هفت زن زنداني بر صحنه تاتر شيراز

ایونا: يكي از هنرمندان تاتر شيراز با همكاري سازمان زندان‌ها، نمايشي را با حضور 7 زن زنداني محكوم به اعدام و حبس ابد، در حال اجرا دارد.

به گزارش خبرنگار سرويس فرهنگي خبرگزاري زنان ” ايونا” ، سيروس مهبودي هنرمند تاتر شيرازي اين روزها نمايش «تولدي ديگر» را با حضور هفت زن زنداني محكوم به اعدام و حبس ابد در تالار ابوريحان شيراز به صحنه مي‌برد كه اين نمايش به خوبي مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

در همين زمينه حسين قهرماني مسوول انجمن نمايش شيراز با ابراز خرسندي از اجراي اين نمايش توضيح داد: آقاي مهبودي از هنرمندان تئاتر است كه با واحد فرهنگي زندان‌ها همكاري داشته و اين نمايش را با حضور زندانيان به صحنه مي‌برد.

قهرماني در خصوص حمايت انجمن شيراز از اجراي اين نمايش هم عنوان كرد: وظيفه ما حمايت از گروه‌هاي تئاتري در شيراز است، براي اين نمايش هم محيط اجرا را فراهم كرديم و تلاش كرديم از نظر اطلاع‌رساني و انتشار اخبار كمك‌هايي را به اين گروه برسانيم.

او در ادامه درباره اجراي تاتر به مثابه يكي از ابزارهاي كاهش جرم و جنايت در جامعه يادآور شد: متأسفانه به اين بخش كم‌توجه بوده‌ايم و اين اقدام مي‌تواند راهگشايي باشد. براي طي‌كردن مراحل بعدي آن‌چنان كه يكي از بازيگران اين نمايش كه خانمي است كه به جرم سرقت مسلحانه به حبس ابد محكوم شده مي‌گويد اگر مي‌دانستم كه تئاتر اين همه هيجان دارد هرگز به سراغ سرقت مسلحانه نمي‌رفتم. اين هفت زن زنداني با روحيه‌اي بسيار خاص بر صحنه حاضر مي‌شوند، درحالي‌كه دستبند به آنان زده شده و مأموران سازمان زندان‌ها در كنار آنان حضور دارند. بنابراين اگر فرهنگ و هنر ما امكان رشد و گسترش پيدا كند زمينه‌ي كاهش جرايم اجتماعي بسيار فراهم مي‌شود.

به اعتقاد وي ، بسياري از افراد اگر در زمينه تئاتر فعاليت نمي‌كردند قطعا سرنوشت زندگي‌شان دچار تغيير مي‌شد. اما تئاتر به خاطر نوع كار و روحيه‌اي كه به مردم مي‌دهد مي‌تواند در سالم‌سازي زندگي آنان بسيار اثرگذار باشد چراكه تئاتري‌ها مي‌آموزند درگيري‌هاي روحي و رواني‌شان را پشت در سالن تمرين و اجرا جا بگذارند و با روحيه‌اي متفاوت بر سر كار حاضر شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.