افزایش تلاش جهانی برای کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان

گزارش: سوزان کرائوس

کانون زنان ایرانی –هر سال در جهان نیم میلیون زن به دلیل مسائل مرتبط با بارداری و زایمان جان خود را از دست می‌دهند و سه میلیون کودک نیز پس از به دنیا آمدن، جز مدت زمانی کوتاه فرصت زنده ماندن پیدا نمی‌کنند
یکی از فیلم‌های مستند تهیه شده توسط صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، بیمارستانی در پایتخت کشور آفریقایی نیجر، «نیامی» را به تصویر می‌کشد. در این فیلم نوزادی بی‌وقفه گریه سرمی‌دهد و پرستاری، مستاصل رو به دوربین توضیح می‌دهد که مادر این نوزاد به دلیل خون‌ریزی داخلی، حین زایمان فوت کرده.

طبق آمار، هر دو ساعت یک زن باردار در نیجر جان خود را از دست می‌دهد و این رقم نیجر را در وضعیتی کاملا اسفناک قرار داده. میانگین مرگ زنان حین زایمان در نیجر 430 برابر بیشتر از کشورهای غربی است. آمار زادوولد در نیجر در حد شگفت‌انگیزی بالاست و در مقابل، ارائه خدمات پزشکی و بهداشتی در سطحی بسیار نازل قرار دارد. یونیسف با هدف بهبود شرایط زنان باردار در این کشور چشم‌اندازی برای پایان هزاره حاضر در نظر گرفته، اما نیجر کنونی فاصله بسیاری با این چشم انداز دارد.

«ژاک هینتز» عضو شعبه فرانسه سازمان یونیسف، شرایط زنان باردار در سراسر نیم‌کره جنوبی، بخصوص در آفریقا و آسیا را وخیم ارزیابی کرده می‌گوید: «به‌رغم کاهش آمار مرگ کودکان زیر پنج سال، آمار فوت زنانی که به تازگی وضع حمل کرده‌اند هنوز کاهش نیافته.»

وی می‌افزاید: «میانگین مرگ زنان باردار در طول 20 سال اخیر کمتر نشده. نبود خدمات پزشکی مناسب و کمبود پرسنل آموزش‌دیده یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در این زمینه با آن روبرو هستیم. سنت‌های غلط مشکل دیگر ما به حساب می‌آیند. در فیلمی که تهیه کرده‌ایم زنی به تصویر کشیده شده که برای زنده ماندن به عمل فوری سزارین نیاز دارد. زن می‌گوید بدون اجازه شوهرش نمی‌تواند به انجام این عمل رضایت دهد و پزشک معالجش هم پاسخ می‌دهد: خانم محترم! در مدتی که برای پیدا کردن شوهرتان صرف خواهد شد شما جان‌تان را از دست خواهید داد.»

بنابه آخرین گزارش یونیسف ضروری است سازمان ملل متحد و مسوولان کشورهای در حال توسعه تلاش بیشتری را در مقوله حفظ سلامت مادران و نوزادان صرف کنند. صندوق بین‌المللی حمایت از کودکان با هدف افزایش حساسیت جهانی نسبت به مسائل فوق، بانک جهانی و دیگر سازمان‌های بین‌المللی را هم به انجام فعالیت‌های مشترک تشویق می‌کند. اکنون لیست ده کشوری که بیشترین آمار مرگ و میر مادران در آنها به وقوق می‌پیوندد مشخص شده و هندوستان در صدر این لیست قرار دارد؛ نام نیجر هم در این لیست به چشم می‌خورد. یونیسف قصد دارد برای هر یک از کشورهای موجود در لیست برنامه‌ای ویژه تدارک ببیند.

دو سال پیش در نیجر 48 درصد زنان باردار از مشاوره پزشکی بهره می‌بردند، که این رقم اکنون به 76 درصد افزایش یافته، اما فقط یک‌پنجم زنان این کشور می‌توانند با کمک یک قابله آموزش‌دیده یا در بیمارستان اقدام به وضع حمل کنند.

منبع: 30 ژانویه 2009/ DW.TURKISH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.