اعتراض زنان مسلمان مالی به تصویب قانون تساوی حقوق زن و مرد

ایونا: تصويب قانون تساوي حقوق زن و مرد در مالي، باعث گردهمايي زنان مسلمان و معترض اين كشور شد .

به گزارش سرويس بين الملل خبرگزاري زنان ” ايونا” ، براساس اين قانون به زنان در ازدواج حق مساوي با مردان داده شده است و نيز حقوق فرزندان نامشروع تضمين شده است. همچنين براساس اين قانون سهم الارث زنان افزايش مي يابد. با اين وجود، اكثريت زنان مسلمان «مالي»، علي رغم حمايت اقليت روشنفكر و پيشروي زنان اين كشور از اين قانون، به تصويب آن اعتراض دارند و ده ها هزار تن از آنان در باماكو، پايتخت و ديگر شهرهاي اين كشور در اعتراض به تصويب قانون جديد زنان دست به تظاهرات زدند .

مهمترين سازمان مخالف اين قانون كه تظاهرات اعتراضي را سازمان دهي مي كند «اتحاديه ملي انجمن هاي اسلامي زنان» مالي است. اين اتحاديه معتقد است كه اين قانون با اصول دين اسلام مغايرت دارد و از رييس جمهور مالي خواسته است تا اين مصوبه پارلمان را به توشيح نرساند .

طبق قانون اساسي مالي قوانين مجلس با امضاي رييس جمهور شكل اجرايي به خود مي گيرد. يكي از جدي ترين انتقادي كه زنان مسلمان مالي به قانون جديد دارند آوردن ماده اي در آن است كه تمكين از شوهر را غيرالزامي مي سازد. حاجيه ساپياتو دمبله، رئيس اتحاديه ملي انجمن هاي اسلامي زنان مالي مي گويد اين قانون بر ضد اصول اسلام است .

وي در اين باره به بي بي سي مي گويد: «ما بايد از اسلام اطاعت كنيم… براساس اصول اسلام مرد بايد از همسرش محافظت كند و در مقابل زن نيز بايد از شوهرش اطاعت كند.»

وي مي افزايد: «تنها اقليت كوچكي از زنان مالي كه روشنفكر هستند خواستار اين قانون جديدند. در حالي كه زنان فقير اين كشور كه مسلمانان واقعي هستند، با اين قانون مخالفند. »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.