درنشست آسيب‌شناسي زنان داراي همسرمعتاد عنوان شد: آزار جنسي و جسمي و مصرف موادمخدر همراه همسر از عمده آسيب‌هاي زنان داراي همسر معتاد

ایسنا: استاديار دانشگاه علوم بهزيستي و پژوهشگر حوزه اعتياد، همسران مردان معتاد را در بين اعضاي خانواده، متحمل بيشترين ضربه از اعتياد يك مرد خواند و تاكيد كرد: اغلب مشكلات زنان داراي همسر معتاد به مشكلات مالي،‌ جرم و خشونت‌هاي ناشي از اعتياد همسر و به تبع آن، آزار همسر و فرزندان مربوط مي‌شود.

به گزارش خبرنگار «اجتماعي» ايسنا، پروانه محمدخاني روز چهارشنبه در نشست هم‌انديشي ستاد مبارزه با مواد مخدر كه در مجموعه فرهنگي شقايق برگزار شد، با بيان اين كه قربانيان اين نوع مشكلات در درجه اول، افراد خانواده و نزديكان مبتلايان هستند كه خواسته يا ناخواسته با پيامدهاي اعتياد مواجه مي‌شوند، هدف از اجراي پژوهش «آسيب‌شناسي زنان داراي همسرمعتاد» كه با همكاري ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان بهزيستي انجام شده است را شناسايي مشكلات اجتماعي، شخصي، ارتباطي و رواني زنان داراي همسر معتاد، از طريق مقايسه آن‌ها با زنان داراي همسران سالم، ذكر كرد.

وي با افزودن اين مطلب كه اعتياد به صورت مستقيم و غيرمستقيم از طريق وابسته كردن افراد به مصرف مواد مخدر، تزلزل بنيادهاي اخلاقي و به تبع آن، افزايش جرم، جنايت و خشونت را درپي دارد، جزييات پژوهش فوق را اين گونه تشريح كرد: 398 زن از دو گروه زنان داراي همسر معتاد و زنان داراي همسر سالم در اين پژوهش شركت داده شدند.

اين پژوهشگر افزود: زنان داراي همسر معتاد از بين زناني كه براي دريافت كمك‌ به همراه همسرانشان به برخي مراكز معتبر درمان اعتياد در طي زماني خاص مراجعه داشتند و زنان داراي همسران سالم با استفاده از روش نمونه‌گيري گلوله برفي در پژوهش شركت داده شدند.

وي همچنين با اشاره به اين كه زنان داراي همسران سالم غالبا از ميان اقوام گروه اول يعني زنان داراي همسر معتاد و با رعايت ملاك‌هاي ورود و خروج مطالعه براي شركت در مطالعه انتخاب شدند، اظهار كرد: يافته‌هاي اين پژوهش به استناد پاسخ‌هاي 186 نفر از زنان داراي همسر معتاد و 173 نفر از زنان داراي همسر سالم مورد تحليل نهايي قرار گرفت و داده‌هاي پژوهش، با استفاده از پرسش‌نامه براي ارزيابي مشكلات اجتماعي، شخصي ارتباطي و رواني جمع‌آوري شد.

به گزارش ايسنا، استاديار دانشگاه علوم بهزيستي در ادامه به برخي يافته‌هاي پژوهش فوق اشاره و بيان كرد: يافته‌هاي حاصل از پژوهش «آسيب‌شناسي زنان داراي همسر معتاد» در بخش‌هايي نشان داد كه معيار مشكلات شخصي و ارتباطي بين دو گروه فوق كاملا نامتوازن است كه اين موضوع مشكلات پيش‌روي همسران مردان معتاد را نشان مي‌دهد.

وي با يادآوري اين كه بر اساس نتايج جمع‌آوري شده از پژوهش مذكور، نمرات زنان داراي همسر معتاد، در مجموع در مقياس‌هاي ارزيابي‌كننده مشكلات، بالاتر بود، گفت: اين تفاوت‌ها در مشكلات شخصي شامل برخي مقياس‌هاي مربوط به ويژگي‌هاي شخصيت ضداجتماعي و مرزي، ‌افسردگي و استرس، احساس خصومت و گرايشات خشونت‌آميز و مورد غفلت قرار داشتن، تفاوت بين زنان داراي همسر سالم و زنان داراي همسران معتاد بسيار فاحش بود.

محمدخاني با بيان اين كه در بخش مشكلات ارتباطي از جمله وجود تعارض، آشفتگي ارتباطي و ضعف مديريت خشم و كنترل خود نيز برخي تفاوت‌ها قابل توجه بود، ادامه داد: در بخش معيارهاي رواني نيز از جمله اضطراب،‌ افسردگي، خصومت و افكار پارانوئيدي، تفاوت بين زنان داراي همسر سالم و زنان داراي همسران معتاد بسيار قابل توجه بود؛ علاوه بر اين، زنان داراي همسر معتاد در مقايسه با زنان داراي همسر سالم مشكلات اجتماعي بيشتري را گزارش دادند.

وي يادآور شد: اين تفاوت‌ها از رنج بيشتر زنان داراي همسر معتاد از مشكلات شخصي، ارتباطي، رواني و اجتماعي حكايت دارد كه در اين ميان، افسردگي و اضطراب را مي‌توان از مهم‌ترين مشكلات رواني اين افراد عنوان كرد.

اين پژوهشگر حوزه اعتياد در عين حال با اذعان به اين كه تاكنون تحقيقات جدي در زمينه مشكلات رواني و اجتماعي زنان داراي همسر معتاد صورت نگرفته است،‌ اغلب تحقيقات انجام شده در اين زمينه را شامل ارزيابي خشونت‌ ناشي از ارتباط با افراد معتاد ذكر كرد و گفت: سابقه آزار جنسي،‌ فشار روحي و‌ گرايش به مصرف مواد مخدر از ديگر مشكلات فردي و شخصيتي زنان داراي همسران معتاد است.

محمدخاني خاطرنشان كرد:‌ بسياري از زنان داراي همسر معتاد كه در اين پژوهش شركت داشتند، اذعان كردند كه علاوه بر اين كه به قرض گرفتن پول براي خريد مواد مخدر براي همسرشان‌ اجبار مي‌شوند، تحت آزار جسمي و جنسي و در مواردي حتي، اجبار به برقراري ارتباط نامشروع نيز قرار مي‌گيرند.

وي در مورد احتمال مصرف مواد مخدر در زنان داراي همسر معتاد نيز با بيان اين كه بسياري از شركت‌كنندگان در اين پژوهش عنوان كردند كه براي نگهداري همسر و حفظ كانون خانواده به مصرف مواد مخدر همراه با همسرانشان اجبار شده‌اند، افزود: بيش از نيمي از مشكلات خانواده‌هاي داراي مرد معتاد، تامين هزينه‌هاي زندگي است‌ كه‌ برخي‌ خانواد‌ه‌ها، براي حل اين معضل، به خريد و فروش مواد مخدر مي‌پردازند.

اين پژوهشگر در پايان يادآور شد: فرزندان خانواده‌هاي داراي پدر يا مادر معتاد، بيش‌ از ساير همسالان خود در معرض ابتلا‌ به اعتياد قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.