به آزار و اذيت شيرين عبادی؛ برنده جايزه صلح نوبل پايان دهيد

نيويورک – ۱۰ دی ۱۳۸۷- ديده بان حقوق بشر و کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران امروز اعلام کردند که دولت ايران بايد هر چه سريعتر به آزارو اذيت شديدخود عليه خانم دکتر شيرين عبادی؛ برنده جايزه صلح نوبل سال ۲۰۰۳ ميلادی و مدافع پيشتاز حقوق بشر در ايران پايان دهد.

کنيث روث مدير کل ديده بان حقوق بشر در اين زمينه گفت: “ما بی نهايت نگران امنيت خانم عبادی هستيم. ما همچنين نگرانيم که ايشان نتوانند به کار بسيار مهم خود در حوزه حقوق بشر ادامه بدهند.”

به گفته خانم عبادی، مامورينی که خودشان را بازرسان مالياتی معرفی می کردند در روز نهم دی ماه ۱۳۸۷ حدود ساعت ۵ ونيم بعد ازظهر به وقت تهران وارد دفتر وکالت ايشان شدند. عليرغم اعتراض خانم عبادی به اينکه همه اسناد حاوی اطلاعات محرمانه موکلان ايشان است، آنها همه اسناد و کامپيوترهای دفتر ايشان را با خود بردند.

ديده بان حقوق بشر و کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران در مورد ادامه حمله به خانم عبادی که نه تنها فقط خانم عبادی بلکه همه اعضای جامعه مدنی را به مخاطره انداخته است، ابراز نگرانی کردند.

هادی قائمی؛ همآهنگ کننده کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران گفت: “وقتی که خانم عبادی از مزاحمتهای رسمی در امان نيست، هيچ فعال اجتماعی در ايران نمی تواند از آزار و اذيت و پيگردهای غير قانونی ای که ناشی از ديد منفی دولت به فعاليتهای مسالمت آميز فعالان اجتماعی است، احساس امنيت بکند.”

اين حمله دومين يورش عليه خانم عبادی و همکارانشان در ده روز اخير بوده است. در تاريخ اول دی ماه ۱۳۸۷ مامورين مانع از برگزاری مراسم بزرگداشت شصتمين سالگرد بيانيه حقوق بشر در کانون مدافعان حقوق بشر شدند، و اين کانون را که خانم عبادی از موسسين آن است پلمپ کردند. کانون مدافعان حقوق بشر دفاع قانونی از قربانيان نقض حقوق بشر را در ايران برعهده دارد.

به گفته خانم نرگس محمدی؛ سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، مامورين بعد از يورش به دفتر کانون و پلمپ آن در تايخ اول دی ماه، تحت عنوان بازرسی مالياتی به دفتر وکالت خانم عبادی رفتند و بعد از اينکه خانم عبادی به مامورين توضيح داد که دفاع حقوقی ايشان از موکلينش رايگان است و ايشان هيچ درآمدی از اين منبع ندارد، مامورين توضيحات ايشان را پذيرفتند و رفتند.

ضبط اسناد دفتر وکالت خانم عبادی آخرين حمله از مجموعه حملات عليه ايشان بود که به احتمال زياد واکنش به فعاليتهای حقوق بشری خانم عبادی است. در تابستان سال ۱۳۸۷ خبرگزاری رسمی ايرنا دختر خانم عبادی را متهم کرد که به بهائيت تغيير مذهب داده است. اين اتهام در کشوری که ارتداد با حکم اعدام مواجه می شود، بسيار جدی است. خانم عبادی از زمانی که برنده جايزه صلح نوبل شدند تا کنون همواره از طرف گروههايی به مرگ تهديد می شوند وآنها علت اين تهديد را حمايت ايشان از بهائيت اعلام کرده اند.

کمپين بين المللی حقوق بشر در ايران و ديده بان حقوق بشر از مقامات ايرانی خواستند که اسناد و کامپيوترهای مصادره شده را صحيح و سالم به خانم عبادی برگردانند و به آزار و اذيت ايشان و همه مدافعان حقوق بشر در ايران پايان بدهند.

اين دو سازمان حقوق بشری از دولتها، سازمانهای بين دولتها و مراجع حقوق بشر سازمان ملل می خواهند که اعتراض شديد خودبه آزار و اذيت خانم عبادی و ساير مدافعان حقوق بشر را به دولت ايران صريحا ابراز کنند

گویا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.