زايمان در كشورهاي فقير 300 برابر خطرناك‌تر از كشورهاي ثروتمند است

خبرگزاري فارس: صندوق كودكان سازمان ملل متحد اعلام كرد احتمال مرگ زناني كه در كشورهاي فقير زندگي مي‌كنند در اثر بارداري يا زايمان 300 برابر بيش‌تر از زناني است كه در كشورهاي ثروتمند زندگي مي‌كنند.

به گزارش خبرگزاري فارس، اين سازمان در گزارشي كه در ژوهانسبورگ پايتخت آفريقاي جنوبي منتشر كرده آورد: “تفاوت ميان كشورهاي صنعتي و در حال توسعه در زمينه ميزان مرگ و مير مادران تقريباً بيش از هر تفاوت ديگري است و در هر زمينه ديگري اينگونه نابرابري در ميزان مرگ و ميز ديده نمي‌شود.”

اين سازمان در گزارش سالانه خود امسال متمركز بر بهداشت مادران و نوزادان بوده است و بر اين اساس اعلام كرده كه خطر مرگ يك زن در اثر بارداري يا زايمان در نيجر يك نفر در هر 7 نفر است كه اين ميزان در ايسلند 1 نفر در 47 هزار و 600 نفر است.

بر اساس اين گزارش روزانه به طور ميانگين 1500 زن در اثر بارداري يا زايمان جان خود را از دست مي‌دهند كه برابر حدود نيم ميليون نفر در سال است كه 95 درصد آن‌ها در آفريقا يا آسيا زندگي مي‌كنند. هند به تنهايي 22 درصد از كل اين آمار را به خود اختصاص مي دهد.

يك چهارم اين زنان در اثر خونريزي بعد از زايمان، 15 درصد در اثر عفونت، 13 درصد در اثر پيچيدگي‌هاي هنگام زايمان، 12 درصد در اثر غش آبستني و 8 درصد در اثر انسداد جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاري فرانسه مرگ و مير مادران همچنين بر تلفات نوزاردان هم به ويژه زماني كه نوزاد در 28 روز بسيار خطرناك ابتداي عمرش هست تأثير مي‌گذارد. نوزاداني كه مادرشان طي 6 هفته اول تولد مرده است بسيار بيش‌تر قبل از دومين جشن تولدشان فوت كرده‌اند.

يونيسف اعلام كرده كه حدود 80 درصد مرگ و ميرهاي مادران اگر دسترسي به بهداشت اوليه و مراقبت‌هاي اساسي موجود باشد قابل پيشگيري است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *