ساساني: وعده بانک مرکزي درارائه تسهيلات ويژه به بانوان محقق نشده است

مديرکل امور بانوان وزارت کشور گفت: هنوز وعده بانک مرکزي در ارائه تسهيلات ويژه بانوان به ويژه زنان سرپرستان خانوار محقق نشده است.

به گزارش روز شنبه خبرنگار اجتماعي ايرنا،فرشته ساساني در جمع خبرنگاران افزود: دو سال قبل نامه اي به مديرکل بانک مرکزي نوشتم و خواستم نماينده اي بفرستد تا درخصوص ايجاد تسهيلات بانکي براي فعاليت هاي بانوان بويژه بانوان سرپرست خانوار به راه حل هايي برسيم.

وي که جمعه شب در حاشيه برنامه پاياني دومين جشنواره زنان نام آور و نوآور در قزوين سخن مي گفت اضافه کرد: از آنجا که دست خانمها براي فراهم کردن وثيقه و ضامن خيلي باز نيست ،لازم است تسهيلاتي در اين رابطه فراهم شود ،اما هنوز اين قول محقق نشده است.

به گفته ساساني مسوولان بانک مرکزي دوسال پيش قول مساعدت براي ارائه تسهيلات ويژه به بانوان بخصوص زنان سرپرست خانوار را داده بودند.

مشاور وزير کشور در ادامه سخنان خود در رابطه با ديدگاه “نو آوري ” جشنواره زنان اظهار داشت: زمان محدودي که در اختيار داشتيم سبب شد تا همه ايده ها در رابطه با نو آوري هاي بانوان محقق نشود.

وي افزود: به علت گستردگي نمايشگاه قزوين،پيشرفت هاي علمي بانوان را کمتر مي توان متمرکز ديد و حضور صنايع دستي،تبديلي و فعاليت هاي نان آوري بيشتر ديده مي شود، اما اين صبغه نمايشگاه در استان هاي چهار محال و بختياري و کرمان غلبه دارد.

وي اضافه کرد: ناچار بوديم تعداد محدودي از بانوان فعال در عرصه نو آوري و توليد فرهنگ ، علم و اقتصاد را در جشنواره شرکت دهيم ،پس براي استانهاي کم جمعيت سقف 10 نفر و براي استان هاي پر جمعيت 20 نفر را قائل شديم ، همچنين سعي کرديم نمايشگاه بيشتر عرصه اي براي نمايش فعاليت ها باشد تا فروشگاه.

ساساني درخصوص اعتبارات صرف شده براي جشنواره چنين توضيح داد: سال گذشته تنها يک ميليارد و پانصد ميليون ريال اعتبار به جشنواره تخصيص داده شد اما امسال علاوه بر اين رقم ما از همکاري همه دستگاههاي دولتي بطور گسترده بهره برديم.

مديرکل امور بانوان وزارت کشور گفت: بلا فاصله با پايان يافتن جشنواره امسال ، کميته ارزيابي در ستاد فعال مي شود و اساتيد با بررسي مستندات، بانوان برتر را با استفاده از پشتيباني علمي معرفي مي کنند.

ساساني فعاليت بعدي را تشکيل انجمن هاي علمي به تناسب رشته هاي مختف در رده هاي استاني و سپس تشکيل اتحاديه انجمن هاي همسو عنوان کرد و افزود: هنگامي که محصولات جشنواره دوم مدون شد،برنامه ريزي براي جشنواره سوم را شروع مي کنيم.

مشاور وزير کشور در پاسخ به اين سوال که وضعيت بانوان در کدام يک از دولت هاي گذشته موفق تر بوده است گفت: اقدامي که در دولت نهم صورت گرفته در 30 سال گذشته يک رنسانس بوده در بحث زنان بوده است.

ساساني توضيح داد: در گذشته تنها يک مديرکل امور بانوان در وزارت کشور داشتيم ،اما اکنون در ستاد(دفتر اموربانوان وزارت کشور) و صف (ادارات کل امور بانوان استانداري هاي کشور)، 31 مديرکل امور بانوان داريم ،يعني ظرف همين مدت کوتاه به رغم اينکه سياست دولت بر کوچک سازي است اما 30 پست مديرکل امور بانوان ايجاد شده که به دنبال آن ساختار و اعتبارات نيز بزرگ مي شود.

مديرکل امور بانوان وزارت کشور همچنين در خصوص لايحه حمايت خانواده گفت: نيمه دوم سال 86 جلساتي با حضور مخالفين، موافقين و منصفين ، با همکاري دانشگاه شهيد بهشتي در يک فضاي علمي و نه سياسي تشکيل و نتيجه را در اختيار نمايندگان مجلس قرار داديم تا نقص هاي لايحه برطرف شود.

دومين جشنواره ملي زنان نام آور و نوآور از يکم شهريورماه جاري همزمان با آغاز هفته دولت به طور همزمان در سه استان قزوين ، چهارمحال و بختياري و کرمان آغاز و شب گذشته با حضور وزير کشور خاتمه يافت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.