كولايي: قاچاق زنان نمونه‌ اي از تهديدهاي جهاني شدن عليه زنان است

خبرگزاري فارس: عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت گفت: جهاني شدن با وجود ايجاد فرصت‌‌هايي براي زنان تهديدهايي را نيز ايجاد كرده كه قاچاق زنان نمونه‌ اي از اين گونه تهديدها براي زنان در جهان است.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، الهه كولايي عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت صبح امروز يك‌شنبه در دومين روز از همايش «زن، گفتمان قدرت و سياست در كشورهاي اسلامي» كه در محل مركز مطالعات خاورميانه برگزار شد، با اشاره به پديده جهاني شدن در دهه‌هاي اخير اظهار داشت: با كوچك شدن جهان در پي گسترش ارتباطات تلاش‌هاي زنان نيز در مسير دستيابي به حقوق انساني خويش، رفع محروميت‌ها و تبعيض‌ها به گونه‌ فزاينده‌اي ارتقاء پيدا كرده است.

وي با بيان اينكه جهاني شدن براي زنان تهديدهايي را نيز ايجاد كرده، قاچاق زنان را نمونه‌ اي از اين گونه تهديدات براي زنان در جهان برشمرد.

كولايي ادامه داد: تجارب موفق زنان در برخي از كشورها نشان مي‌دهد كه اين حضور در ساختارهاي تصميم‌گيري اين كشورها آثار فوري و مستقيم در بهبود شرايط زنان داشته است.

وي با تاكيد بر اينكه در عرصه جهاني شدن با سير رو به گسترش افزايش انتظارات زنان در سراسر جهان مواجه هستيم اضافه كرد: هنوز به كارگيري ظرفيت زنان و حضور آنان در حوزه سياست و قدرت فقط در برخي از كشورها مقبول است.

عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت تاكيد كرد:‌ اساسا حقوق سياسي زنان در كشورهاي جهان متاخر بر پذيرش حقوق شهروندي آنان است.

وي با اشاره به تاكيدات حضرت امام(ره) مبني بر حضور زنان در همه عرصه‌ها مانند حوزه عمومي تصريح كرد: از يك طرف شاهد تاكيدات امام(ره) مبني بر حضور زنان در همه عرصه‌ها هستيم اما تا امروز در فرايند اجرايي شدن و عملياتي شدن اين موضوع شكاف محسوسي مي‌بينيم.

اين استاد دانشگاه با اشاره به تجربه موفق تعدادي از كشورها در خصوص حضور زنان در حوزه عمومي و قدرت سياسي تاكيد كرد: با وجود همه تلاش‌هاي صورت گرفته همچنان زنان در جامعه جهاني با محروميت‌هاي فراواني مواجه هستند.

وي رفع محروميت و تبعيض و نيز ارتقاي جايگاه زنان را نيازمند يك مجموعه از برنامه‌ريزي‌ها دانست و گفت: مسئله حق راي و ورود زنان به حوزه انتخابات و نيز انتخاب شدن و انتخاب كردن جزو بحث‌هاي متاخر و جديد است.

كولايي همچنين ميزان حضور زنان نسبت به مردان در پارلمان‌ها را كم تعداد توصيف كرد و در اين حال گفت: با توجه به ديدگاه حضرت امام(ره) مبني بر ضرورت حضور زنان در همه عرصه‌ها متاسفانه تعداد زنان در مجلس شوراي اسلامي در اين 30 سال حدود 5 درصد بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.