عضو كميسيون اقتصادی مجلس: تقسيم‌بندی مشاغل بر اساس جنسيت اقدام درستی نيست

خبرگزاري فارس: عضو كميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينكه زنان شاغل در دوران بازنشستگي با مشكلات فراواني روبرو هستند،‌ گفت:‌ تقسيم‌بندي مشاغل بر اساس جنسيت اقدام درستي نيست.

حسن خسته‌بند در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس گفت: مدت زمان طول خدمت در سازمان‌هاي دولتي در كشور ما نسبت به كشورهاي غربي نسبتا ً‌پائين است و اين امر امتيازي براي زنان شاغل ايجاد مي كند كه مدت زمان كمتري را براي كار خارج از خانه صرف كنند.

وي اضافه كرد:‌ در كشور ما گرايش زنان شاغل به كار كردن در بخش‌هاي كارمندي و اداري نسبت به ساير مشاغل بيشتر از مردان است در حالي كه در كشورهاي غربي در همه عرصه‌ها زنان فعاليت يكساني دارند.

خسته بند افزود: افزايش طول مدت مرخصي در دوران بارداري و شيردهي براي مادران شاغل از جمله اقدامات خوبي بوده است كه براي زنان شاغل صورت گرفته است ولي براي بررسي مشكلات زنان شاغل اين اقدامات كافي نيست.
عضو كميسيون اقتصادي مجلس اضافه كرد: اينگونه اقدامات ممكن است در كوتاه مدت تأثير خوبي داشته باشد ولي با توجه به رشد جمعيت زنان در بازار كار بررسي مسائل زنان در دراز مدت نياز به مطالعات بيشتر دارد.

وي در پاسخ به اينكه آيا تعريف مشاغل بر اساس جنسيت كار صحيحي است،‌ گفت: ‌هر كس بر اساس توانايي‌ها و استعدادهايي كه دارد وارد بازار كار مي‌شود و تقسيم بندي مشاغل بر اساس جنسيت،‌ كار درستي نيست.

خسته‌بند ابراز داشت:‌ درست است كه گرايش زنان براي حضور در مشاغلي مثل پرستاري و آموزگاري نسبت به مردان بيشتر است ولي اين امر منعي براي حضور مردان در اين‌گونه مشاغل ايجاد نمي‌كند.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس خاطرنشان كرد:‌ همچنين با توجه به اينكه رانندگي شغلي مردانه است ولي اگر زني به اين شغل گرايش داشته باشد منعي براي حضور وي در اين شغل وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.