آگاهي زنان از اعتياد كمتر از مردان است

كانون زنان ايرانی: ميانگين آگاهي زنان از اعتياد، مواد مخدر و عوارض آن در مقايسه با مردان كمتر است.

طبق يافته هاي يك پژوهش، زنان نسبت به مردان از آگاهي كمتري نسبت به پديده اعتياد برخوردارند.

نتايج اين پژوهش كه به سفارش ستاد مبارزه با مواد مخدر كشور انجام شده همچنين نشان مي دهد: ميانگين آگاهي از اعتياد در ميان زنان 2/16درصد و در بين مردان 9/18درصد است. كه اين تفاوت از لحاظ آماري كاملاً معنادار است و نشان دهنده آگاهي بيشتر مردان از اعتياد نسبت به زنان است.

يافته هاي اين پژوهش نشان مي دهد كه مهم ترين راه هاي پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي همچون قاچاق، اعتياد، مواد مخدر آگاهي زنان و جوانان يعني آسيب پذيرترين اقشار اجتماعي است و عدم آگاهي نيز به آسيب هاي اجتماعي بيشتري منجر مي شود.

اين پژوهش كه به منظور بررسي آگاهي نوجوانان و جوانان شهر تهران از پديده اعتياد و به روش پيمايشي در ميان 618 نفر 335زن و 283مرد از شهروندان تهراني انجام شده حاكي از آن است: ميانگين آگاهي در بين مجردان 8/17درصد و در بين متاهلان 8/16است واين بدين معناست كه مجردان آگاهي بيشتري از اعتياد نسبت به متاهلان دارند.اما اين تفاوت از لحاظ آماري معنادار و قابل اعتنا نيست ميانگين آگاهي از اعتياد بر حسب تحصيلات پاسخگويان نيز اينچنين است: آنان كه سطح تحصيلات بالاتري دارند آگاهي بيشتري از اعتياد دارند كه اين تفاوت به لحاظ آماري كاملاً معنادار است.

بر اساس يافته هاي اين پژوهش ميانگين آگاهي از اعتياد و نوع منطقه مسكوني نيز از لحاظ آماري كاملاً معنادار است. يعني ميزان آگاهي پاسخگويان منطقه 21،17،20،14 شهر تهران به ترتيب بيش تر از پاسخگويان ساير مناطق تهران است بر طبق اين پژوهش بيشترين فراواني آگاهي زنان از مواد مخدر نيز به مواردي از قبيل ترياك، هروئين، حشيش، مشروبات الكلي و كوكائين باز مي گردد و 4/1درصد پاسخگويان نيز نام هيچ ماده مخدري را به ياد نمي آورند.

بيشترين دلايل روي آوردن به اعتياد در اين پژوهش نيز عواملي چون، فقر، بيكاري، مسائل و مشكلات خانوادگي شكست ها و ناكامي هاي اجتماعي و عدم تربيت صحيح فرزندان و نبود امكانات رفاهي و تفريحي مناسب عنوان شده است بر اساس يافته هاي اين پژوهش آگاهي از اعتياد در بين مردان بيشتر از زنان است همچنين مجردان آگاهي بيشتري از اعتياد دارند.

همچنين آگاهي از اعتياد ميان دانشجويان بيش از فارغ التحصيلان، دانش آموزان و تحصيل كردگان است و آگاهي از اعتياد در ميان شاغلان بيشتر از غير شاغلان است.

اين پژوهش در راهكارهاي پيشنهادي خود براي افزايش سطح آگاهي نوجوانا ن وجوانان از پديده اعتياد تاكيد مي كند: افزايش آگاهي زنان و دختران، آموزش مهارت هاي فردي و اجتماعي به آنان و ساير اقشار جامعه برنامه پيشگيرانه با رويكرد جامعه مدار، تغيير و زدودن باورها و نگرش هاي غلط رايج درباره مواد مخدر و تاكيد اين باور كه حتي يك بار مصرف مواد مخدر منحصر يه اعتياد مي شود در كاهش روز افزون اين معضل اجتماعي موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.