سخنگوي شوراي نگهبان اعلام كرد: كانديدا شدن زنان در انتخابات رياست جمهوري منعي ندارد

شوراي‌نگهبان: زنان مي‌توانند كانديداتوري رياست جمهوري شوند

وي افزود: رويه شوراي نگهبان مثل سابق است ، در گذشته هم از قشر بانوان كساني بودند كه ثبت نام كردند و شوراي نگهبان در اين زمينه نظر خاصي ندارد و منع خاصي هم وجود ندارد، قانون خاصي هم نسبت به ثبت نام و بررسي صلاحيت بانوان وجود ندارد.

سخنگوي شوراي نگهبان اعلام كرد كانديدا شدن زنان در انتخابات رياست جمهوري منعي ندارد و شوراي نگهبان هيچ گاه واژه رجل سياسي را در قانون اساسي تفسير نكرده است .

به گزارش خبرگزاری مهر، عباسعلي كدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان در نشست خبري روز شنبه خود به پرسش هاي خبرنگاران در خصوص مسائل مختلف مرتبط با كار شوراي نگهبان و هيئت نظارت بر انتخابات پاسخ داد.

كد خدايي در پاسخ به خبرنگار مهر كه پرسيد با توجه به اعلام داوطلبي 2 فعال سياسي زن براي شركت در انتخابات ، آيا تغييري در تفسير شوراي نگهبان در باره واژه “رجل سياسي” و عدم شمول آن بر زنان بوجود آمده است گفت: شوراي نگهبان هيچ گاه رجل سياسي را تفسير نكرده و هر چه تا كنون مطرح شده صرفا از سوي نشريات و نهادهاي حقوقي بوده است.

وي افزود: رويه شوراي نگهبان مثل سابق است ، در گذشته هم از قشر بانوان كساني بودند كه ثبت نام كردند و شوراي نگهبان در اين زمينه نظر خاصي ندارد و منع خاصي هم وجود ندارد، قانون خاصي هم نسبت به ثبت نام و بررسي صلاحيت بانوان وجود ندارد.

كدخدايي گفت : شوراي نگهبان هيچ گاه به صرف اينكه فردي كه ثبت نام كرده مرد است يا زن اظهار نظر نكرده است و هر گاه زني رد صلاحيت شده به خاطر نداشتن صلاحيت عمومي بوده است.

اين اظهارات در حالي بيان شد كه غلامحسين الهام سخنگوي پيشين شوراي نگهبان و عضو فعلي اين شورا در آستانه انتخابات رياست جمهوري دوره نهم در تعريف‎ رجل‎ سياسي در قـانـون‎ اسـاسـي‎ گفته بود گفـت:‎ نـص‎ قانون‎‎ اساسي، مرد بودن نامزدهاي‎ انتخابات‎‎‎ رياست جمهوري‎ است و علاوه‎ بر آن، بايد رجل‎ سياسي‎ باشد.

سخنگوي شوراي نگهبان در پاسخ به سئوال مهر مبني بر اينكه با توجه به تاكيد قانون انتخابات بريكسان بودن بهره گيري كانديداهاي رياست جمهوري از رسانه ملي در تبليغات ، آيا در صورت همزماني سفرهاي استاني رئيس جمهور و مدت زمان قانون تبليغات انتخاباتي روند كنوني پوشش خبري سفرهاي استاني در رسانه ملي قانوني خواهد بود، گفت: آنچه فعاليت هاي معمول مقامات و مسئولان است هيچ گاه نه قانون منع كرده و نه رويه 30 سال گذشته بوده كه منعي داشته باشد. تا زماني كه اين اخبار مسائل جاري كشور را پوشش دهد منعي ندارد و طبق رويه در 30 سال گذشته هم منعي نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.