بانوی اول هر ستاد کیست؟

ایونا: هریک از چهار نامزد اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری چه کسانی را در کنار خود دارند؟

به گزارش سرویس سیاسی خبرگزاری زنان ایران “ایونا” ، تا انتخابات ریاست‌جمهوری 29 روز مانده است ؛ چهار نامزد اصلی در میدان هستند و هریک با جدیت تلاش می‌کند خود را بهترین گزینه برای انتخاب مردم معرفی کند . هنوز زمان تا اعلام نهایی اسم نامزدهای صاحب‌صلاحیت از سوی شورای نگهبان باقی مانده است و شاید فهرست اعلامی شورای نگهبان حاوی نام افراد واجد شرایط برای ریاست‌جمهوری بر ایران ، یک شگفتی را نیز در خود داشته باشد ؛ نام یک زن .

برخی با اشاره به اظهارات پیشین سخنگوی شورای نگهبان حدس می‌زنند که شاید این بار بتوانیم از حضور نام یک زن در فهرست اعلامی این شورا به شگفت بیاییم . کدخدایی گفته بود اگر تاکنون زنان متقاضی نامزدی برای انتخابات ریاست‌جمهوری رد صلاحیت شده‌اند ، علتش زن‌بودن آن‌ها نبوده بلکه اساساً شرایط احراز این سمت را نداشته‌اند . کسانی که تأیید صلاحیت یک زن (احتمالاً رفعت بیات) را محتمل‌تر می‌بینند، حدس می‌زنند حضور او بتواند رأی نامزدهای اصلاح‌طلب را بشکند .

این حدس را به‌خصوص زنان فعال در میان اصلاح‌طلبان مطرح کرده‌اند . اما از نامزد(های) زن که بگذریم ، این نیمه مؤنث از جامعه ایرانی در بخش‌های دیگری از رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری امسال می‌توان سراغ گرفت . در اردوگاه‌های انتخاباتی این چهار نامزد، می‌توان زنانی را سراغ گرفت که تلاش می‌کنند از یک‌سو مطالبات این نیمه اغلب‌نادیده‌گرفته‌شده را به نامزدها منتقل کنند و از سوی دیگر دست‌کم زنان را قانع کنند به نامزد موردنظر آنان رأی بدهند . روشن است که هیچ‌یک از این نامزدهای اصلی حاضر نیست از نیمی از آرای احتمالی یعنی آرای نیمه مؤنث جامعه چشم بپوشد .

از نامزد(های) زن که بگذریم ، این نیمه مؤنث از جامعه ایرانی در بخش‌های دیگری از رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری امسال می‌توان سراغ گرفت . در اردوگاه‌های انتخاباتی این چهار نامزد ، می‌توان زنانی را سراغ گرفت که تلاش می‌کنند از یک‌سو مطالبات این نیمه اغلب‌نادیده‌گرفته‌شده را به نامزدها منتقل کنند و از سوی دیگر دست‌کم زنان را قانع کنند به نامزد موردنظر آنان رأی بدهند . روشن است که هیچ‌یک از این نامزدهای اصلی حاضر نیست از نیمی از آرای احتمالی یعنی آرای نیمه مؤنث جامعه چشم بپوشد .

فاطمه رجبی در کنار احمدی‌نژاد‌

همان اندازه که احمدی‌نژاد و توپ‌خانه تبلیغی‌اش هنوز آشکارا وارد میدان نشده‌اند، کمتر می‌توان درباره این اردوگاه کنکاش کرد . اما در همه این چهار سال نام یک زن همواره به نام رئیس‌جمهور و دولت نهم گره خورده است : فاطمه رجبی . این زن که به‌خصوص با کتاب اسم‌درکرده‌اش «معجزه هزاره سوم» شناخته شد ، نامه‌های سرگشاده داغ و متعددی در این چهار سال نوشته که تقریباً اکثر چهره‌های نظام جمهوری اسلامی را در آن‌ها مورد عتاب و نوازش خود قرار داده است .

رجبی همچنین همسر سخنگوی دولت ، غلام‌حسین الهام ، نیز هست ولی بی‌انصافی است که او را صرفاً و در وهله اول به این خصوصیتش بشناسیم ؛ چه این‌که زبان و قلم او در دفاع از دولت نهم حتی از همسر سخنگویش نیز فعال‌تر بوده است . هرچند شاید بتوان پروین احمدی‌نژاد ، خواهر رئیس​جمهور و عضو شورای شهر تهران را نیز در اردوگاه انتخاباتی احمدی‌نژاد سراغ گرفت ، اما هنوز نمی‌توان زنی را به نام‌آوری فاطمه رجبی در اطراف محمود احمدی‌نژاد سراغ گرفت .

معصومه خدنگ در کنار محسن رضایی

دیگر نامزد اصولگرای مطرح ، محسن رضایی است . تاکنون بارزترین حضور زنان در اردوگاه او، یکی حضور همسرش معصومه خدنگ هنگام ثبت‌نام در ستاد انتخابات وزارت کشور بود و یکی دیگر انتصاب لیلی بروجردی به سمت مشاور رضایی در امور بانوان . لیلی بروجردی ، از نوادگان امام خمینی (ره) و البته از بستگان سببی محسن رضایی است . جز این دو نام ، تاکنون بروز برجسته دیگری از حضور زنان در اردوگاه انتخاباتی محسن رضایی دیده نشده است .

