قانون منع خشونت عليه زنان در افغانستان تصويب شد

ایونا: قانون منع خشونت عليه زنان در افغانستان بدون ارجاع به مجلس نمايندگان از سوي رييس‌جمهوري اين کشور تصويب و به مراجع ذي‌ربط ابلاغ شد تا از اين پس اجرا شود.

به گزارش سرويس اجتماعي خبرگزاري زنان ” ايونا” ، به نقل از خبرگزاري صداي افغان، قانون محو خشونت عليه زنان در حالي از سوي از رييس جمهوري افغانستان تصويب شده است‌ كه مقامات وزارت امور زنان از افزايش خشونت عليه زنان نسبت به سال قبل در اين كشور خبر مي‌دهند.

«ودان فراهي» ـ سخنگوي وزارت امور زنان ـ امروز در يك نشست خبري با خبرنگاران در كابل گفت: اين قانون در چهار فصل و 44 ماده بعد از بررسي مسوولان وزارت دادگستري و محاكم قضايي و بر اساس قوانين اسلامي افغانستان از سوي رييس‌جمهوري اين كشور تصويب شده است.

بر اساس قانون اساسي افغانستان، تمام قوانين قبل از آن كه در كشور مورد اجرا قرار گيرد بايد از سوي مجلس نمايندگان به تصويب برسد، اما قانون محو خشونت عليه زنان تاكنون به مجلس نمايندگان براي تصويب ارايه نشده و به گفته سخنگوي وزارت امور زنان، اين قانون با امضاي رييس‌جمهوري قابل اجراست.

ودان فراهي مي‌گويد: در اين قانون مسايلي همچون رسيدگي به حقوق زنان، قتل، تجاوزات جنسي، برخوردهاي فيزيكي و غيره مدنظر گرفته شده و هر تصميم مطابق قانون اساسي كشور گرفته مي‌شود.

وي اظهار كرد: با تصويب قانون منع خشونت عليه زنان در سراسر افغانستان سطح تجاوزات جنسي، خودسوزي، قتل، سوءاستفاده جنسي، فرار از منزل، قضايايي حقوقي و غيره كاهش قابل ملاحظه‎اي پيدا خواهد كرد.

با اين حال سخنگوي وزارت امور زنان مي‌گويد: از اول سال جاري تاكنون يك هزار و 150 مورد حقوقي در وزارت امور زنان ثبت كه 607 مورد آن حل شده است.

به گفته وي بيشترين موارد حقوقي ثبت شده در وزارت امور زنان ازدواج اجباري، خشونت فيزيكي، عروسي قبل از وقت، فرار از منزل و تجاوزات جنسي است و نسبت به سال قبل خشونت عليه زنان در افغانستان كاهش يافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *