گفتگو با “دالیا مجاهد “تنها زن با حجاب و مسلمان در تیم مشاوران اوباما

کانون زنان ایرانی –دالیا مجاهد زن مصری بزرگ شده آمریکا این روزها به عنوان نخستین زن با حجابی که برای مشاوره با باراک اوباما به کاخ سفید رفت و آمد می کند ، مورد توجه رسانه ها و افکار عمومی آمریکا قرار گرفته است . او قرار است با توجه به تجربه و شناختی که از مسلمانان دارد ، راهنمایی ها و مشاوره های خوبی به رئیس جمهور امریکا برای انتخاب راه درست برخورد با مسلمانان ارائه دهد . دالیا یکی از مدیران ارشد موسسه نظرسنجی گالوپ است . او مدیر بخش مسلمان این موسسه است و کتابی هم به عنوان ” چه کسی به نمایندگی از جهان اسلام صحبت می کند ” نوشته است . کتابی که اینک باراک اوباما در حال خواندن آن است . در این کتاب وی تلاش کرده تا تصویر واقعی تری از جهان اسلام ، نظر آنها در باره غرب و آمریکا و برخوردهای غیر دموکراتیک غرب را با مسلمان مورد توجه قرار داده دو از زبان مسلمانان آنها را به غربی ها منتقل کرده است . کاری که برای از بین بردن نگاه منفی غربی ها نسبت به اسلام به ویژه نگاهی که پس از حوادث 11 سپتامبر 2001 در نیویورک ایجاد شده ، تشدید شده است و آنها مسلمانان را گروهی افراد تندرو و غیر متمدن می دانند .

سوال: چگونه از مديريت بازگانی به مديريت اجرائي پژوهش های گالوپ رسيديد؟

جواب: پنج ساله بودم که با والدينم به امريکا آمدم، در آمريکا بزرگ شدم و پرورش يافتم ، من و خواهرانم در مدرسه نسبت به ديگران در درس هايمان خوب بوديم ، و به همين سبب مورد توجه ديگران قرار گرفتيم، در هفده سالگی مطالعه و پژوهش را در مورد اسلام آغاز کردم و در دانشگاه با ديگران در مورد اسلام صحبت ميکردم، ده سال همينطور گذشت بدون اينکه مانع درس و شغلم در فروشگاه شود ، من در فروشگاه لوازم بهداشتی و آرايشی کار ميکردم و نظريات مشتريان را در مورد توليدات ميپرسيدم و از آن آمار تهيه ميکردم . بعد از مدتی مسول بخش مديريت بازرگانی آن شرکت شدم و از این طریق با مرکز گالوپ آشنا شدم و پس از مدتی کار را آغاز کردم .

در آنزمان بخش پژوهش های اسلامی در گالوپ وجود نداشت و من تنها مشاور بازرگانی مسلمان آنهابودم . وقتی گالوپ پژوهش را در سطح جهانی آغاز کرد که دنيای اسلام را هم شامل مي شد ، پيشنهاد کردم تا بخشی برای مسلمانان نيز در نظر بگیرند ، که پذيرفته شد و من رئيس آن شدم. گالوپ یک موسسه غير اسلامی است که در مورد مسلمانان پژوهش های مختلفی را انجام مي دهد . همکاران من هم غير مسلمان هستند .

سوال: چطور شد که شما به عنوان اولين مشاور مسلمان و با حجاب اوباما رئیس جمهور آمریکا تعين شد يد؟

جواب: علت اين انتخاب فعاليت قابل قبول من در مرکز گالوپ بود ، رئيس جمهور اوباما و اداره امريکا ميخواهند بيشتر در مورد مسلمانان بدانند و ما آمار و اطلاعات کافی مورد نياز را در مرکز گالوپ در اختيار داريم.

سوال:ايا به سبب داشتن حجاب مورد اعتراض قرار نگرفتيد؟

جواب: البته که به سبب داشتن حجاب با حکومت امريکا مشکلی ندارم . اما عده از نژاد پرستان خارج از حکومت وقتی ببينند که مسلمانی در پست کليدی و مهمی قرار گرفته ناراحت مي شوند و سعی مي کنند تا از اعتبارش کاسته و او را بد نام سازند ، شکرا خدا که آنها نمی توانند از اعتبارم بکاهند چون دليلی ندارند.

سوال: آيا اشخاص ديگری هم نامزد اين پست بودند؟

جواب: نمي دانم ، 25 نفر در هيأت مشورتی اديان انتخاب شدند و به آنها در مورد انتخاب شان اطلاع داده مي شد که يا قبول ميکردند و يا رد .

سوال: مسئوليت مشخص شما در تيم مشورتی اوباما چيست؟

جواب: هدف هيأت ، حل مشکلات جامعه است ، و مسئوليت تيم ما در چند موضوع خلاصه مي شود ،کاهش دادن سقط جنين زنان ، همکاری مردم در حل مشکلات اقتصادی ، نکته مهم گفتگو ميان اديان است که من شخصا بيشتر در اين مورد تمرکز خواهم کرد.

