رييس انجمن مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي اعلام كرد: بيشتر بودن احتمال سوءاستفاده‌ جنسي از زنان معتاد

ایونا: به گفته رييس انجمن مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي ، زنان معتاد بيشتر از مردان معتاد به بيماري‌هاي رواني مبتلا مي‌شوند و بيشتر از زنان غير معتاد مورد سوءاستفاده جنسي قرار مي‌گيرند.

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری زنان ایران “ایونا” ، دكتر بهرام يگانه درباره وژگي‌هاي زنان معتاد و تفاوت شاخصه‌هاي اعتياد در زنان به نسبت مردان ‌گفت: شايع ترين بيماري رواني زنان معتاد افسردگي است.

وي در عين حال با بيان اين كه مصرف الكل و داروهاي غيرمجاز در زنان به نسبت مردان كمتر است ، به افزايش شمار زنان وابسته به مواد در سنين بارداري اشاره كرد و اين موضوع را بسيار خطرناك دانست.

اين پژوهشگر با اشاره به اين كه به تبع تابوهاي فرهنگي و اجتماعي ، زنان تمايل به مصرف مواد در تنهايي دارند و شايد ديرتر از مردان معتاد نسبت به درمان اقدام ‌كنند، يادآور شد : زنان معتاد نسبت به ساير زنان، بيشتر در معرض عوارض سيستم زنانگي از جمله ناتواني تخمدان در آزاد کردن تخمک و يائسگي زودرس قرار دارند.

او با تاكيد بر اين كه زنان معتاد نسبت به مردان معتاد ، به مشکلات جسمي بيشتري ناشي از اعتياد خود دچار مي‌شوند ، بيان كرد : اين افراد همچنين بيش از سايرين، در معرض خطر ابتلا به بيماري‌هاي عفوني از جمله ايدز و ساير امراض جنسي هستند . در عين حال كه احتمال ابتلا به مشکلات رواني از جمله ناراحتي خلقي ، اقدام به خودکشي، بيماري‌هاي سايکوتيک ، اضطراب ، اعتماد به نفس پايين ، افسردگي و کمبود مهارت‌هاي تطابقي در اين افراد نيز بيشتر است.

رييس انجمن مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي در ادامه بيان كرد : زنان معتاد از لحاظ اقتصادي ضعيف‌تر مي‌شوند و نياز به حمايت، آن‌ها را به مردان وابسته‌تر مي‌کند كه اين امر گسترش فحشا را نيز در پي دارد . همچنين با توجه به اين كه رفتارهاي نامناسب اجتماعي زنان کمتر از مردان است ، زنان معتاد به نسبت مردان معتاد کمتر گرفتار دستگاه قضايي مي‌شوند، اما در صورت گرفتاري، احتمال مانايي آن‌ها در مراجع قضايي بيشتر است.

اين كارشناس همچنين بر لزوم ارائه مشاوره ايدز و آموزش مهارت‌هاي زندگي به زنان معتاد تاكيد كرد و فقر ، بي خانماني و بي‌سرپرستي را از ديگر آسيب‌هاي متوجه زنان معتاد ذكر كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *