نامزدهاي نهايي جايزه شعر زنان ايران؛خورشيد اعلام شدند

كانون زنان ايراني: نامزدهاي نهايي جايزه شعر زنان ايران؛خورشيد اعلام شدند.
به گفته سپيده جديري،دبير جايزه خورشيد قرار است دي ماه امسال (به مناسبت تولد فروغ فرخزاد) در مراسمي به بهترين كتاب شعر منتشر شده زنان ايران در سال 1386 تنديس، لوح تقدير و جايزه نقدي اهدا شود.

گروهي از زنان شاعر و منتقد بر آن شده‌اند تا آثار شعري همجنسان خود را بازخواني و بررسي كنند و به برترين‌ها جايزه بدهند.

اين حركت كه براي اولين بار است براي زنان شاعر ايراني اتفاق مي افتد ؛ با انتقادهاي بسياري مواجه شده است. جديري در اين باره مي گويد:” مورد انتقاد قرار گرفتن اين جايزه خودش نكته بسيار جالبي است چرا كه بسياري از جايزه ها هستند كه با حمايت مالي و مديريت مردها تشكيل مي شوند و اين امري كاملاعادي تلقي مي شود و هيچ انتقادي هم به آن وارد نيست، اما به محض آنكه حركتي از سوي زنان و با مديريت زنان و براي زنان انجام مي شود همه برايشان عجيب و سوال برانگيز است و مساله تفكيك جنسيتي را مطرح مي كنند. در حالي كه از همان ابتدا ما تاكيد كرديم كه هدف اين جايزه به هيچ عنوان تفكيك جنسيتي نيست و صرفا جايزه اي است براي حمايت از زنان و بهتر ديده شدن تلاش هاي زنان در حوزه شعر.”

يكي از اهداف اين جايزه علاوه بر تشويق زنان شاعر، معرفي معيارهاي منتقدان برجسته زن هم بوده است. جديري به اين مطلب اشاره مي كند:” ما منتقد زن هم داريم كه چندان معرفي نشده است. نگاه ناقدانه زن هم بايد معرفي شود و اين جايزه مي تواند اين كار را بكند. نمي توانيد منكر اين قضيه شويد كه داوران ما هر كدام در شعر سرآمد نسل خودشان هستند و در نتيجه اين داوران كه نقدها و پژوهش هاي زيادي هم داشته اند به عنوان منتقدان زن نگاهشان به جامعه ادبي معرفي مي شود و اين هم يكي از اهداف ما بوده است.”

جديري مي گويد:” ليست كامل كتاب هاي شعر زنان منتشر شده در سال 1386 و در داخل ايران را جمع آوري كرده ام. كل كتاب هاي شعري كه در اين سال منتشر شده دو هزار جلد بوده كه 700 جلد آن كتاب هاي شعر است. اين حجم قابل توجهي است و فقط كمي از نصف كمتر است و اگر مساله مميزي كتاب را هم در نظر بگيريم مي بينيم كه حضور زنان بسيار قابل تامل است. از طرفي تحقيقاتي كه انجام شده نشان مي دهد در برابر هر شاعر مرد مطرح در ايران يك شاعر زن مطرح وجود دارد. در شرايطي كه در دهه 40 و 50 اگر شما نگاه كنيد مگر چند شاعر مطرح زن داشتيم؟ در آن دوره به خاطر محدوديت هاي موجود زنان اصلابه اين ميدان وارد نمي شدند يا اگر شعر داشتند و چاپ نمي كردند. در ايران حضور در عرصه اجتماعي براي زنان شاعر نسبت به كشورهاي ديگر با تاخير بسيار همراه بوده است و در نتيجه توجه به فعاليت هاي زنان هم با تاخير صورت گرفته است.”

عنوان هفت اثر برنر زنان شاعر ايراني كه قرار است يكي از انها به عنوان برترين انتخاب شود به شرح زير است:

«به وقت البرز» اثر مهرنوش قربانعلي، ناشر: آهنگ ديگر

«پاييز تا زانوهايت خواهد رسيد» اثر ندا كامياب، ناشر: ثالث

«پيانو» اثر مريم جعفري آذرماني، ناشر: مجنون

«سخن مي گويي كلمه ها در من آزاد مي شوند» اثر مينا دستغيب، ناشر: نويد شيراز

«صدايت را برايم ترجمه كن» اثر هما فاضل، ناشر: پاژ

«فقط همين نيست» اثر منيره پرورش، ناشر: ثالث

«مي خواهم بچه هايم را قورت بدهم» اثر رؤيا زرين، ناشر: هزار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.