سهمیه ۲۵ درصدی زنان در انتخابات استانی عراق

ایونا: روز ۳۱ ژانویه پس از گذشت چهار سال در چهارده استان از مجموع هجده استان عراق انتخابات شوراهای استانی برگزار می‌شود .

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری زنان ایران “ایونا” ، بیش از یک چهارم از نامزهای انتخاباتی را زنان تشکیل می‌دهند ولی تبلیغات انتخاباتی زیادی از آنان در خیابان‌ها دیده نمی‌شود .

معمول است که در کارزارهای انتخاباتی کاندیداهای احزاب و گروه‌های سیاسی در رقابت‌های خود توجه مردم را به سوی خود جلب کنند. ولی در عراق چنین نیست و کاندیداها خواهان تمرکز بیش از حد نگاه‌ها به سوی خود نیستند. زیرا جلب توجه بیش از حد می‌تواند به ترور و مرگ کاندیدا بیانجامد. مردم عراق در دوره‌های انتخاباتی گذشته چنین تجربه‌ای را داشته‌اند.

برای نمونه زن معلم ۳۸ ساله‌ای که قرار بود در انتخابات شوراهای استانی آخر ماه ژانویه شرکت کند، متوجه شد که بر خلاف انتخابات قبلی این بار نام و نام خانوادگی کاندیداها بطور کامل منتشر می‌شود. در انتخابات پیش فقط از احزاب و ائتلاف گروه‌های شرکت کننده نام برده می‌شد. وی می‌گوید: «من احساس عدم امنیت می‌کنم و در انتخابات کاندیدا نخواهم شد. من نگران وضعیت خانواده‌ام هستم».

اگرچه بروز عملیات خشونت‌آمیز در عراق در مجموع کمتر شده است، اما هنوز بویژه زنان زیادی قربانی این نوع اعمال قهرآمیز می‌شوند. بر طبق قانون اساسی عراق، زنان و مردان از حقوق مساوی از جمله در مورد نامزدی در انتخابات برخوردارند.

سهمیه ۲۵ درصدی برای زنان

پارلمان عراق با پافشاری آمریکا سهمیه ۲۵ درصدی زنان برای حضوردر مجلس و شوراهای استان‌ها را تصویب کرد. در انتخابات سال ۲۰۰۵ میلادی این مقررات به اجرا در آمد. حال بعد از گذشت چهار سال، در انتخابات شوراهای استانی که تا کمتر از ده روز دیگر برگزار می‌شود، این قانون اعتبار اجرایی دارد.

اما این بار متفاوت با انتخابات قبلی، اعلام نام کامل نامزدهای انتخاباتی است. همین امر موجب شده است که تعداد زیادی از عراقی‌های حائز شرایط نامزدی در انتخابات، بویژه زنان، از این امر پرهیز کنند. مقام‌های عراقی نگران هستند که در چنین شرایطی حتی تعداد کل کاندیداهای زن به ۲۵ درصد لازم نرسد .

سعید عریقات، نماینده سازمان ملل در عراق معتقد است: «این امر جای تعجبی ندارد. آمار نیز نشان می‌دهد، در کشورهایی که درها به روی زنان برای حضور در انتخابات باز می‌شود، آنان به زمان بیشتری نیاز دارند.»

وی می افزاید، این امر برای مردان عراقی هم مشکل است: « نامزدی انتخابات در عراق به جرئت زیادی نیازمند است.»

برای نمونه در روز جمعه گذشته حاتم الحسینی کاندید انتخابات شوراهای استانی از سوی ائتلاف گروه‌های شیعه به رهبری نوری المالکی، نخست وزیر عراق، به ضرب گلوله افرادی ناشناس کشته شد. این سوءقصد در ۸۰ کیلومتری جنوب بغداد رخ داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.