نخستين كارخانه بسته بندي محصولات كشاورزي زنان اردبيل به بهره برداري رسيد

كانون زنان ايراني- مهين صديقي: پروژه فرآوري محصولات كشاورزي و باغي با هدف اشتغال و توانمند سازي زنان روستايي، در قالب تعاوني و سازماندهي توليد كنندگان روستايي در روستاي شال از توابع شهرستان خلخال به بهره برداري رسيد.

بهره برداري از نخستين كارخانه بسته بندي فرآورده هاي محصولات كشاورزي و باغي استان اردبيل به منظور توانمند سازي تعاوني زنان روستايي و هويت بخشيدن به زنان روستايي و توليد كنندگاني كه به نوعي سهمي در آمدزايي و سودآوري فعاليت زنان در منطقه سهمي دارند، از محل كمك هاي بلاعوض مردمي ژاپن GGPبه پروژه هاي روستايي آغاز شد كه از اين طرح 446 نفر از بانوان در 46 روستاي بخش شاهرود شهرستان خلخال از اشتغال و منافع آن بهره مند مي شوند.

در آيين گشايش اين طرح كه با حضور نماينده سفارت ژاپن در ايران و فرماندار خلخال انجام يافت، پروانه مافي، مدير كل امور زنان روستايي و مشاور وزير جهاد كشاورزي هدف دولت از ايجاد چنين طرح هايي را كم كردن فاصله موجود در زمينه اشتغال زنان و مردان عنوان كرد و گفت:

طرح تعاوني توانمند سازي زنان شاهرود از جمله طرح هاي نمونه و الگو گيري وزارت جهاد كشاورزي است. رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان نيز در اين برنامه با اشاره به نقش مهم اين كارخانه در اشتغال سهم بالايي از جمعيت زنان شاهرود و جلوگيري از ضرر ناشي از ضايعات ميوه ها و محصولات كشاورزي گفت: اين كارخانه 5 سال زير نظر مستقيم دولت ژاپن و 10 سال زير نظر مستقيم سازمان جهاد كشاورزي استان فعاليت خواهد كرد.

بانوان روستايي بخش شاهرود پس از توليد محصولات كشاورزي و باغي به بسته بندي محصولات خود به صورت خشك در كارخانه اقدام و سپس به بازار مصرف، عرضه خواهند كرد.

عمليات اجرايي اين كارخانه در زير بناي 850 متر مربع و با اختصاص 550 ميليون ريال از محل كمك هاي بلاعوض مردمي ژاپن از سال 1382 آغاز و مجموعه ها با صرف هزينه اي بالغ بر 810ميليون ريال به بهره برداري رسيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.