انقلاب انتخاباتي زنان در کشور حاشيه خليج فارس

ایونا: معصومه المبارک با به دست آوردن بيشترين رأي ، به عنوان نخستين نماينده مجلس برگزيده شد . او که يک شيعه مستقل است، به همراه سه بانوي ديگر کويتي به مجلس راه پيدا کردند…«رولا دشتي» که دکتراي اقتصاد خود را از دانشگاه جان هاپکينز آمريکا گرفته است ، در حال حاضر رئيس تشکلي به نام «جمعيت اقتصادي کويت» است . براي نخستين بار در کويت ، چهار نفر از زنان اين کشور عربي حاشيه خليج فارس ، توانستند با رأي مستقيم مردم وارد مجلس شوند .

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری زنا ایران “ایونا” ، زنان کويتي که براي نخستين بار در سال 2005 ميلادي توانسته بودند حق رأي کسب کنند و در دو انتخابات گذشته نتوانستند آراي لازم براي ورود به مجلس به دست آورند، اين بار، به يکباره با به دست آوردن چهار کرسي در انتخابات مجلس ، توجه رسانه‌هاي جهان را به خود جلب کردند .

پيش از اين ، «معصومه المبارک» به عنوان نخستين عضو زن کابينه ، به عضويت پارلمان کويت نيز درآمده بود ، اما اين عضويت ، انتصابي بود نه انتخابي .

بنا بر اين گزارش ، در انتخابات روز گذشته مجلس کويت، 210 کانديدا براي احراز پنجاه کرسي با هم رقابت کردند که شانزده نفر آن زن بودند .

معصومه المبارک با به دست آوردن بيشترين رأي ، به عنوان نخستين نماينده مجلس برگزيده شد. او که يک شيعه مستقل است، به همراه سه بانوي ديگر کويتي به مجلس راه پيدا کردند.

در همين حال ، خبرگزاري رسمي کويت اعلام کرد که خانم‌ها «اسيل العوضي» و «رولا دشتي»، دو کانديداي ليبرال اين دوره از انتخابات به ترتيب، داراي رتبه دوم و هفتم در سومين دوره انتخابات کويت شدند .

«اسيل العوضي» که فارغ التحصيل فلسفه از دانشگاه تکزاس است و هم اكنون استاد دانشگاه کويت مي‌باشد . «رولا دشتي» که دکتراي اقتصاد خود را از دانشگاه جان هاپکينز آمريکا گرفته است نيز در حال حاضر رئيس تشکلي به نام «جمعيت اقتصادي کويت» است. اين دو که تفکرات ليبرالي دارند، از جريان‌هاي نزديک به غرب در کويت به شمار مي‌روند. همچنين «سلوي الجسار» ، استاد تعليم و تربيت در دانشگاه کويت نيز به عنوان چهارمين بانوي کويتي به مجلس اين کشور راه يافت .

جالب اينجاست که در حالي کشورهاي غربي همواره ايران را درباره حقوق زنان به باد انتقاد مي‌گيرند که در ايران بيش از نيم قرن است زنان حق رأي سياسي دارند در حالي که حتي تاريخ سياسي بيشتر کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس از جمله کويت به کمتر از نيم قرن مي‌رسد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.