رئيس مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري :ماده 25 لايحه حمايت از خانواده زندانيان مرد را كاهش مي‌دهد

فارس: رئيس مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري گفت: ماده 25 لايحه حمايت از خانواده كه در آن براي مهريه ماليات وضع شده است صرفاً به منظور راهي براي كاهش شمار زندانيان مردي است كه بابت مهريه به زندان افتاده‌اند.

زهره طبيب‌زاده‌نوري در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس گفت: در واقع مشكل اساسي عدم اطلاع قوانين است. اگر فلسفه احكام الهي درك شود هيچ اختلافي به وجود نمي‌آيد درباره مهريه بايد در زمينه‌هاي فرهنگي كار شود و اين باور در جامعه ايجاد شود كه مهريه سنگين به معني احترام گذاشتن به دختر نيست و بالعكس عدم وجود مهريه سنگين هم سبك كردن دختر محسوب نمي‌شود.

وي ادامه داد: براي بررسي يك پديده اجتماعي بايد به بررسي علل و ريشه‌هاي آن پرداخت اگر مادر در آينده به لحاظ اقتصادي تأمين مي‌شود خانواده‌ها به اين ميزان درباره مبلغ مهريه و افزايش آن حساس نمي‌شدند در واقع عدم اطمينان به آينده است كه باعث مي‌شود خانواده دختر رقم مهريه را به اميد داشتن پشتوانه‌اي براي آينده دختر خود قلمداد كنند.

طبيب‌زاده نوري اضافه كرد: براساس شرع مقدس اسلام زن حقوق اقتصادي زيادي دارد. زن مي‌تواند درآمد حاصل از كارش را در منزل هزينه نكند، مي‌تواند بابت شيردادن به فرزندش و همچنين كار در خانه از همسرش مطالبه اجرت كند و انجام كارهاي منزل تكليف شرعي او محسوب نمي‌شود مي‌تواند هر آن چه از پدر ارث مي‌برد را براي خود نگه دارد و در زندگي مشترك هزينه نكند‌ اما متأسفانه چون ارزش كار خانگي زن در اقتصاد كشور محاسبه نمي‌شود زني كه در منزل چندين كار مختلف را انجام مي‌دهد در قبال آن هيچ مزدي دريافت نمي‌كند در صورتي كه شرع مقدس اسلام اين امور را محاسبه كرده است.

مشاور رئيس‌جمهور در امور زنان تصريح كرد: براساس عرف زن خود را موظف مي‌داند كه با توجه به نيازها و كمبودهايي كه در زندگي مشترك مي‌بينند دارايي خود را در خانه هزينه كند و هيچ‌گاه اجرت كار خانگي و شير دادن را طبق عرف درخواست نمي‌كند ما درباره آن‌چه به عنوان حقوق اقتصادي به زن تعلق گرفته است براساس عرف عمل مي‌كنيم در قانون ارث با اين مادر طبق عرف درخواست نمي‌كند.

ما درباره آن چه به عنوان حقوق اقتصادي به زن تعلق گرفته است براساس عرف عمل مي‌كنيم ولي در قانون ارث با اين مادر طبق شرع رفتار مي‌شود.
وي اظهار داشت: بحث من اين است كه نمي‌شود يكجا مطابق عرف و يكجا مطابق شرع عمل كرد.

طبيب‌زاده‌نوري بحث چشم و هم چشمي در باب مهريه‌هاي بالا را يكي از عوامل فرهنگي مهم دانست اما افزود: اگر در ماده 25 براي مهريه ماليات وضع شده است صرفاً به منظور راهي براي كاهش شمار زندانيان مردي است كه بابت مهريه به زندان افتاده‌اند. براي ايجاد تغييرات فرهنگي نيازمند زمان بسيار زيادي هستيم ولي در حال حاضر براي واقعي كردن مبالغ مهريه بايد تدابير مقطعي انديشيد.

وي ادامه داد: اوايل انقلاب ازدواج‌ها بسيار ساده و حتي در مسجد و حسينيه‌ها صورت مي‌گرفت. ولي بايد بررسي عميق صورت گيرد و تحولات اجتماعي ـ اقتصادي كه در جامعه صورت گرفته را بررسي كرد و قطعاً ريشه اين اسراف و تبذير‌ها را بايد در سياست‌هاي فرهنگي متخذه در جامعه يافت لذا هم بايد كار فرهنگي كرد و هم با اهرم‌هاي قانوني با مشكل برخورد كرد.

طبيب‌زاده‌نوري در پايان گفت: در حال حاضر از سوي دولت تهيه مسكن ارزان قيمت براي جوانان، اعطاي وام به زوجين، ازدواج‌هاي جمعي دانشجويي و غيره براي فرهنگ‌سازي صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.