اتش سوزي در خوابگاه دخترانه دانشگاه علم و صنعت، پس از وقوع حادثه همه به فكر چاره افتاده اند

ترانه بني يعقوب

با ز هم مثل هميشه پس از وقوع حادثه همه به فكر راه حل افتاده اند . اين بار به دليل آتش سوزي در يك خوابگاه دانشجوئي .اما اين كه چقدر اين نگراني ها و دغدغه ها دوام خواهد يافت باز جاي پرسش و تامل دارد ؟.
بعد ازظهر چند روز قبل يكي از ساختمانهاي خوابگاه دختران دانشگاه علم و صنعت اتش گرفت و هرچند اين اتش سوزي تلفات جدي نداشت و تنها تعدادي از دانشجويان را راهي بيمارستان كرد اما دانشجويان علم و صنعت و ديگر دانشجويان خوابگاهي از بابت اين حادثه و حوادث مشابه نگرانند؛نگران امنيت خوابگاه هائي كه به نظرشان در وضعيت مناسبي قرار ندارند .

انها كه پس از وقوع اين حادثه در تجمعي از مسولان دانشگاه خواستار پاسخگوئي شده بودند پرسيدند :” چرا هميشه بايد حادثه‌اي رخ دهد و پس از آن مسئولان به دنبال چاره و راه حل باشند؟”

ظهر دو شنبه وقتي خوابگاه دختران علم و صنعت دچار حریق شد، آتش و دود خوابگاه را در بر گرفت و بخشي از ساختمان را سوزاند و چندین نفر از دانشجویان را راهي بیمارستان كرد . پس از ان تعدادي از دانشجويان به دليل غير قابل سكونت شدن خوابگاه را ترک و راهی منزل اقوام و آشنایان شدند.

طبق سخنان دانشجويا ن پس از اتش سوزي ماموران اتش نشاني بسيار دير در محل حادثه حاضر شدند و اگر كمك نگهبانان دانشگاه نبود فاجعه اي عميق به بار مي آمد .

آنها مي گويند ا گرچه هنوز دليل اصلي اين واقعه معلوم نشده است، اما مواردي چون سهل انگاري و اتخاذ مواضع غير اصولي در دانشگاه مسبب بروز چنين حوادثي شده است .آنها همچنين به نحوه اسکان دانشجويان دختر اين دانشگاه در سال تحصيلي جاري اعتراض دارند .

اما اين اولين بار هم نيست كه چنين حوادثي در خوابگاه هاي دانشجوئي رخ مي دهد و شايد نگراني دانشجويان درباره ايمني خوابگاه ها بيهوده نيست دو سال قبل اتش سوزي خوابگاه دخترانه دانشگاه اصفهان 80 نفر از دانشجويان را مصدوم و روانه بيمارستان كرد.در ان اتش سوزي طبقه اول خوابگاه كه داراي يك سالن صخره نوردي بود ؛ دچار حريق شد و دود ناشي از ان به ديگر طبقات سرايت و موجب دود گرفتگي دانشجويان شد .حادثه مشابه ديگري نيز در همان سال در دانشگاه اراك رخ داده بود .

پريزاد فرامرزي كه سالها در خوابگاه زندگي كرده و دبيري كميسيون خوابگاههاي اتحاديه صنفي دانشجويان كشور را به عهده داشته است از ايمن نبودن خوابگاههاي دانشجوئي سخن مي گويد :”ايمن نبودن خوابگاهها حرف امروز و ديروز نيست و حوادث اين چنيني در خوابگاههاي كشور سابقه اي طولاني دارد . به ويژه دانشجويان همواره از اتش سوزي خوابگاهها در شب در هراسند چرا كه درهاي خروجي خوابگاه ساعت 11 به بعد قفل مي شوند و اگر در هنگام بروز حوادثي چون اتش سوزي مسولان حضور به موقع نيابند فجايعي بزرگ رخ خواهد داد .”

ايمن نبودن ؛ قديمي بودن ساختمان خوابگاه ها و امكانات محدود از مشكلات اساسي دانشجويان ساكن در خوابگاه ها اعلام مي شود مشكلاتي كه توجه بيشتر مسئولان به امور خوابگاه ها را ضروري مي سازد.

حادثه چند روز گذشته دانشگاه علم و صنعت شاهد كوچكي است از نبود سيستم ايمني در خوابگاه هاي دانشجوئي كشور حادثه اي كه دليلش هنوز مشخص نيست اما خبرهاي ضد و نقيض از اتصال برق تا تعمدي بودن اتش سوزي در ان به گوش مي رسد اما هر چه بوده دانشجويان اين دانشگاه خواستار پاسخگوئي مسئولان درباره امكانات ضعيف امداد رساني خوابگاه و همچنين نبود امكانات اوليه و ايمن دانشگاه ها هستند .

این مطلب با ندکی تلخیص در همشهري عصر به چاپ رسیده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.