جوجه اردك زشت با صداي كروكود يل

ترانه بني يعقوب

سيده زينب حسيني با چنان علاقه و عشقي درباره حيوانات تحت پرورش اش سخن مي گويد.كه تو فكر مي كني آنها حيواناتي خانگي اند هرچند گه گاه نسبت به نگهداري انها هشدار هم مي دهد . او اولين پرورش دهنده كروكوديل در ايران است .

در استان گلستان متولد شده و پنج سال است تلاشش براي پرورش كروكوديل در ايران را آغاز كرده است .تلاشي كه ابتدا براي كسب مجوز آغاز و سه سال پس ازگرفتن ان به طور رسمي آغاز شد.

كروكوديل خزنده خونسرد آب شوراست و پرورش ان سال هاست در بسياري از مناطق گرمسير دنيارواج دارد . .بيشتر پرورش دهندگان اين حيوان را از نوزادي پرورش مي دهند تا در بزرگسالي از پوست و چرم گران قيمت ان كه براي تهيه كيف و كاپشن و ….به كار مي رود و به ويژه صادرات ان به نقاط مختلف دنيا استفاده كنند .هرچند به قول حسيني اين حيوان كاربردهاي پزشكي و داروئي فراواني هم دارد .

زينب چند سال قبل درسفري به تايلند به طور اتفاقي از چند مزرعه پرورش كروكوديل بازديد كرد . مزارعي كه بيشتر توسط زنان اداره مي شد :” پرورش كروكوديل انجا بيشتر شغلي زنانه تلقي مي شود و من كه هميشه عاشق شروع كاري نو و خلاقانه بودم با خودم فكر كردم چرا من اين كار را در ايران شروع نكنم .”

زينب 48 ساله فارغ التحصيل رشته مديريت بازرگاني مانتوو شلوار كرم رنگي به تن دارد با لبخندي دائمي بر لب در حالي كه ارام ارام چاي اش را مي نوشد درباره كسب و كارش توضيح مي دهد .

مزرعه او اكنون درشهر اصفهان قرار دارد و نوزادان كروكوديل را در انجا پرورش مي دهد.سوله اي سرپوشيده كه حرارت مناسب را براي رشد اين حيوانات فراهم مي آورد. وي به زودي مزرعه كوچكش را به استان گلستان منتقل خواهد كرد. استان محل تولدش كه از همان ابتدا انجا را براي پرورش كروكوديل ها مناسب يافت. زينب سري تكان مي دهد : «مي دانم كه مناطق گرمسيري براي اين كار مناسب ترند اما دلم مي خواهد در شهر محل تولدم اين كار را انجام دهم با امكانات و تامين درجه حرارت مناسب مي توان به خوبي حيوانات را پرورش داد.»

پرورش كروكوديل كاري زمان بر است و از نوزادي تا زمان كشتارش كه پوست آن به مرحله توليد و صادرات مي رسد سه تا چهار سال زمان لازم دارد .

زينب سري تكان مي دهد: «چون تنها استفاده ما از اين حيوان در ايران پوستش است بايد آن را به اندازه كافي رشد دهيم تا بيشترين بهره را از طول آن ببريم .اكنون كروكوديل هاي تحت پرورش من هفتاد سانت شده اند و تا زمان رسيدن به محصول مناسب كه حيواني با طول 4-6 متر است چند سالي زمان لازم است.»

او نوزادان كروكوديل را از تايلند به ايران آورد تا با نظارت و كمك يكي از دوستانش كه از پرورش دهندگان اين حيوان است كارش را اغاز كند .

با خنده اي مي گويد :” اولين بار نوزادان كروكوديل را كه 30 سانتي بودند به خانه ام آوردم و در آكواريوم نگه داشتم .اكواريوم را به شكل دو بخش خشكي و آب درآوردم تا مكان مناسبي براي نگهداري شان فراهم شود. بچه هايم وحشت كرده بودند و حاضر نبودند به حيوانات نزديك شوند .”

آن شب اتفاق عجيبي در منزل زينب افتاد و يكي از كرو كوديل هاي نوزاد از اكواريوم خارج شد. با هيجان مي گويد :” شوهرم به سراغم امد كه تا بچه ها از خواب بيدار نشده اند حيوان را ازوسط هال منزل مان جمع كنم. خودش هم حسابي ترسيده بود .من از بچگي از حيوانات نمي ترسيدم اين حيوان با انكه وحشي است اما اگر با ان انس بگيري ترس زيادي ندارد .من از ابتدا ان را لمس كردم و نترسيدم .” او بلافاصله با چهره جدي حرفهايش را اين طور ادامه مي دهد :”اما وقتي اين حيوان بزرگ مي شود خطرناك است و نياز به نگهداري هاي جدي و ويژه دارد .چند سال پيش در ميدان صادقيه نوزاد اين حيوان را مي فروختند و من همان موقع به خيلي ها راجع به ان هشدار دادم .دوستي چند وقت پيش به من زنگ زد و گفت كروكوديلي را كه در خانه نگه داشته تا يك متر هم رسيده من درباره عواقب نگهداري آن در خانه هشدار دادم چون با رشد اين حيوان درنده خوئي اش اشكار و خطرناك مي شود .”

