دوستیابی و همسریابی های اینترنتی

الهه فرمند *

با توجه به سبک زندگی شلوغی که ما امروز داریم، دشوار بنظر می رسد که بتوان در خیابان و یا یک قهوه خانه فرد مناسب خود را پیدا کرد. اما ممکن است این فرد مناسب بر روی اینترنت منتظر شما باشد. بله تنها با کلیک موس کامپیوتر می توانید او را بیابید. مشخصات خود را وارد می کنید و یک عکس جذاب هم به آن اضافه می کنید و پس از آن در انتظار دریافت یک چشمک و یا شاید حتی یک ایمیل می نشینید.

تا ده یازده سال پیش زوج ها یکدیگر را در جشن ها و میهمانی های دوست و فامیل پیدا می کردند. اما با بیشتر شدن فشار کار روزمره و پیشرفت بیش از پیش تکنولوژی راه جدیدی برای یافتن دوست و همسر پیدا شد. در سال 1994 یک گروه از افراد خوش فکر برای اولین بار شرکت خدمات دوستیابی را با نام مچ دات کام (1) بنیان گذاردند.

امروز 800 شرکت در سراسر آمریکا به ارائه این نوع سرویس اینترنتی به بیش از 40 میلیون نفر مشغولند. هدف اصلی سرویس های اینترنتی دوستیابی کمک به مشترکان خود برای داشتن روابط مستحکم و بلند مدت می باشد. گرچه همه این شرکتها مدعی اند که در نوع خود بهترین هستند اما تفاوت هایی بین آنها وجود دارد: برای نمونه ای هارمونی (2) مفتخر است که در مقایسه با سایر شرکتها مشترکانش بیشترین تعداد ازدواج را داشته اند. و یا شرکت ترو دات کام (3) به مشترکان خود اطمینان می دهد که با بررسی سوابق و گذشته مشترکان به مجرمان و افراد خلافکار اجازه استفاده از این سیستم را نمی دهد.

علاوه بر این موسسات اینترنتی دوستیابی دیگری وجود دارند که تنها مختص گروه های قومی، مذهبی، و یا زبانی خاصی هستند. اما وجه مشترک همه این شرکت ها این است که به افراد مجرد برای دستیابی به روابط مناسب کمک می کنند. این واقعیت که هم اکنون بیش از 40 میلیون نفر از این خدمات استفاده می کنند می تواند حاکی از اعتماد و امید مردم به بازدهی این شرکت ها باشد.

کتلین رالدن کارشناس دوستیابی در شرکت مچ دات کام می گوید بیش از 15 میلیون نفر در سراسر جهان از خدمات این شرکت بهره می گیرند. وی می افزاید: افراد مجرد به طور فزاینده ای به دنیای اینترنت روی می آورند و به نظر می رسد که این به تدریج به هنجاری برای زوج ها تبدیل می شود.

هرب وست بنیانگذار و رئیس شرکت ترو دات کام پیش بینی می کند که در آینده همه افراد مجرد برای یافتن دوست و همسر خود به اینترنت رجوع کنند.

شبکه تلویزیونی ای بی سی یک برنامه مستند تهیه نموده که طی آن یازده زن مجرد از سیستم دوستیابی اینترنتی استفاده نموده و تجربیات خود را با یکدیگر در میان می گذارند.

امروز میلیون ها نفر در سراسر دنیا وارد شبکه مجازی اینترنت شده، اسامی مستعاری برای خود بر می گزینند ، پرسشنامه های دوستیابی و همسریابی را پر می کنند و به جستجو برای یافتن “همروح” خود می پردازند. به گفته رالدن “تکنولوژی معنی عشق را تغییر نداده بلکه تنها برداشتن گام های نخستین برای یافتن آن را تسهیل نموده است.”

اما دوستیابی اینترنتی می تواند محسنات دیگری نیز داشته باشد. دکتر جیم هوران روانشناس ترو دات کام می گوید که این شرکت علاوه بر دوستیابی و همسریابی به افراد کمک می کند که چگونه روابط مستحکمی بنا کنند. وی می گوید: “فیلم های هالیوودی و رمان های عاشقانه به مردم چنین القاء می کند که عشق تنها ظاهر فیزیکی و جسمی افراد را تشکیل می دهد اما دوستیابی اینترنتی به افراد می آموزد که باید به لایه های عمیق تری رفته و همنوایی روحی و ذهنی را نیز مد نظر داشته باشند.”

دوستیابی اینترنتی همچنین این امکان را به افراد می دهد که پیش از ملاقات با خصوصیات یکدیگر آشنا شده و حتی بتوانند طرف دیگر را از طریق دوربین وبکم ببیینند و آنگاه نسبت به ادامه روابط خود تصمیم بگیرند. بسیاری از این آشنایی ها به ازدواج ختم می شود. برای نمونه ملانی و میشل در ژوئیه 2002 از طریق اینترنت با یکدیگر آشنا شدند. آنها حدود پنج هزار کیلومتر به دور از یکدیگر زندگی می کردند. اما سه سال بعد ملانی از فلوریدا به سیاتل نقل مکان کرد و با میشل ازدواج نمود.

دوستیابی اینترنتی لزوما برای همه مناسب نیست و مثل هر نوع شیوه دیگر دوستیابی می تواند به شکست بیانجامد. اینترنت صرفا راه دیگری برای افراد مجرد می گشاید.

Match.com

EHarmony.com

True.com

washingtonprism*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.