جمیله کدیور در کنار شیخ

مهدی کروبی ، اولین نامزد اصلاح‌طلب و اساساً اولین نامزدی که رسماً و صریحاً پا به رقابت‌های انتخاباتی دوره دهم ریاست‌جمهوری گذاشت ، حضور دو زن را به طور جدی در کنار خود دارد : همسرش فاطمه کروبی و همچنین جمیله کدیور . فاطمه کروبی که خودش از چهره‌های سیاسی است و سابقه نمایندگی مجلس در دوره پنجم را دارد و دبیر کل مجمع اسلامی بانوان هم هست . او در دوره ریاست بنیاد شهید توسط شوهرش مهدی کروبی در دهه ۶۰ ، رئیس برخی از مراکز درمانی این بنیاد بود. نام فاطمه کروبی در انتخابات مجلس هشتم در فهرست حزب اعتماد ملی و مجمع اسلامی بانوان برای راه‌یابی به مجلس از تهران بود که البته با آرای پایینی شکست خورد .

فاطمه کروبی در جریان راه‌اندازی تلویزیون صبا ، شبکه ماهواره‌ای مهدی کروبی ، با مطرح‌شدن شایعه انتخاب هدیه تهرانی به عنوان مجری این شبکه، به‌تندی در این‌باره واکنش نشان داد و گفت : هنوز نمرده‌ایم که هدیه تهرانی بشود مجری تلویزیون صبا!

این زن در چند سال گذشته از منتقدان سرسخت آن دسته از اصلاح‌طلبان که خودش و شوهرش آن‌ها را «اصلاح‌طلبان تندرو» می‌خوانند بوده به‌خصوص بارها به محمد خاتمی رئیس‌جمهور سابق تاخته است . او به‌تازگی هفته‌نامه‌اش ایران‌دخت را به روزنامه‌نگاران اصلاح​طلب سپرده تا در کنار روزنامه اعتماد ملی، کروبی را در انتخابات پیش ِ رو یاری کنند .

زهرا رهنورد

این روزنامه انگلیسی در گزارشی با عنوان «زهرا رهنورد، بانوی اول آینده ایران؟» نوشت : خانم رهنورد همچون میشل اوباما ، همسر رئیس‌جمهور آمریکا نقشی فعال در انتخابات ریاست جمهوری ایران ایفا می‌کند و در اکثر سفرهای تبلیغاتی شوهرش حضور دارد .

به نوشته گاردین ، دکتر رهنورد در تلاش برای جذب آرای زنان به نفع شوهرش ، نقشی بی‌همتا در انتخابات ریاست جمهوری ایران برعهده گرفته است .

این گزارش نوشته است : شاید میرحسین یکی از سیاستمداران قدیمی با اندیشه‌های مربوط به گذشته باشد، اما او قطعاً سبکی مدرن را برای مبارزات انتخاباتی خود برگزیده است ؛ دست‌کم از این نظر که در همه سفرهای انتخاباتی همسر خود را به همراه دارد .

محمد عطریانفر که از چهره‌های اصلاح‌طلب حامی میرحسین است ، از نظر میزان نفوذ رهنورد را هم‌تراز با شوهرش دانسته و به گاردین گفته است : در روزهایی که موسوی نامزد سمت نخست‌وزیری بود ، همه ترجیح می‌دادند او را به عنوان شوهر خانم زهرا رهنورد خطاب کنند .

زهرا رهنورد خودش درباره حضورش در کنار میرحسین گفته است : تاکنون رئیس‌جمهورها و سایر مقامات بالا حاضر بوده‌اند با خانم‌های دیگر به مأموریت بروند اما از مسافرت‌های رسمی با خانم خودشان خودداری می‌کردند . نمی‌دانم چه چیزی باعث ترسشان شده است ؟به نظر من این اتفاق یک اتفاق بسیار عادی ، طبیعی ، شرعی و عقلی است که پیش از این‌ها باید موردنظر قرار می‌گرفت تا در سطح جهانی هزینه‌های آن را نمی‌پرداختیم و در سطح داخلی و ملی نیز الگویی از هم‌دلی و همکاری بین زن و شوهر را ارائه می‌دادیم . شاید دلیل این غفلت ، غالب‌بودن فضای جاهلانه از روابط سازنده بین زن و شوهر بر لایه‌هایی از سلیقه‌ها باشد که فرصت این جرأت را به مسئولین ما نمی‌داده اما امیدوارم پس از این، چنین اتفاقی بیفتد .

پیروز این انتخابات ریاست‌جمهوری هر یک از این چهار تن که باشد، زنان از آن یک امتیاز گرفته‌اند : آنان اگر یارای رقابت با مردان را پیدا نکرده‌اند ، دست‌کم توانسته‌اند در این رقابت هم‌پای مردانی شوند که از صافی رجل سیاسی گذشته‌اند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.