نمايش فيلم سخنراني مولوي هاي سني در اتوبوس هاي اهل تسنن منع قانوني ندارد

کانون زنان ایرانی

شكوفه آذر

روز گذشته در خبري كه از سوي خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران، ايرنا، منتشر شد، آمد است:” برخي صاحبان اتوبوس هاي مسافربري در سيستان و بلوچستان با نمايش فيلم هايي از سخنراني هاي مولوي هاي سني، مذهب خود را اين چنين تبليغ مي كنند. مسافران در صورت مشاهده پخش چنين فيلم هايي با سامانه پيام كوتاه ۳۰۰۰۱۴۲۲ اين اداره _بازرسان پايانه_ را در جريان گذاشته تا از طريق مراجع ذيصلاح بررسي شود”. اين درحالي است كه طبق نص صريح اصل 12 قانون اساسي، فرق مختلف شيعه از قبيل زيديه و فرق اهل سنت اعم از شافعي، حنبلي، مالكي و حنفي در يك رديف قرار گرفته اند و با توجه به اصول 19 و 20 قانون اساسي از كليه آزادي هاي مصرح در اصل سوم قانون اساسي نيز برخوردارند.

در خبري كه از سوي ايرنا منتشر شده، آمده است:”‌برخي صاحبان اتوبوس‌هاي مسافربري در سيستان و بلوچستان با نمايش فيلم هايي از سخنراني‌هاي مولوي‌هاي سني، مذهب خود را اينچنين تبليغ مي‌كنند. يك شهروند زاهداني كه چندي پيش در مسير كرمان – زاهدان از طريق اتوبوس مسافرت كرده بود، پس از مشاهده فيلم‌هاي تبليغ ديني اهل سنت براي مسافران، موضوع را به ايرنا گزارش داد. شواهد موجود در اين زمينه حاكيست كه صاحبان برخي اتوبوس‌هايي كه از مبدا زاهدان يا به مقصد زاهدان مسافرت مي‌كنند، در سفرهاي درون و برون استاني در كنار پخش فيلم‌هاي سينمايي داراي مجوز يا به جاي آنها، فيلم سخنراني مولوي‌هاي اهل سنت را نيز پخش مي‌كنند”.

در ادامه اين خبر آمده است:”‌ اين در حالي است كه گفته مي‌شود نبود نظارت كافي در اين زمينه، دامنه اقدام اين صاحبان اهل سنت اتوبوس‌هاي مسافربري را گسترش داده و احتمال استمرار آن به صورت مشهودتر نيز وجود دارد”.

اين درحالي است كه بنا به گفته دكتر محمد شريف، حقوقدان، ادياني كه به وسيله جمهوري اسلامي ايران، به رسميت شناخته و آنها را جزو اديان آسماني تلقي مي كند، اجازه تبليغ و ترويج اديان خود را دارند. او به کانون زنان ایرانی توضيح مي دهد:”‌نظر به اينكه ضمن اصل 12 مسلمانان تحت يك حكم قرار گرفته اند و عليرغم اينكه مذهب رسمي كشور شيعه اثناعشري است، با اين حال از حيث حقوق مندرج در فصل سوم قانون اساسي تفاوتي بين مسلمان اعم از شيعه و سني مشاهده نمي شود. به اين ترتيب از كليه حقوقي كه معتقدين به مذهب رسمي كشور برخوردارند ساير مسلمانان نيز از همان حقوق بهره مندند. من جمله آزادي بيان، ترويج دين و …”.

دكتر صالح نيكبخت، حقوقدان ديگر نيز اين ديدگاه ها را تاييد مي كند و به کانون زنان ایرانی مي گويد:”‌ طبق اصل 12 قانون اساسي، تبليغ مباني مذهبي و ديني هر يك از اديان شناخته شده در جمهوري اسلامي ايران در ميان پيروان همان دين و حتي انتشار كتاب هايي كه مباني آن ديدگاه ها را روشن مي كند در نظر قانون اساسي ايران بلامانع است. در ميان مذاهب اسلامي كه قانون اساسي 6 مذهب اصلي شيعه، شافعي، حنفي، مالكي،‌ حنبلي و زيدي را به رسميت شناخته است، تبليغ مباني اين مذاهب مشروط به اينكه به قصد تبليغ يا تخريب مذاهب ديگر نباشد از نظر قانوني منع و پيگرد قانوني ندارد”.

اين حقوقدان ادامه مي دهد:” در مورد اين خبر منتشر شده در ايرنا نيز بايد گفت، همانطور كه يك مبلغ مذهبي در بلندگوهاي اماكن مذهبي سخنراني و تبليغ ديني مي كند، اين امكان وجود دارد كه افرادي از اديان ديگر آن را بشنوند و اين از نظر قانوني بلامانع است، پس اينكه فيلم مذهبي اهل سنت در اتوبوسي كه اكثر سرنشينان آن از اهل سنت هستند، نشان داده شود، بلامانع است و از نظر قانون اساسي منعي ندارد “.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.