روسری، مشکل سابق، مد امروز

منبع :وبلاگ فرنگی

سر کردن روسری چند سال قبل یکی از داغ ترین موضوعات در بحث های اجتماعی/ فرهنگی هلند بود، اما حالا سرکردن روسری امری کاملا عادی و طبیعی در جامعه هلند می باشد.

معلومه که هر روز بیشتر از قبل روسری به سر در خیابان می بینی، خوب آخه تعداد مسلمانان هم داره اضافه می شه. این جمله رو نادیا(17 ساله) می گوید و اضافه می کند: کی می خواهد با روسری سر کردن من مشکل داشته باشد، اون دو تا هلندی توی کلاس؟

وقتی نادیا در 11 سالگی شروع به سر کردن روسری کرد وضع خیلی فرق داشت و او متلک های زیادی در این باره شنید، در سالهای اخیر اما، دیگه هیچ مشکلی در این رابطه وجود ندارد.

ناجیبا(17 ساله) می گوید: در مورد سر کردن روسری دیگه هیچ کسی سخت نمی گیرد. روسری در هلند پذیرفته شده، چه در مدرسه، چه بیرون. تو نگاه می کنی که روسری بهت می آید یا نه، البته تو روسری را فقط برای مد سر نمی کنی، بیشتر برای خدا این کار را می کنی، اما در باره انتخاب اینکه روسری سر کنی یا نه خودت تصمیم می گیری.
هم کلاسی هایش هم او را تائید می کنند: خودش انتخاب کرده، کسی زورش نکرده، به کسی هم ربطی نداره….
این خلاصه یک مقاله چاپ شده در مورد جایگاه روسری در جامعه امروز هلند و نمایشگاه مد اسلامی در روزنامه مترو هلند بود.(عکس ها مربوط به همین نمایشگاه مد اسلامی می باشد)

با چند تا از دوستانم در این باره گفتگو می کنیم.

می پرسم: تصور کنیم که در ایران دیگر داشتن حجاب اجباری نیست، چه اتفاقی می افتد و چه مدت زمانی طول می کشد که ما شاهد حکایت امروز هلند و روسری باشیم؟

بجز یکی که معتقد است اگر پوشش آزاد شود ما اینقدر مدرن هستیم که تا به ابد دیگر از این خبرها در ایران نخواهد بود، بقیه به تناسب بین چند ماه و جند دهه حدسی می زنند.

شما چه فکر می کنید؟

تا کنون متاسفانه در کشور ما دوره ای که در آن بتوانیم انتخاب واقعی خود را بشناسیم وجود نداشته است، کشور ما تا کنون دو مرحله کشف حجاب اجباری و حجاب اجباری را تجربه کرده است.

در هر دو این مراحل هم ما بیشتر درگیر عمل و عکس العمل(اطاعت و یا سعی در سرپیچی) به اجبار بوده ایم تا فکر به انتخاب خود.

در یک انتخاب آزاد چه می کنیم؟

فکر می کنید در صورت داشتن حق انتخاب، آیا ما هم بمانند جامعه مسلمان هلند بازگشت به خویشتن را انتخاب خواهیم کرد؟

اگر این بازگشت دارای رشد صعودی نگران کننده باشد چه خواهیم کرد؟ و ….

http://farangi.blogspot.com/2009/04/blog-post.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.