براساس يک بررسی؛ بارداری ناخواسته همراه با مشكلات مالی مهمترين عامل سقط جنين عمدی است

ایونا: نتايج يک مطالعه نشان مي دهد: بارداري ناخواسته همراه با وجود مشکلات مالي از مهمترين دلايل سقط جنين عمدي در کشور مي باشد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري زنان ” ايونا” ، اين پژوهش توسط گروهي از محققان دانشگاه علوم پزشکي تهران باهدف بررسي دلايل انجام و انجام ندادن سقط جنين عمدي توسط گروهي از زنان انجام شده است .

اين مطالعه به روش كيفي و با استفاده از دو شيوه بحث گروهي متمركز و مصاحبه فردي انجام شد. 36 مصاحبه گروهي با زنان با سواد و بي سواد قوميت‌هاي بلوچ، ترك، تركمن، عرب، فارس، كرد، گيلك، لر، مازندراني و 54 مصاحبه فردي با متخصصان زنان، ماماها و تا حد امكان ساير افرادي كه در انجام سقط عمدي دخالت دارند نظير ماماهاي محلي انجام شد. مصاحبه‌ها در محل سكونت هر قوم انجام گرفت تا عامل همجواري و تأثير پذيري از ساير اقوام به حداقل برسد.

سقط عمدي يكي از عوامل مرگ و مير مادران در دنيا است. در ايران با وجود ممنوعيت قانوني و محدوديت فرهنگي و اجتماعي، آمار تخميني نشان دهنده وجود مواردي از سقط‌هاي عمدي است.

يافته هاي برررسي نشان مي دهد: انجام سقط عمدي در زمان مصاحبه‌ها به چهار دليل كلي شامل تزريق واكسن سرخجه، بيماري مادر، نقص جنيني و بارداري ناخواسته قابل طبقه بندي بود.

نتايج نهايي اين مطالعه حاکي است که بارداري ناخواسته به عنوان اصلي‌ترين علت مطرح است و در شرايط مختلف به خصوص وجود مشكلات مالي، منجر به انجام سقط عمدي مي شود.

در يافته هاي اين پژوهش اعتقادات مذهبي به عنوان مهم‌ترين علت انجام ندادن سقط عمدي ذكر شده و با توجه به اين كه بارداري‌هاي ناخواسته از علل عمده سقط جنين است، تغييرات قانوني اخير، اگرچه از بروز تعدادي از سقط‌هاي غيرايمن ناشي از بيماري مادر و يا نقايص جنيني جلوگيري خواهد كرد، ولي راه حل مناسبي براي جلوگيري از انجام تعداد بسيار زيادي از سقط‌ هاي عمدي نخواهد بود.

نتايج اين بررسي در فصلنامه علمي پژوهشکده علوم بهداشتي جهاد دانشگاهي (پايش) منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.