دیدار اعضاء کمیته مادران کمپین یک میلیون امضاء با نمایندگان مجلس شورای اسلامی

تغییر برای برابری-روز شنبه 16/6/86 ده نفر از کمیته مادران کمپین با 5 نفر از نمایندگان مجلس ، آقایان : دکتر دوگانی نماینده فسا – جلال محمودزاده نماینده مهاباد –حسینعلی شهریاری نماینده زاهدان –حمیدرضا پشنگ نماینده خاش – شبانپور نماینده مرودشت و موید حسینی صدر نماینده خوی دیدار و در مورد لایحه حمایت از خانواده گفتگو کردند .

مادران کمپین در این دیدار با تقدیم نامه ای خواهان بررسی و کارشناسی دقیق لایحه و متذکر شدند ، کارشناسی این لایحه در کوتاه مدت امکان پذیر نیست واز نمایندگان تقاضا کردند شتابزده عمل نکنند که زندگی دختران آنان نیز در خطر فروپاشی است و نمایندگان مذکور قول مساعد ، برای به تعویق افتادن طرح لایحه در صحن علنی مجلس ، را دادند .

نکته جالب در این ملاقات ها عدم اطلاع اکثریت نمایندگان از مفاد لایحه حمایت از خانواده بود و اینکه وقتی زنان مجلس موافق این لایحه هستند ما با این تصور که حتما این لایحه به نفع زنان و کودکان و پدران است با آن موافق بودیم و نسبت به آن حساسیتی نداشتیم .

علاوه بر این دیدار ها مادران کمپین درخواست خود را طی نامه ای کتبا به تعداد دیگری از نمایندگان از جمله خانم فاطمه آلیا ،خانم فاطمه رهبر و خانم آجرلو تقدیم مسئول دفتر ایشان کردند .

تلاش مادران کمپین ادامه دارد و در روز های آینده به دیدار سایر نمایندگان خواهند رفت و پیشنهادهای خود را برای تغییر بسیاری از مواد لایحه تقدیم خواهند کرد .

متن نامه مادران خطاب به ریاست و نمایندگان مجلس به شرح زیراست:«ما تعدادی از مادران این سرزمین هستیم که در کمپین یک میلیون امضاء برای تغییر قوانین تبعیض آمیزعلیه زنان به همراه دختران و پسران مان مدت دو سال است برای ارتقای آگاهی های عمومی و درخواست تغییر قوانین تبعیض آمیز تلاش می کنیم و معتقدیم با برابری حقوقی زن و مرد و فرهنگسازی می توان به جامعه ای سالم رسید .

ما مادران که جوانی خود را صرف مبارزه با دیکتاتوری شاه کرده و در پیروزی انقلاب سهم زیادی داشته ایم و در تمام طول جنگ تحمیلی دوشادوش همسران و برادران مان از میهن مان دفاع کرده ایم و همواره برای امنیت و استقلال کشورمان از جان و مال خود گذشته ایم ، انتظار داشتیم دختران مان به حق و حقوق بیشتری از دوران گذشته حداقل در زندگی خصوصی دست پیدا کرده وسپس بتوانند بدون وحشت از فروپاشی خانواده نقش خود را به عنوان زنانی تحصیلکرده در اجتماع نیز ایفا نمایند .

در جامعه ای که اکثریت ورودی دانشگاه های ما را زنان تشکیل می دهند و طبق آخرین آمار سرشماری سال 1385مرکز آمار ایران تعداد مردان بیش از زنان است آیا این قوانین متناسب با چنین جامعه ای است ؟ ما سه نسل در کنار هم سال هاست به قوانین اعتراض داریم ما و مادران مان در دوران گذشته و به همراه فرزندانمان در این دوران به قوانین تبعیض آمیز اعتراض داریم و خواهان تغییر قوانین و برابری حقوقی زن و مرد هستیم زیرا معتقدیم این قوانین مانع از دستیابی به توسعه انسانی پایدار در کشور عزیزمان و گسترش روزافزون خشونت علیه زنان می شود.

ما خواهان تغییر قانون ازدواج، طلاق، ارث، دیه، شهادت، ولایت (سرپرستی )، سن مسئولیت کیفری، تعدد زوجات، تابعیت و قوانینی که از قتل های ناموسی حمایت می¬کند ، هستیم و معتقدیم که تاثیر این قوانین تبعیض آمیز در زندگی خانواده¬هاست که موجب آسیب های اجتماعی می شود که همه شاهد رشد فزاینده آن هستیم و ما مادران بسیار نگران ، که آینده جامعه و فرزندان ما در این جامعه چه خواهد شد!

ما از ریاست محترم مجلس و نمایندگان محترم تقاضا داریم لایحه حمایت از خانواده تا زمانی که کارشناسی روانشناسانه ، جامعه شناسانه و حقوقی دقیق در آن اعمال نشده در دستور کار مجلس قرار نگیرد . بررسی این لایحه در کوتاه مدت امکان پذیر نمی باشد و بدون بررسی دقیق،زندگی دختران ما و شما و فرزندان شان استحکام لازم را نخواهد داشت و به تبع آن زندگی پسران ما نیززندگی سالمی نخواهد بود . به امید جامعه ای عاری از تبعیض و خشونت»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.