خشونت علیه زنان در سراسر جهان ،تصویری کلی از یک بیماری شایع

خشونت علیه زنان به طور گسترده وجود دارد و شکل‌های بسیاری به خود می‌گیرد. تصویری کلّی از این بیماری شایع جهانی که ما زنان – و نیز مادران، همسران، دختران و خواهران را نابود می‌کند ،ببینید

تجاوز جنسی به زنان به عنوان وسیلهء ارعاب و پاکسازی قومی در منازعات بوسنی و رواندا و سایر کشورهای ویران شده در اثر جنگ مورد استفاده قرار گرفته است. زنانی که به عنوان پناهنده از اذیت و آزار فرار می‌کنند غالباً به نحو مصیبت‌باری همچنان با خشونت روبرو هستند. سازمان ملل متّحد گزارش می‌دهد که زنان در حین فرار، در اردوگاه‌های پناهندگان، در کشورهای پناه دهنده و محل اسکان جدید، و هنگام بازگرداندن به وطنشان و بعد از آن آسیب‌پذیرند. مطالعات نشان داده است که زنان و دختران پناهنده غالباً وادار شده‌اند در مقابل غذا و سایر نیازمندی‌های اساسی به اعمال ناخواستهء جنسی تن در دهند.(1)
مردان عضو خانواده در چندین کشور، با استمرار بخشیدن به سنّت فرهنگی خشونت که به “قتل حیثیتی” معروف است، زنان و دخترانی را که مظنون به رفتاری هستند که موجب شرمساری و بی‌حیثیتی خانواده تلقّی می‌گردد، به قتل می‌رسانند. تحت مجموعه قوانین موضوعه در بعضی کشورها، مردانی که زنی را به نام حفظ شرف و آبروی خانواده به قتل برسانند بخشیده می‌شوند یا محکومیت آنها مشمول تخفیف می‌گردد.(2) قتل‌های حیثیتی از کشورهای پاکستان، اردن، و ترکیه و نیز سایر کشورهای خاورمیانه، آسیا، آفریقای شمالی و قارّات امریکا گزارش شده است.(3)

سازمان ملل متّحد در “:زنان جهان 2000: گرایش‌ها و آمار،” گزارش داده برآورد می‌کند که 100 تا 132 میلیون زن ودختر در سراسر جهان در معرض ناقص‌سازی جنسی زنانه قرار گرفته‌اند.(4) تقریباً دو میلیون دختر هر ساله به شکلی مورد ناقص‌سازی جنسی زنانه قرار می‌گیرند. معلوم شده که ناقص‌سازی جنسی زنان در 28 کشور افریقایی و بخش‌هایی از آسیا معمول است و همچنین در میان جوامع مهاجر در امریکای شمالی، اروپا، استرالیا، و نیوزیلند گزارش شده است.از هر سه زن حدّاقل یک نفر، یا قریب یک میلیارد نفر از زنان در دوران زندگی خود مورد ضرب و جرح واقع شده، مجبور به عمل جنسی گردیده، یا به صورت دیگر مورد بدرفتاری قرار گرفته است. معمولاً، کسی که تعرّض می‌کند عضوی از خانوادهء او یا از آشنایان وی است (L Heise, M Ellsberg, M Gottemoeller, 1999).

تا هفتاد در صد از زنان مقتول توسّط زوج خود کشته می‌شوند (سازمان بهداشت جهانی 2000).

در کنیا گزارش شده که هر هفته بیش از یک زن توسّط زوج خود کشته می‌شود (Joni Seager, 2003).

در زامبیا هفته‌ای پنج زن توسّط زوج خود یا یکی از اعضاء خانواده کشته می‌شوند (Joni Seager, 2003).

در مصر 35٪ زنان گزارش داده‌اند که در مقطعی از زندگی مشترک خود از شوهران خود کتک خورده‌اند (یونیسف 2000).

در بولیوی 17٪ زنان بیست ساله و بیشتر در دوازده ماه گذشته متحمّل خشونت جسمی شده‌اند (سازمان بهداشت جهانی 2002).

در کانادا هزینهء خشونت علیه خانواده هر ساله بالغ بر 6/1 میلیارد دلار است، که از آن جمله است هزینهء مراقبت‌های بهداشت و از بین رفتن بهره‎وری (یونیسف 2000).

در ایالات متّحده هر 15 ثانیه یک زن توسّط همسر یا زوجش به شدّت مضروب می‌گردد (مطالعهء سازمان ملل متّحد در مورد زنان جهان، 2000).

در بنگلادش قربانی 50٪ کلّیه قتل‌ها زنانی هستند که به دست زوج خود کشته می‌شوند (Joni Seager, 2003).

در نیوزیلند گزارش شده که 20٪ زنان توسّط زوج خود مورد ضرب و شتم یا بدرفتاری جسمی قرار می‌گیرند (یونیسف 2000).

در پاکستان 42٪ از زنان خشونت را به عنوان بخشی از سرنوشت خود می‎پذیرند؛ 33٪ از مقاومت در مقابل آن احساس درماندگی می‌کنند؛ 19٪ اعتراض کرده‌اند و 4٪ علیه آن اقدام کرده‌اند (مطالعهء دولت در پنجاب 2001).

در فدراسیون روسیه، طبق گزارش سازمان‌های غیردولتی روسی، 000ر36 زن روزانه از شوهر یا زوج خود کتک می‌خورند. (OMCT 2003).

در اسپانیا در سال 2000 هر پنج روز یک زن توسّط زوج خود کشته شده است (اطلس زنان، Joni Seager).

در انگلستان هر هفته دو زن به دست شریک زندگی خود کشته می‌شوند (Joni Seager 2003).

دفاع (کامل یا جزئی) به اصطلاح “ناموسی یا حیثیتی” در قوانین جزائی پرو، بنگلادش، آرژانتین، اکوادور، مصر، گواتمالا، ایران، اسرائیل، اردن، سوریه، لبنان، ترکیه، ساحل غربی و ونزوئلا مشاهده می‌شود (سازمان ملل متّحد 2000).

(1) گرینفیلد و دیگران، خشونت توسّط نزدیکان: تحلیل داده‌های مربوط به همسران فعلی یا پیشین، دوستان پسر یا دوستان دختر، مارس 1998

(2) سازمان ملل متّحد، زنان جهان 2000: گرایش‌ها و آمار، نیویورک: 2000، ص162

(3) عفو بین‌الملل، “پاکستان: خشونت علیه زنان به نام «شرف».” سپتامبر 1999، قابل مشاهده در نشانی زیر:

http://web.amnesty.org/aidoc/aidoc_pdf.nsf/index/ASA330171999ENGLISH/$File/ASA3301799.pdf؛ دیده‌بان حقوق بشر: “پارلمان اردن از معافیت از مجازات در خصوص قتل حیثیتی حمایت می‌کند،” 27 ژانویه 2000، قابل مشاهده در

http://www.hrw.org/press/2000/01/jord0127.htm؛ دیده‌بان حقوق بشر، “تلفیق حقوق بشر زنان و چشم‌انداز جنسیت: خشونت علیه زنان و «جرایم حیثیتی»،” 6 آوریل 2001، قابل مشاهده و دسترسی در نشانی زیر: http://www.hrw.org/press/2000/01/jord0127.htm

(4) سازمان ملل متّحد، زنان جهان 2000: گرایش‌ها و آمار، نیویورک: 2000، ص159

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *