روش جديد تشخيص زود هنگام سرطان پستان

سامانه تشخيص رايانه اي نه تنها در تشخيص دقيق تر به متخصصان پرتوشناسي کمک مي کند، بلکه مي تواند کوچک ترين توده هاي سرطاني را در مراحل اوليه در سينه ي زنان جوان تشخيص دهد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا – منطقه علوم پزشکي تهران، استفاده از اين روش نوين تصويربرداري به همراه روش‌هاي تشخيصي قديمي، تشخيص توده‌هاي کوچک را تا 164درصد بهبود مي بخشد.

با اين روش مي‌توان توده‌هاي يک سانتيمتري يا کوچک‌تر را در زنان تشخيص داد. به علاوه اين روش تشخيصي در زنان جوان قابل استفاده است، به عبارتي سن تشخيص تا 5 سال کمتر مي شود.

دکتر تومي اي کوپلز از بيمارستان ريچارد مموکيال در کلمبيا در مدت سه سال نزديک به 28 هزار غربالگري سرطان پستان را انجام داد. از اين تعداد 19 هزار غربالگري با استفاده از سامانه ي ماموگرافي به کمک رايانه انجام شد. تشخيص سرطان پستان با اين روش جديد تا 16 درصد و تشخيص توده هاي سرطاني کوچک تر از يک سانتي متر تا 164 درصد بيشتر شد.

علاوه بر سرطان هاي کوچک، تشخيص سرطان هاي مهاجم، 116 درصد و سرطان در مرحله ي اول 72 درصد افزايش داشت. توده هاي سرطاني تهاجمي چنانچه در مراحل اوليه تشخيص داده نشود، به ويژه در زنان جوان کشنده هستند.

گفتني است يکي از نقائص روش هاي تشخيصي قديمي ضعف آنها در تشخيص توده در بافت متراکم سينه زنان جوان بود اما با اين روش مي توان حتي زنان جوان را با توده هاي سفت و متراکم پستاني به راحتي ماموگرافي کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.