زنان روس در ترکیه

ترجمه: آیدین فرنگی

نوشته: جنک باشلامیش/ Cenk Başlamış

اگر بخواهم صریح باشم، باید بنویسم که زنان روس در ترکیه احساس خوشبختی نمی کنند. هرچند قضاوت من در این مورد دارای یک پایه علمی نیست، همینقدر می دانم که اگر آتشی روشن نباشد، دودی هم بلند نخواهد شد.

سایت اینترنتی turkey.ru پایگاه ارتباطی دختران جوان روسی ای است که زیاد به ترکیه رفت و آمد می کنند. در این سایت همه موضوع های مرتبط با ترکیه – از انیماتور چشم چران در آنتالیا تا مباحث مربوط با لائیسیته – مورد گفتگو قرار می گیرد. این روزها همزمان با افزایش تعداد زنان روسی که پس از ازدواج با مردان ترک در ترکیه ماندگار می شوند، روی سایت مذکور نیز مباحث مربوط به شرایط زندگی در ترکیه گسترش محسوسی پیدا کرده است. مطالعه مطالب نوشته شده توسط زنان روس نشان می دهد بسیاری از زنان روسی که با مردان ترک ازدواج کرده اند، نه تنها در ترکیه احساس خوشبختی نمی کنند، بلکه گاه حتی از همه موارد مربوط به ترکیه نیز متنفر می شوند. ریشه بخشی از این مساله را می توان در نگاه روس ها به ترکیه و ترک ها جستجو کرد: بسیاری از روس ها، ترک ها را انسان هایی درجه دوم می دانند.

برخی سنت های حاکم بر ترکیه نیز روس ها را به معنای واقعی کلمه «عصبی» می کند؛ به عنوان مثال بوسیدن دست افراد مسن، گرچه جزو رفتارهای جا افتاده ترک هاست، زنان روس تمایلی به انجام این کار نشان نمی دهند. دور هم جمع شدن های اعضای فامیل هم رفتاری است که روس ها دلیلی برای آن نمی بینند. ترک ها وقتی سر راه، فرزند یکی از آشنایان شان را می بینند، موقع احول پرسی دستی هم به سر و گوش بچه می کشند؛ این کار نیز روس ها را ناراحت می کند. زنان روس از چادر به سر کردن زنان ترک اصلا خوش شان نمی آید و سعی می کنند در منطقه ای سکونت داشته باشند که زنان چادری کمتری در آنجا زندگی می کنند. زنان روس ساکن ترکیه، گاه حتی حوصله تحمل زنان بدون روسری ترک را نیز ندارند.

پس با همه این اوصاف چرا زنان روس زندگی در ترکیه را انتخاب می کنند؟

چند روز پیش پرسش بالا در سایت turkey.ru مطرح شد و اگرچه کاربران سایت پاسخ های متفاوتی به این سوال دادند، بیشترین پاسخ زنان روس تقریبا چنین بود: «غیر از طبیعت و آب و هوای ترکیه، از هیچ چیز دیگر آن کشور خوشم نمی آید.»

البته بخشی از مساله نیز ریشه در نحوه انتخاب همسر توسط زنان روس دارد. مثلا بسیاری از آشنایی های منجر به ازدواج در دهکده های توریستی ترکیه اتفاق می افتد. حالا شما تفاوت فرهنگی یک دختر جوان فارغ التحصیل دانشگاه اهل مسکو را با پسر ترکیه ایی مجسم کنید که در یک رستوران در دهکده ای توریستی مشغول پیشخدمتی است. اعضای خانواده مرد دارای عقاید تند مذهبی هستند، به رفت و آمدهای منظم خانوادگی علاقه دارند و مادرشوهر نیز نقشی اساسی در خانواده ایفا می کند. برخی زنان روس از پذیرش اجباری اسلام موقع ازدواج خرسند نیستند و همه آنها با شنیدن اصطلاح تحقیرآمیز «ناتاشا» به شدت عصبی می شوند.

زنان روس ساکن ترکیه معمولا می گویند: «کار، خانواده و کشور دوست داشتنی ام را ول کردم و به خاطر عشق، مجبور به زندگی در ترکیه شدم.» اما پشیمانی زنان روس موقعی آغاز می شود که همسران ترک آنها نتوانند مرد مطلوب همسرشان باشند. در چنان وضعیتی زنان روس یا از همسرشان جدا می شوند یا همسر ترک خود را نیز به ادامه زندگی مشترک در روسیه قانع می سازند.

منبع:25 آوریل 2008 / بخش ترکی خبرگزاری بی.بی.سی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.