روز 17 اکتبر، روز اعتراض جهانی عليه فقر و خشونت عليه زنان (شما نيز به ما بپيونديد

به دليل سفرهاي تابستاني گردهمايي حركت جهاني زنان را به تعويق انداختيم كه امكان حضور دوستان بيشتري (به خصوص دوستان غيرتهراني) فراهم شود. به احتمال زياد اين برنامه روز دوشنبه 21 شهريور خواهد بود.

گروه‌هاي عضو wmw دارند براي روز 17 اكتبر برنامه‌ريزي مي‌كنند. همانطور كه مي‌دانيد شبكة wmw محور برنامه‌هاي سال 2005 خود را فقر و خشونت عليه زنان قرار داده بود و 17 اكتبر هم روز جهاني مبارزه با فقر است.

قرار است روز 17 اكتبر, در همة نقاط جهان, زنان در صلات ظهر به وقت محلي كشورهاي خود به مدت يكساعت به خيابان‌ها بيايند و حمايت خود را از ساختن جامعه‌يي كه در منشور حقوق بشر زنان تصوير شده‌است نشان بدهند.

اين حركت را زنان جزاير پاسيفيك شروع مي‌كنند, بعد نوبت زنان آسيا است, و بعد زنان آفريقا, اروپا و ….

wmw در بروشوري كه منتشر كرده تمامي گروه‌هاي زنان عضو شبكة حركت جهاني زنان يا مايل‌ به بپيوستن به آن را فراخوانده كه در روز 17 اكتبر دست به حركتي علني بزنند.

شعارهاي اين حركت بايد ساده و مثبت و همخوان با يكديگر باشد كه نشان دهد زنان با همة تفاوت‌ها و شباهت‌هايشان با يكديگر متحدند.

گروه‌ها شروع به سازماندهي كرده‌اند. بعضي مي‌خواهند زنگ‌ها را در شهرها و روستاها به صدا درآورند تا به جماعت هشدار دهند كه زنان در سراسر جهان به دفاع از ارزش‌هاي منشور به پا خاسته‌اند. بعضي ديگر در تدارك راه‌اندازي زنجيره‌يي انساني براي نمايش همبستگي زنان‌اند.

تا 21 شهريور كه گرد هم مي‌آييم بد نيست به اين فكر كنيم كه ما زنان ايراني روز 17 اكتبر ــ 25 مهر ــ چه مي‌توانيم بكنيم.

(به نظر من خوب است كه به هر دو محور خشونت عليه زنان, و فقر توجه كنيم. لازم به يادآوري نيست كه حتي اگر به طبقة مرفه تعلق داشته باشيم از گسترش فقر كه ناامني و ادبار به همراه دارد در رنج خواهيم بود. آمار رسمي اين روزها مي‌گويد 11 ميليون نفر زير خط فقر داريم. و مي‌دانيم كه واقعيت از اين بسيار دردناك‌تر است. و تازه اين اول عشق است. وقتي به سازمان تجارت جهاني بپيونديم و كارخانه‌ها يك به يك ورشكسته شوند چه خواهد شد؟ )

به اميد ديدار

منيژه نجم عراقی

منبع :سايت هستيا انديش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.