تناسب اندام همراه با روسری

تابناک

اسلام در كشورهاي غربي به شدت در حال گسترش است و هر ساله جمعيت قابل توجهي از مردم اروپا و آمريكا به دين اسلام ايمان مي‌آورند. مسئله‌اي كه باعث شده در هر نسخ از نقشه مذهبي اروپا و آمريكا، فراگيري دين اسلام در اين مناطق آشكارتر شود.

اين اتفاق براي برخي از سران كشورهاي غربي نگران‌كننده بوده و با تبليغات سوء عليه مسلمانان و همچنين بعضاً ايجاد دشواري‌هاي مستقيم يا غيرمستقيم اجتماعي، اقتصادي و يا سياسي براي ايشان در اين جوامع، تلاش تاكنون تلاش شده، اين روند توسعه مذهبي كند شده و به سمت توقف گرايش پيدا كند اما تاكنون اين راهكارها نتايج معكوس داشته است.

به گزارش خبرنگار ورزشي تابناك، در اين شرايط و ‌علي‌رغم تبليغات سويي كه عليه اسلام و اعتقادات مسلمين صورت مي‌پذيرد، برخي آمارها از کشورهای اروپایی همچون آلمان، انگلستان و فرانسه نشان مي دهد كه اسلام به دين دوم اين كشورها مبدل شده است. فرانسه با بیش از 5میلیون مسلمان، آلمان با 3میلیون و انگلستان با 2میلیون به ترتیب دارای بیشترین جمعیت مسلمان در قاره سبز هستند كه البته برخي منابع آماري نيز، اين ارقام را حتي تا دو برابر اين اعداد مورد اشاره قرار داده‌اند.

حتي كميت و كيفيت گسترش اسلام در اروپا به گونه اي است كه روزنامه آلمانی فرانکفورتر آلگماینه در یکی از گزارشات خود پيش‌بيني كرده که در سال 2040 اشتوتگارت شهری با اکثریت مسلمان و تا سال 2100 آلمان یک کشور مسلمان‌نشین در اروپا خواهد شد.

در اين ميان مسلمانان كشورهاي اروپايي و آمريكايي، علي‌الخصوص تازه مسلمان‌ها، براي بهبود شرايط زندگي‌شان، در كشورهايي كه تقريباً تمامي مراكز براي يك حكومت مسيحي با ساختارهاي فرهنگي و اجتماعي خاص خود، طراحي شده، در پي ايجاد مراكزي متناسب با دين جديد خود بر مي‌آيند كه در اين زمينه ايجاد ساختماني به عنوان مسجد، جزو مسئلي است كه مورد توجه قرار مي‌گيرد اما در برخي اوقات نيز مسلمان دست به ابتكاراتي در قلب اروپا مي‌زنند و شرايطي را براي زندگي خود فراهم مي‌آورند كه شايد تنها در ايران و تعداد محدودي از كشورهاي مسلمان قابل دسترسي باشد.

باشگاه‌هاي ويژه زنان مسلمان از جمله اين ابتكارات است كه ضمن رعايت اصول اسلامي در آنها و توجه كامل به اهميت حجاب در اسلام، حتي به پيروان ساير اديان نيز فرصت فعاليت در آنها داده شده است. فرصتي كه خود باعث جذب برخي از اين اشخاص به دين مبين اسلام شده است. دويچه وله در گزارشي ويژه، سري به يكي از اين باشگاه‌ها زده و از نگاه خود، به بررسي و نقد شرايط اين باشگاه‌ها پرداخته كه حاوي نكاتي قابل ملاحظه‌اي است. در اين گزارش كه زاويه نگاه رسانه‌هاي آلمان را به مبحث حجاب نيز تا حدودي مشخص مي‌سازد، چنين آمده است؛

ورزش کردن زنان و مردان در کنار هم در باشگاه‌های آلمان چیز غریبی نیست. اما به تازگی در شهر کلن باشگاهی راه اندازی شده است که در نوع خود کم‌نظیر است، باشگاهی که ورود مردان در آن اکیداً ممنوع است.

باشگاه ورزشی حیات در نگاه اول مثل تمام سالن‌های ورزشی دیگری است که نمونه آن‌ها را در شهر کلن می‌توان به وفور پیدا کرد؛ یک باشگاه ورزشی معمولی درطبقه دوم یک ساختمان کاملاً معمولی. اما اگر یک مقدار دقیق‌تر شوید و سرتان را اندکی بالاتر ببرید، نگاهتان به پنجره‌های قدی‌ این باشگاه ورزشی می‌افتد که کمی با بقیه باشگاه‌های ورزشی شهر کلن تفاوت دارد.

