفت: در عين حال كه اين نوع مشكلات را قبول داريم اما با توجه به اين كه سن ازدواج پسرها در 40 سال پيش 25 سال بوده و در حال حاضر نيز از 8/25 است با توجه به آ‌مارهاي موجود و وضعيت سن ازدواج مردان در سال‌هاي اوليه انقلاب نمي‌توانيم بگوئيم اين مشكلات، بحران ايجاد كرده است .

اين استاد دانشگاه دليل ديگر اين امر را آمار بيكاري موجود دانست و گفت: از‌ 5/3 ميليون نفر بيكار در كشور، بيش از‌ 2 ميليون نفر آ‌ن‌ها متأهل هستند .

بانكي در ادامه به تفاوت سن پسران و دختران اشاره كرد و گفت: ميزان دختراني كه بين‌ 17 تا 27 سال قرار دارند با تعداد پسراني كه بين 22 تا 32 سال هستند تقريباً از نظر جمعيتي يكسان هستند .

به گفته اين كارشناسن پسراني كه از سن 32 سال عبور مي‌كنند به راحتي ازدواج نمي‌كنند، ضمن اين‌كه اين گروه از پسران در صورت تصميم به ازدواج، بيش‌تر تمايل به ازدواج با دختران كم سن و سال را دارند .

*ازدواج موقت نياز به فرهنگ‌سازي دارد

به گزارش “ايونا” ، در اين كارگاه ازدواج بحث ازدواج موقت نيز مطرح شد كه اين كارشناس مسائل اجتماعي در اين رابطه گفت: ازدواج موقت خانواده‌ ديگر را نيز به خطر مي‌اندازد حتي با توجه به اين كه مطرح شدن اين موضوع از سوي افراد مطرح و صاحب منصب بوده اما فرهنگ اجتماعي به اين راحتي نمي‌تواند اين مسئله را بپذيرد .

به گفته اين استاد دانشگاه 2 پيشنهاد مي‌توان در اين زمينه مطرح كرد: در گروه سني بالاي 25 سال ازدواج همسالان مناسب است‌ اما با توجه به مسائلي كه در جامعه مطرح مي‌شود در اين زمينه نياز به فرهنگ‌سازي وجود دارد .

وي گفت: پيشنهاد بعدي، ترويج ازدواج دختران مجرد بالاي 25 سال‌، با مرداني‌ست كه همسران خود را از دست داده‌اند يا طلاق داده‌اند اما در جامعه اين موضوع نگران‌كننده است و دختران و زنان احساس مي‌كنند كه اين جايگاه براي آنان پائين است .

در حالي كه به گفته بانكي مرداني كه ازدواج كرده‌اند به نسبت مرداني كه اصلا ازدواج نكرده‌‌اند، به مراتب از امنيت و سلامت روحي رواني بالاتري برخوردار هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.