تحصيلات زنان عامل بازدارنده خشونت مردان است

از آنجايي كه خشونت عليه زنان تهديدي براي نهاد خانواده محسوب مي‌شود، تحقيقات نيز نشان مي‌دهد كه در ميان انواع خشونت‌هاي عليه زنان شاخص خشونت‌هاي«جنسي و ناموسي»، «اقتصادي و مالي» و «خشونت‌هاي حقوقي» در استان گرگان بالاتر از ميانگين كشوري است.

به گزارش خبرنگار «زنان» ايسنا، دکترغلامرضا خوشفر مجري استاني طرح ملي بررسي در کارگروه اجتماعي استان گلستان خشونت خانگي عليه زنان، اين نوع خشونت را داراي تاريخ ديرينه‌اي دانست و تهديدهاي متفاوت و ايجاد مخاطره، خشونت‌هاي فيزيکي، خشونت‌هاي رواني و کلامي، خشونت‌هاي جنسي و ناموسي را ازعناوين هشت‌گانه خشونت‌ عليه زنان دانست و گفت: خشونت‌هاي اقتصادي و مالي خشونت‌هاي حقوقي و مرتبط با طلاق و ممانعت از رشد اجتماعي و فکري از ديگر مصاديق خشونت عليه زنان محسوب مي‌شود.

وي با اشاره به يافته‌هاي پژوهشي خود در شهر گرگان افزود: ميانگين شاخص‌هاي خشونت خانگي در شهر گرگان در سه بعد خشونت‌هاي «جنسي و ناموسي»، «اقتصادي و مالي» و «خشونت‌هاي حقوقي» تا حدي از ميانگين کشوري بالاتر است.

به گزارش ايسنا، خوشفر ميانگين شاخص کلي خشونت در شهر گرگان را برابر با 75/3 دانست و ادامه داد: اين رقم از ميانگين شاخص کل خشونت در کشور كه 724/4 است کمتر است، بنابراين مي‌توان شهر گرگان را از اين نظر داراي وضعيت مناسبي اعلام كرد.

وي با اشاره به تفاوت معنادار ميزان خشونت خانگي ازابتداي زندگي مشترک تا مراحل بعدي، به تفکيک سطح تحصيلات خاطرنشان كرد: اين نشان مي‌دهد كه ميزان تجربه خشونت خانگي پاسخگويان بر حسب تحصيلات آنها متفاوت است؛ درحاليکه تحصيلات زنان، عامل بازدارنده خشونت مردان تلقي مي‌شود.

به گزارش ايسنا، اين تحقيق بر روي 429 نفر از زنان ومردان شهر گرگان صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.