بيكاري مهم ترين مشكل زنان فارغ التحصيل در شهر دﱢير

كانون زنان ايراني: بيكاري زنان فارغ التحصيل شهرستان دﱢير در استان بوشهر، بيش از پيش زنان اين منطقه را نگران كرده است.

ربابه اميني، مشاور فرماندار دﱢير، با بيان اين مطلب مي گويد: تا سال 64 تنها يك فارغ التحصيل زن در دﱢير وجود داشت ‘اما در حال حاضر تعداد زنان فارغ التحصيل دﱢيري افزايش يافته است. به طوري كه حدود 500 زن فارغ التحصيل دانشگاهي در رشته هاي انساني در دﱢيربيكار و يا جوياي كار هستند.

بيشتر زنان فارغ التحصيل شاغل اين شهرستان در رشته هاي دبيري فعاليت مي كنند به طوري كه بيش از 80درصد نيروي انساني فعال در آموزش و پرورش دﱢيررا زنان تشكيل مي دهند.

گرايش فارغ التحصيلان بيكار براي فعاليت در بخش خصوصي بسيار پايين است و به دليل ضعف پشتوانه اقتصادي توان ايجاد مشاغل خصوصي را ندارند.

اميني در ادامه به نبود امكانات تفريحي براي زنان اين منطقه اشاره مي كند و مي گويد: متاسفانه حتي ” ساحل دريا” به عنوان تنها تفريح گاه اين منطقه تبديل به منطقه اي مردانه شده است و زنان حق پياده روي و تفريح از ساحل آن را ندارند.

فضاي بسته و سنتي شهر دﱢير به هيچ زني اجازه نمي دهد كه بتواند به تنهايي در ساحل دريا قدم بزند.

به گفته ي اميني بارها از شهرداري دير براي تاسيس پلاژ ويژه زنان تقاضا شده و جواب شهرداري نيز به دليل همين فضاي سنتي مردانه، منفي بوده است.

هر چند دير جزء اولين شهرستان هاي بوشهر بود كه باشگاه ورزشي زنان در آن احداث شد اما نبود امكانات در آن باشگاه به ويژه در فصل هاي گرم سال زنان را اصلاً به فعاليت هاي ورزشي جذب نمي كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.