در سالهائي كه او در تلاش براي كسب مجوز راه اندازي اين كار بود هرگز از تحقيق درباره نحوه پرورش آن غافل نشد:” چند سالي را به دنبال گرفتن مجوزبودم كم كم داشتم از اين كار نا اميد مي شدم و به فكر پرورش آن در كشور ديگري بودم كه مجوز را دريافت كردم .در اين سالهامطالعه و تحقيق درباره اين خزنده را رها نكردم تا انكه دوست كارشناسم كه قرار است در مرحله بهره برداري از كار ياري ام كند يك روز به من گفت تو خودت يك پا متخصص شده اي . ”

چندي قبل مينو محرز متخصص بيماري هاي عفوني و ايدز درباره كاربردهاي درماني اين حيوان در درمان بيماري كشنده ايدز سخن گفته بود . او هم در باره فوائد درماني اين حيوان بيشتر سخن مي گويد :”خون و پودر استخوان اين حيوان براي سرم سازي مفيد است . خون ان حاوي آنتي بيوتيك هاي قوي است كه براي مبتلايان به ايدز و بيماراني كه شيميائي شده اند مناسب است. پودر استخوان ان نيز براي درمان بيماران مبتلا به سرطان پوست كاربرد دارد .گفته مي شود گوشت اين حيوان هم در درمان بيماري آسم و كساني كه مشكل مفاصل و آرتروز دارند مفيد است .غدد ريز زير بغلش در عطر و ادكلن سازي و چربي زير پوستش براي لوازم ارايشي مناسب است .هرچند در ايران فعلا اين استفاده ها مجاز نيست اما تحقيقات بيشتر براي شناخت فوائد ان ضروري است .

زينب در شروع كارش با شكست هائي هم روبرو شد در سرماي سخت زمستان سال گذشته از 50نوزاد كروكوديل اش 10نوزاد مردند . حيواناتي كه هر كدام با قيمت 150 دلار خريداري شده بودند .اما هيچكدام از اين موانع و سختي ها نا اميدش نكرد و فقط موجب شد تلاش‌اش را بيشتر كند . او به كمك كارشناسان پرورش كروكوديل براي علاقه مندان به آن آموزش دوره هاي تخصصي نيز برگزار مي كند هر چند هنوز به عضويت انجمن كروكوديل ايران كه به تازگي تاسيس شده در نيامده است .

آهي مي كشد :” خيلي اوقات از شدت نااميدي مي نشستم و با خودم حرف مي زدم . مي گفتم از چه مي ترسي از اينكه دير شده است ؟طولاني شدن دريافت مجوزكارم را قدري به تعويق انداخته است و اين موضوع حقيقت دارد . اين ها را بارها با خودم مي گفتم اينكه ضرر كردن و ريسك هم جزئي از كار است و به اين ترتيب به ادامه كار دلگرم مي شدم خيلي ها از شنيدن عنوان شغلش و اينكه يك زن تصميم به پرورش كروكوديل گرفته تعجب مي كردند روسريش را بر سر جابه جا مي كند :”خيلي ها به من مي گفتند چرا سراغ پرورش آهو يا روباه نرفتي اصلا كروكوديل به چه دردي مي خورد . من هميشه به اين سوال ها با صبر و حوصله پاسخ مي دادم و فوايد پرورش اين حيوان را توضيح و نظرشان را تغيير مي دادم . در خيلي از كشورها وجود اين حيوان در جذب گردشگر نقش زيادي دارد و با پرورش آن به صنعت گردشگري كشور هم كمك مي كنيم.”

مدام از گسترش كارش سخن مي گويد :”هر گاه مزرعه ام راه اندازي شود چون مجوز وارد كردن 10 مولد نر و 10 مولد ماده اين حيوان را نيز دارم آنگاه مي توانيم نوزادها را خودمان در كشور به وجود بياوريم اما تا ان موقع و خودكفائي كامل مجبوريم سالي 600نوزاد كرو كوديل وارد كشور كنيم .”

او با اينكه به رونق گرفتن اين كار بسيار اميدوار است اما حمايت از اين صنعت جديد را توسط مسئولان ضروري مي داند :”من تاكنون سر پاي خودم ايستاده ام و همه سرمايه ام را خودم به ميان آورده ام اما اگر در آينده هم به اين ترتيب ادامه دهم موفق نخواهم بود .”

زينب با چشماني كه از شوق مي درخشد مي گويد تا پاي جان در اين كار ايستادگي مي كنم تا مزرعه ام راه بيفتد و اين جوجه اردك هاي زشت به ثمر بنشينند .

منبع : همشهري عصر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.