انتشار فيلم‌نامه‌ «درخت گلابی» مهرجويی با ديدگاه‌های گلی ترقی

ایسنا: فيلم‌نامه‌ي «درخت گلابي» داريوش مهرجويي با ديدگاه‌هاي گلي ترقي منتشر مي‌شود.

به گزارش خبرنگار بخش كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمود فاضلي بيرجندي فيلم‌نامه‌ي «درخت گلابي» داريوش مهرجويي را كه بر اساس داستاني از گلي ترقي نوشته شده است، به همراه مصاحبه‌ي تفصيلي با ترقي درباره‌ي آخرين ديدگاه‌هايش درباره‌ي اين فيلم منتشر مي‌كند.

اين كتاب با ارائه‌ي تعدادي از نقدها بر فيلم، تنظيم و ويراستاري شده و از سوي نشر كتابسرا در حال انتشار است.

فاضلي همچنين كتاب تأليفي‌اش را درباره‌ي تاريخ سياسي شهر بيرجند منتشر مي‌كند. موضوع اين كتاب، زندگي‌نامه‌ي نمايندگان بيرجند در مجلس شوراي ملي است؛ از سال 1285 كه مجلس در ايران افتتاح شد تا سال 1357 كه شوراي ملي تعطيل شد. كتاب به اين‌كه چه نمايندگاني از حوزه‌ي بيرجند در مجلس بوده‌اند، مي‌پردازد.

او افزود: در مجموع 11 نفر نماينده از بيرجند در 24 دوره‌ي مجلس از صدر مشروطه تا سال 1357 حضور داشته‌اند. در ادامه‌ي پژوهش به كارنامه و زندگي آن‌ها پرداخته‌ام و خاستگاه طبقاتي‌شان را بررسي كرده‌ام. همچنين به بررسي نطق‌هاي نمايندگان، مشروح مذاكرات مجلس و صورت‌جلسات آن‌ها از ابتدا كه جلسات در كاخ گلستان و گاهي در حضور مظفرالدين شاه برگزار مي‌شده است، پرداخته‌ام. شيخ اسماعيل قايني اولين نماينده‌ در مجلس از بيرجند بوده و آخرين آن‌ها هم اميرعلم خزيمه. در اين كتاب، تاريخ سياسي شرق كشور را هم بررسي كرده‌ام.

كتاب «رجال شهر بيرجند» پژوهشي است در حدود 700 صفحه كه در مرحله‌ي دريافت فيپا قرار دارد تا از سوي نشر هيرمند منتشر شود.

ديگر كتاب فاضلي بيرجندي، اثري تاريخي است با عنوان «وقايع‌نامه‌ي اربيل» كه از زبان انگليسي به فارسي ترجمه كرده است. اين اثر متن كهني است كه نويسنده‌اش نامعلوم است و در مطالعات خارجي براي بررسي دوره‌ي پايان اشكاني و آغاز ساساني استفاده مي‌شده است. پيتر كاورو آن‌را از سورياني به انگليسي ترجمه كرده است.

او به تهيه‌ي پانويس‌ها براي اين اثر مشغول است و مي‌گويد، كتاب حجم كم اما متن سنگيني دارد و از نگاه غيرايراني به ايران نگريسته است. متن اصلي 80 صفحه است كه با توضيحات در ترجمه به 120 صفحه مي‌رسد.

محمود فاضلي بيرجندي متولد سال 1341 است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.