۶۴ درصد پذیرفته‌شدگان امسال دانشگاه‌ها زن هستند

زمانه: معاون سازمان سنجش آموزش اعلام کرد که امسال در آزمون سراسری کنکور، ۴۳۷ هزار و ۶۹ نفر پذیرفته شدند كه ۶۴ درصد آن‌ها را زنان تشكیل می‌دهند.

ابراهیم خدایی در این باره گفت: در آزمون سراسری امسال، ۱۵۸ هزار و ۹۱۱ نفر از پذیرفته‌شدگان، مرد و ۲۷۸ هزار و ۱۵۸ نفر زن هستند.
همچنین در لیست اسامی ۳۶ داوطلب برگزیده آزمون سراسری در گروه‌های آزمایشی پنج‌گانه، دختران با اختلاف پنج درصدی در کسب کرسی‌های برتر کنکور از پسران پیشی گرفتند. یعنی از میان ۳۶ برگزیده نخست رشته‌های مختلف، ۱۹ نفر آن‌ها دختر بودند.

این در حالی است که سال گذشته اکثر برگزیدگان کنکور را پسران تشکیل می‌داد.
سال گذشته، همزمان با کنکور ۸۶، رئیس سازمان سنجش از اعمال «سهمیه‌بندی جنسیتی» در پذیرش دانشجو خبر داده بود که با واکنش فعالان حقوق زن و دانشجویان و دانش‌آموزان دختر مواجه شد.
عبدالرسول پورعباس گفته بود: سهمیه‌بندی جنسیتی با توجه به نیاز جامعه به حضور متناسب دختران و پسران در برخی از رشته‌ها اعمال می‌شود.

سازمان سنجش هدف سهمیه‌نبدی جنسیتی را «رفع نیازهای جامعه» و «تناسب‌سازی» اعلام کرد که طبق آن ۴۰ درصد سهمیه برخی رشته‌های تحصیلی به پسران داده می‌شود. بدین ترتیب رتبه‌های کسب شده توسط دختران ملاک سنجش قرار نمی‌گیرد.
این طرح سبب شد تعدادی از داوطلبان دختر نامتناسب با رتبه‌های خود، پذیرفته شوند و یا در هیچ یک از رشته‌های انتخابی‌شان پذیرفته نشوند.

به نقل از خبرگزاری ایسنا، ماه گذشته رئیس سازمان سنجش سهمیه‌بندی جنسیتی را رد کرد و گفت: «فقط در ۳۰ رشته و چهار پنج مورد به نفع پسران دانشجو پذیرش می‌شود و در بقیه رشته‌ها پذیرش به نفع دختران است. البته این مساله هم فقط در مورد دوره‌های روزانه است و در دانشگاه های پیام نور، آزاد، علمی کاربردی و فراگیر پیام نور چنین بحثی وجود ندارد.»
هم اکنون در کشور تنها رشته «مامایی» است که فقط دانشجوی دختر پذیرش می‌کند.
بنا به اعلام مسئولان سازمان سنجش، در حال حاضر در مجموع حدود ۶۲ درصد پذیرفته‌شدگان دانشگاه‌ها، دختر و ۳۸ درصد آن‌ها پسر هستند كه این آمار با احتساب دانشگاه‌های آزاد، فراگیر و علمی كاربردی به ۴۹ درصد پسر و ۵۱ درصد دختر می‌رسد.

نتایج نهایی آزمون سراسری سال ۸۷ دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی كشور، صبح روز گذشته، پنچشنبه اعلام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.