پشت تمام پنجره‌ها کرکره‌های ضخیم سفید رنگی نصب شده‌اند که فضای داخل باشگاه را تماماً از تیررس نگاه‌های کنجکاو دیگران یا بهتر است بگوییم “مردان” می‌پوشانند. تنها کافی است چند قدم دیگر بردارید تا به در ورودی باشگاه برسید. درست همانجاست که می‌شود دلیل اصلی تمام سر و صداهای به پا شده در زمان راه‌اندازی این باشگاه را فهمید. دم در ورودی، زنگ سفید رنگی قرار دارد که روی آن با خط درشت و خوانا نوشته‌اند: “مخصوص مردان!”

برای اینکه مراجعه کنندگان متوجه شوند که قضیه از چه قرار است، تابلویی سفید رنگ در کنار زنگ مردانه، به دیوار آویخته شده است: “ورود مردان به این سالن ورزشی ممنوع است. برای تحویل هر گونه بسته پستی یا پرسیدن سؤال لطفاً زنگ بزنید و منتظر بمانید.” این قانون برای تمام آقایان صادق است. زیرا که قلمرو این باشگاه ورزشی تماماً در اختیار زن‌هاست.

ضمانت‌نامه معتبر

بیشتر کسانی که عضو باشگاه حیات هستند، خانم‌های مسلمان و محجبه‌اند. برای این دسته از خانم‌ها این‌جا نخستین جایی است که می‌توانند در هنگام ورزش کردن، روسری‌هایشان را از سر بردارند، گرمکن بپوشند و با خیال راحت ورزش کنند.

یکی از همین ورزشکاران حلیمه دوگان است، خانمی مسلمان و ترک که از زمان افتتاح این باشگاه تاکنون، یک پای ثابت کلاس‌های ورزشی حیات بوده است. البته حلیمه قبلاً هم ورزش می‌کرده، با این تفاوت که در یک باشگاه ورزشی آلمانی: “چیزی که من را اذیت می‌کرد، این بود که مدام یک پستچی یا یک مرد داخل باشگاه می‌آمد. همه حواس آدم می‌بایست دائم به این بود که الانه که یک مرد بیاید. اینجا در عوض خیال ‌‌آدم راحت است. واقعاً همه ما از این‌جا خوشمان می‌آید. یا بهتر است که بگویم اینجا تضمین‌ شده است!”

دو خانم حدوداً سی ساله وارد ورزشگاه می‌شوند. مانتوی مشکی بلند به تن دارند و موهایشان را هم با روسری کاملاً پوشانده‌اند. تا چند دقیقه دیگر قرار است تا کلاس “تمرینات ویژه شکم!” شروع شود. فرصت زیادی نیست، مانتوها به سرعت جای خود را با لباس‌های ورزشی رنگی عوض می‌کنند، اما موها همچنان با یک دستمال سرکوچک پوشیده می‌مانند، البته این پوشیدگی این بار به خاطر آقایان نیست بلکه برای جلوگیری از سرازیر شدن قطره‌های عرق در حین تمرین است.

نخستین جرقه

مدیر باشگاه ورزشی حیات خانمی ترک به نام اِمینه آیدمیر است که از نه ماه پیش تاکنون این باشگاه ورزشی را اداره می‌کند.

امینه شخصاً چند سالی است که مرتب ورزش می‌کند. او بعد از بارداریش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، به خاطر بازگشت دوباره به وزن قبلیش عضو یک باشگاه ورزشی آلمانی می‌شود: “چون من مسلمان هستم و روسری سر می‌کنم، در آن باشگاه متأسفانه نمی‌توانستم بدون روسری باشم چون مربی ورزش آن‌جا خودش یک مرد بود. بعد پیش خودم فکر کردم که چرا یک باشگاه ورزشی مخصوص خانم‌ها وجود ندارد، جایی که آقایان نباشند. همانجا بود که به خودم گفتم حالا که هیچ باشگاهی نیست، پس تو خودت باید یک چنین باشگاهی را تأسیس کنی.”

