ميزان تجرد قطعي دربين زنان‌ومردان افزايش يافته است

معاون آموزشي و پژوهشي مركز امور بانوان و خانواده‌ رياست جمهوري، پيشنهاد داد براي اداي وظيفه اصلي زنان در عرصه خانواده، مشاغل خانگي براي آنان ايجاد شود.

به گزارش خبرنگار «زنان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر زهرا سجادي در نخستين همايش علمي ـ پژوهشي درآمدي بر كارنامه نظام جمهوري اسلامي درباره حضور زنان در عرصه‌هاي مختلف اجتماع، گفت: رشد وضعيت زنان در جمهوري اسلامي بسيار شاخص و چشمگير است.

وي با بيان اين كه توصيف وضعيت زنان پس از انقلاب اسلامي داراي شاخص‌هاي كمي و كيفي مختلفي است، اعلام كرد كه بيشترين مساله ما در بخش شاخص‌هاي كيفي و تحليلي است، مانند عفاف، دينداري و خوباوري. اما متاسفانه در اين بخش كار زيادي انجام نشده و تا زماني كه اين شاخص‌ها به صورت كمي در نيايند، رفع مشكلات زنان بسيار سخت است.

معاون آموزشي و پژوهشي مركز امور بانوان و خانواده‌ رياست جمهوري، با ارائه شاخص‌هاي آماري از وضعيت زنان از سال 1355 تا 1385 اعلام كرد: ميزان اميد به زندگي از حدود 60 سال در سال 1355 به حدود 80 سال در سال 85 رسيده كه در اين باره بيمه زنان خانه‌دار، افزايش مشاغل از راه دور، ايجاد و توسعه مشاغل پاره‌وقت و مناسب با وظايف خانگي زنان باعث افزايش اطمينان خاطر و آرامش زنان شده است.

وي درباره آمار طلاق عنوان كرد: طي دوره سال‌هاي 55 تا 85 تعداد ازدواج‌ها تقريبا 653 درصد و تعداد طلاق 452 درصد رشد داشته‌اند، اما با در نظر گرفتن افزايش تعداد ازدواج‌ها در كنار رشد طلاق مي‌توان ادعا كرد كه كاهش ميزان نسبت طلاق به ازدواج از سال 85 و 86 كاملا چشمگير بوده است.

دكتر سجادي با اشاره به اين كه تجرد قطعي براي مردان در سن 50 سالگي و براي زنان 45 سالگي تعريف مي‌شود، افزود: در سال 65، تجرد قطعي زنان زير دو درصد بوده و در سال 85 اين ميزان به 5/2 درصد رسيده است. همچنين ميانگين سن براي اولين ازدواج در مردان از سال 45 تا 85 در شهرها 5/3 درصد و در روستاها 5/4 درصد افزايش يافته است.

به گفته وي، همين آمار درباره زنان نشان‌دهنده پيشي گرفتن آنان در افزايش نرخ رشد ميانگين سن اولين ازدواج از مردان بوده است، به طوري كه اين ميزان رشد در بين سال‌هاي 45 تا 85 در كل كشور تقريبا 26 درصد بوده كه با سهم 7/30 درصدي بيشترين افزايش سن ازدواج زنان در مناطق روستايي رخ داده است، بنابراين تجرد قطعي زنان به ويژه در روستاها بيش از مردان است.

معاون آموزشي و پژوهشي مركز امور بانوان و خانواده‌ رياست جمهوري، با اشاره به رشد آمار پذيرفته‌شدگان زن در موسسات آموزش عالي اظهار كرد: اين رشد در كنار فرصت‌هايي كه براي پيشرفت زنان فراهم كرده است نكته نگران‌كننده‌اي نيز به همراه دارد، به طوري كه پذيرفته شدن تعداد زيادي از زنان در مراكز دانشگاهي، بحراني را در عرصه اشتغال ايجاد خواهد كرد. همچنين فشارهاي روحي ـ رواني و اجتماعي حاصل از آن، ضرورت توجه و برنامه‌ريزي‌ دقيق دولت براي ايجاد حد و حدود در اين زمينه را بيش از پيش نشان مي‌دهد.

وي در ادامه افزايش تعداد نشريات حوزه زنان، قاريان و حافظان زن قرآن، مولفان، ناشران و مترجمان را از شاخصه‌هاي مهم فرهنگي و نيز افزايش فعاليت آن‌ها در سازمان‌هاي مردم نهاد، نيروي مقاومت بسيج و تعاوني‌ها را از شاخصه‌هاي مهم اجتماعي رشديافته پس از انقلاب اسلامي برشمرد.

دكتر سجادي با بيان اين كه وظيفه اصلي مادر، تربيت فرزندان و حضور در خانواده‌ است، به مشكلات حضور زنان در جامعه اشاره كرد و گفت: حضور زنان در دو بخش آموزش و پزشكي در اجتماع لازم است، اما در بخش‌هاي ديگر حضور آنان ضرورت ندارد. به عنوان مثال زنان در بخش فني و مهندسي مي‌توانند از درون خانه خدماتي به جامعه ارائه كنند، بنابراين پيشنهاد ايجاد مشاغل خانگي از سوي مركز امور بانوان و خانواده‌ رياست جمهوري مطرح شده تا زمينه حضور غيررسمي و انتخابي زنان را در اجتماع فراهم كنيم.

وي افزود: درباره حضور زنان در اجتماع يا خانواده،‌ انتخاب بايد با خود آن‌ها باشد و ما در اين خصوص به واسطه اين كه انقلابي ارزشي داريم، نمي‌توانيم خود را با كشورهاي ديگر مقايسه كنيم.

معاون آموزشي و پژوهشي مركز امور بانوان و خانواده‌ رياست جمهوري ادامه داد: اسلاميت در انقلاب ما پررنگ‌تر از جمهوريت آن است، بنابراين نگاه ارزشي به زنان اهميت و اولويت بيشتري دارد. از ديدگاه اسلام، زنان كشورهاي ديگر كه اكنون به بن‌بست رسيده‌اند و حتي ميزان زاد و ولد در آن‌ها به علت فعاليت‌هاي بيش از حد زنان در اجتماع كاهش يافته، نوعي ارزش‌هاي فطري خود را ناديده گرفته‌اند، در حالي كه در اسلام تامين اقتصادي خانواده‌ بر عهده مرد گذاشته شده و زنان وظيفه تربيت فرزندان را بر عهده دارند.

وي در پايان خاطر نشان كرد: در حالي كه 70 درصد كرسي‌هاي پزشكي در دانشگاه‌ها را دختران اشغال كرده‌اند، فكر مي‌كنيد آينده كشور چگونه تامين خواهد شد. جايگاه رشد فعاليت زنان در جامعه فراهم است، اما خدا آن را از او به عنوان تكليف و مسووليت نمي‌خواهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.