زنان فقیر ، بیشترین قربانیان تغییرات آب و هوا

کانون زنان ایرانی : “بیشترین خسارت ناشی از تغییرات آب و هوا متوجه زنان فقیر جهان است .این در حالی استکه ای نزنان کمترین نقش رادر این تغییرات دارند.”

ثريا احمد عبيد , مدير اجرايى صندوق جمعيت سازمان ملل متحد در بيانيه ای به مناسبت انتشار گزارش جهانى جمعيت سال 2009 تاکید کرد:” عنوان گزارش وضعيت جمعيت جهان سال 2009 “مواجهه با جهانى پرتغيير: زنان، جمعيت و وضعيت آب و هوا” است. اين گزارش ضمن آنكه خواهان توجه به زنان و جمعيتهاى آسيب پذير در واكنش به تغييرات آب و هوا است، تاکید داشته كه تغييرات آب و هوا مسئله اى صرفا محدود به فناورى نيست بلكه مشكلى انسانى زاييده فعاليتهاى انسانهاست. تغييرات آب و هوا بر مردمان مختلف تأثير گذاشته و آنان بايد با آن تطبيق پيدا كنند. و فقط اين انسانها هستند كه مى توانند روند تغييرات آب و هوا را متوقف سازند.”

این گزارش در نشستی در تهران نیز در حضور نمایندگان آژانس های سازمان ملل , کارشناسان جمعیت و صاحبنظران قرائت شد.

در بیانیه ثريا احمد عبيد آمده است:” در حال حاضر، يك ميليارد فقيرترين افراد كره زمين فقط مسئول 3 درصد افزايش كل كربن در اين سياره مى باشند. و در عين حال همين افراد فقير بوده كه متحمل بيشترين خسارات آب و هواى متغير هستند.برای بسیاری از افراد مخصوصاً زنان فقير در كشورهاى فقير، عوارض تغييرات آب و هوا كاملاً محسوس است. زنان سخت در تلاش اند تا خانواده خود را بهم پيوسته نگاه دارند. آنها آب خانه را از چاه آورده، غذا و سوخت كافى براى پخت آن غذا را يافته و نظافت خانه را عهده دار مى باشند. آنها به سلامتى فرزندان خود توجه مى كنند و هنگام بيمارى مراقب آنها هستند . در سال هاى اخير، يافتن غذا و سوخت دشوارتر شده است. آب موجود آلوده به انگل است و مالاريا در حال نفوذ به مناطقى است كه سابق عارى از پشه هاى ناقل بيمارى بود. سيلاب ها، بالا آمدن سطح درياها و خشكسالى چالشهاى فزاينده اى را ايجاد كرده اند.”

او ادامه می دهد:” زنان فقير در كشورهاى فقير در حالي كه كمترين سهم را در ايجاد تغييرات آب و هوا داشته اند، در ميان آنانى بوده كه بيشترين زيان را ديده اند. زنان فقير سوار بر هواپيما نمى شوند. آنها فاقد خودرو هستند و حتى اكثرا فاقد دسترسى به وسيله نقليه براى رفتن به بيمارستان در شرايط زايمان دشوار هستند. واقعيت اين است كه آنها در قبال هر آنچه انجام مى دهند از حمايت بسيار كمى برخوردارند.”
مدير اجرايى صندوق جمعيت سازمان ملل متحد معتقد است :” معناى واقعى حمايت از زنانى كه درگير تغييرات آب و هوا مى باشند، توانمندسازى آنان در جهت تصميم گيرى و مشاركت در تصميمات عمومى حاكم بر زندگى آنها مى باشد. مسلما كشورها همانطور كه در اجلاس ماه آينده كپنهاك تأكيد خواهد شد بايد در فناورى سبز (دوستدار محيط زيست) سرمايه گزارى نمايند و انتشار كربن را فورا كاهش دهند.”

در اين گزارش همچنين اشاره شده است كه كشورها بايد روى زنان سرمايه گزارى کنند و به دنبال تضمين جايگزين براى هيزم و سوخت وارداتى، ايجاد منابع آب پاك، احداث جاده هاى بهتر و گسترش شبكه تلفن همراه باشند. دختران نيازمند آموزش و مراقبتهاى بهداشتى هستند. زنان بايد به سلامتى خود ازجمله بهداشت بارورى توجه کنند. امروزه حدود 200 ميليون زن خواستار پيشگيرى از باردارى و يا فاصله افتادن ميان آنها هستند كه دسترسى به لوازم پيشگيرى كارآمد و مدرن ندارند.كمك به زنان در امر تصميم گيرى درباره اندازه خانواده به حفاظت از سلامتى و تسهيل زندگى آنان منجر خواهد شد و كشورهاى آنها را در مسير حركت پايدار بسمت توسعه و تضمين كاهش انتشار گازهاى گلخانه اى در درازمدت رهنمون خواهد ساخت.”
در اين گزارش همچنين تاکید شده است:” ما نمى توانيم با موفقيت از پس تغييرات آب و هوا برآييم مگر آنكه نيازها، حقوق و نيروى بالقوه نيمى از مردمان جهان خود را در نظر بگيريم. این گزارش خواهان توجه به جمعيت هايى است كه به علت زندگى در مناطق ساحلى پست آسيب پذير هستند. علاوه بر اين، دولتها بايد از قبل پيرامون عواقب احتمالى تغييرات آب و هوا بر شهرنشينى و مهاجرت برنامه ريزى نمايند. آنها بايد در پى كاهش خطرپذيرى بوده و با آمادگى بهتر، بلايا و جابجايى و آوارگى افراد را مديريت کنند.در كل، تغييرات آب و هوا منحصرا مختص انرژى و محيط زيست نیست بلكه حتى به گستره اخلاقيات و عدالت نيز ارتباط مى يابند. تمام ملل و مردمان از حق توسعه برخوردارند و همه كشورها با چالشهايى در زمينه توسعه عدالت محور و دوستدار محيط زيست مواجهند.”

این گزارش می افزاید:” زنان بايد در معاهدات و توافقات تغييرات آب و هوا نقش فعال داشته باشند، نه از جهت تأمين حضور صورى آنان در اين توافقات بلكه از آنجا كه ايفاى چنين نقشى راه و روش درست انجام كار است. آينده ما به عنوان نسل بشر به فعال سازى توان كامل همه انسانها و ظرفيت كامل زنان به منظور ايجاد تغيير بستگى دارد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.