البته امینه از حرف تا عمل راهی طولانی را طی کرده است: “خیلی سخت بود، چون که هزینه‌ها بسیار بالا بودند. شوهرم در ابتدا من را جدی نگرفت. اما بعد که قضیه واقعاً جدی شد، هردویمان خیلی فکر کردیم. چه شبهایی که اصلاً خواب به چشمانمان نیامد.”

دری باز به روی همه

در حال حاضر ۲۸۰ نفر عضو این باشگاه هستند. از دختران جوان گرفته تا خانم‌های مسنی که برای نخستین بار است که روی به ورزش آورده‌اند. البته این‌جا در بین ورزشکاران، تنها زنان مسلمان ترک دیده نمی شوند، غیر مسلمان‌ها هم به گرمی پذیرفته می‌شوند.

ایزابلا کوربیس به همین دسته اخیر تعلق دارد، خانمی آلمانی و کاتولیک که مدتی است مشتری باشگاه حیات شده است!: “این‌جا آدم احساس راحتی می‌کند. همه‌امان زن هستیم و بیشترمان هم مشکل اضافه وزن داریم. اما در یک باشگاه آلمانی دردسر اول از لباس شروع می شود. همه لباس‌های مارک‌دار به تن دارند. آدم باید شیک باشد و آرایش کند،‌‌‌ اما حالا من وقتی صبح‌ها از خواب بلند می‌شوم می‌دانم که راحت و بدون زرق و برق می‌توانم به این‌جا بیایم. اما در یک باشگاه آلمانی به آدم چپ چپ نگاه می کنند.”

درون قلمرو زنانه چه می‌گذرد؟

در این باشگاه ورزشی همه چیز با هیجان پیش می‌رود و موسیقی ریتم دار ترکی هم بهانه‌ای می‌شود تا خانم‌ها با انرژی و شور و هیجان بیشتری بر روی دوچرخه رکاب بزنند یا وزنه‌های سنگین را با پا بالا و پایین ببرند.

صحبت‌ها کاملاً متنوعند و موضوعات بحث هم تمام آن چیزهایی است که در بین بیشتر خانم‌ها پرطرفدار است؛ رژیم‌های غذایی، بچه‌ها و پرسیدن ازهم دیگر برای دانستن این که هر کسی چه میزان وزن کم کرده است.

البته در این بین مسایل دیگری هم هستند که برای غیر مسلمان‌ها کاملاً جدیدند، مثلاً جشن‌های مذهبی اسلامی برای آناستازیا آزارف یک زن جوان روسی مي گويد: “آدم در جریان تمام جشن‌ها قرار می‌گیرد. مثلاً چند وقت پیش ماه رمضان بود. درباره‌اش با هم حرف زدیم. البته این‌جا کمی خلوت بود، چون اکثراً روزه بودند. اما آخر ماه رمضان این‌جا جشن گرفتند و همه به هم تبریک گفتند.”

برای آناستازیا آزاروف قانون منع ورود مردان آن چنان هم آزار دهنده نیست، چون که به این نکته اعتراف می‌کند که کمی خجالتی است و باشگاه حیات حداقل برای او جای مناسبی است. البته این بیشترهم به این خاطر است که رییس باشگاه، امینه آیدمیر قوانین خاص خودش را دارد: “ما این‌جا دوش‌های دسته جمعی نداریم. کابین‌ها همه از هم جدا شده‌اند و بخش جداگانه‌ای هم برای تعویض لباس داریم. در سونا هم نمی‌شود برهنه بود، حتماً باید از حوله‌های مخصوص سونا استفاده کرد.”

یک تیر، دو نشان

با این باشگاه ورزشی، امینه آیدمیر توانسته است با یک تیر دو نشان بزند. از طرفی خانم‌ها را خوش اندام نگه دارد و از طرف دیگر رضایت مردهای سختگیر را جلب کند: “عده‌ای از مردهای حساس هم هستند که شخصاً تلفن کردند تا مطمئن شوند که این‌جا مردی نمی‌آید. وقتی که مطمئن شدند آن وقت به همسرانشان اجازه دادند تا برای تمرین به این‌جا بیایند.”

کلاس‌ها کم کم به پایان می‌رسند و اکثراً آماده می‌شوند تا به خانه باز گردند. گرمکن‌های ورزشی دوباره تبدیل به مانتوهای پوشیده و بلند می شوند؛ بازگشتی دوباره به دنیای زنانه و مردانه. اما کاملاً مجهز، همراه با روسری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.