سوال: فرق بين گفتگو و همکاری ميان اديان چيست؟

جواب: بايد نخست گفتگو صورت گيرد که نتيجه آن تعاون و همکاری است . به نظر من اين همکاری بهتر از همزيستی است .

سوال: ايا انتخاب شما گام ” بازگشايي غرب ” بسوی جهان اسلام است؟

جواب: انتخاب من یک گام جديد است . امريکائيان به شخص من نه بلکه برای مسلمانان علاقمند شده اند ، به اين معنا که برای دنيای بهتر امريکائيان مي خواهند با مسلمانان همکار باشند.

سوال: شما در تهيه کتاب ” چه کسی به نمايندگی از اسلام صحبت ميکند ” شرکت داشتيد . در این باره بیشتر برای ما صحبت کنید ؟

جواب:بجای اينکه افراطيان تصوير مسلمانان را به جهان پيشکش کنند ، ما به اکثر مسلمانان این شانس را داديم تا اظهار نظر کنند . از انها در مورد اسلام وطرز تفکر شان ، پرسيديم ، همچنین از آنها در مورد دموکراسی و این که کدام عملکرد آمريکا سبب خشم شان مي شود ، سوال کردیم .
بجای اينکه عده ای محدودی از اسلام صحبت کنند ، در این کتاب بسياری از مسلمانان را مورد سوال قرار دادیم تا نظر خودشان را ارائه دهند . از 44 کشور آمار تهيه کرديم و نظريات شان را نوشتيم. وقتی اوباما به ترکيه سفر مي کرد ،پروفسور” جون اسبستويو” كه من با وی را در تهيه کتاب همکاری داشتم ، نسخه ای از کتاب را به اوباما داد . اوباما گفت : ” اين کتاب بايد مطالعه شود ” .
قرار است این کتاب تا ماه می توسط دارالشروق مصر، ترجمه و آماده چاپ گردد.

سوال: چگونه با چهره خراب شده اسلام در غرب برخورد مي کنيد؟

جواب: هر انسان بايد با مردم به عنوان یک فرد برخورد کند و سعی کند با هر شخص طوری رفتار کند که سبب رضای خداوند گردد، و با استفاده از اخلاق اسلامی به مردم احترام بگذارد تا تصوير موجود در راهش را تغيیر دهد .

سوال:مسلمانان امريکا برخورد امريکا را باايشان چگونه ارزیابی می کنند؟

جواب:مسلمانان در تمام جهان مي گويند که از دموکراسی غربی خوش شان مي ايد، اما احساس ميکنند که غرب و بخصوص امريکا در برخورد با آنها غير ديموکراتيک عمل مي کند . مسلمانان احساس مي کنند که برخورد آمريکا با مسلمانان در خارج از امريکا غير دموکراتيک است ، و مسلمانان داخل آمريکا احساس مي کنند که مواجه و برخورد آمريکا با آنها يکسان و برابر با ديگر شهروندان امريکا نيست.

سوال: تعظیم اوباما را هنگام سلام با ملک عبدالله چگونه ارزيابی ميکنيد؟

جواب: فکر مي کنم که اوباما بيشتر به احترام توجه مي کند . اگر چه عده ای در امريکا عملکرد اوباما را غير قابل قبول خواندند ، اما عمل وی نشان دهنده احترام عميق وی نسبت به شخص ملک عبدالله است.

سوال: ايا درست است که اوباما تصميم دارد شهروندان مسلمان آمریکا را در کاخ سفيد به مقام هایی بگمارد؟

جواب : بله درست است ، فکر مي کنم که اين کار در قدم نخست به نفع امريکاست . چرا که مسلمانان مي توانند با سعی و تلاش شان امريکا را ثروتمند سازند و اين تأثير مثبت در روابط امريکا با کشور های اسلامی دارد.

سوال: طرح های فعلی شما در گالوپ چيست؟

جواب: گالوپ با مؤسسه انگلیسی همزيستی” پروژه ” حقايقی در مورد مسلمانان و غرب” راکار مي کند .هدفش اطلاع رسانی عمومی در مورد نظريات مردمان عادی مسلمان و غربی و این که آنها چگونه فکر مي کنند و رسانيدن اين نظريات به مقامات شرق ميانه ، اروپا و امريکا است . مدت سه سال است که در اين پروژه کار مي کنيم و فکر مي کنم اين يک پروژه مهم است . شناخت بیشتر مردم از یکدیگر می تواند تفاهم و همکاری بین آنها را بوجود آورد .

سوال:شما خانم خانه و دارای دو فرزند هستيد، ايا برای خانواده و فرزندانتان وقت کافی را دارید ؟
جواب: من وقت برای خانوداه و اطفالم دارم و اميد وارم که زمان بيشتری برايشان پيدا کنم ، يک مادر هر قدر که مشغول به کار باشد ، خانواده و اولادش را فراموش نمی کند ، برای مادر مهمتر از همه تربيت فرزندانش هست.

ترجمه: عبدالله مسعود ، دانشجوی افغانی مقیم پاکستان

منبع : وب سایت محیط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.